Гражданите към общината: Първо оправете зоните около Марица, после влизайте в коритото на реката
Опциите са социализирането й са вело и пешеходни алеи и водно огледало на северния ръкав на Адата
Ботаническа градина на острова и екопътеки поискаха природозащитници
Първо оправете зелените зони около Марица, укрепете предпазните стени и сложете падналите метални парапети по тях, а после влизайте в коритото. Това посъветваха общинската администрация гражданите, присъствали на публичното обсъждане за бъдещето на реката и нейното социализиране. Дебатът бе изключително добронамерен, за разлика от онова, което се случи предната вечер на същото място- пленарната зала на местния парламент.
Разискванията започнаха с представянето на анализа, изготвен от експертите от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Николай Лисев представи проучването като изброи опасностите, пред които е изправена идеята за превръщането на реката в живо градско пространство. Той предупреди, че средно на всеки пет години се предполага, че висока вълна ще минава от дига до дига и ще залива всичко по коритото. Затова и трябва да внимаваме какво слагаме в реката. Трябва да бъдем разумни в желанието си да облагородяваме коритата на реките. Не трябва да се шегуваме с реката- тя си има своето пространство и рано или късно ще си го получи. Ако се шегуваме с нея, ще сбъркаме, препоръча Николай Лисев. И даде своето мнение, че единствените намеси в коритото на реката, които биха били допустими, е изграждане на вело и пешеходни алеи. Те трябва да бъдат направени качествено, тъй като ще бъдат заливани периодично от реката. Най-смелата идея на експертите е изграждане на водно огледало на северния ръкав на остров Адата, в което да може да плуват лодки и да се карат водни колела, като самият остров се превърне в парково пространство.
Хидроинженерът Желю Желев припомни, че за социализирането на реката е имало много разработки, но нито една от тях не е случила. Той дебело подчерта, че лоши намеси не трябва да се правят. Като посочи за такава моста на панаира. Той е нисък и е потопен в коритото на реката. При много висока вълна тя ще заобиколи колоните му и ще се разлее из кварталите, а после президент с БТР ще идва да успокоява народа. Затова трябва да се внимава. Смятам обаче, че ако се социализира Марица, без бетон няма да се размине. Тъй като реката е като лъв- спокойна можеш да я галиш, я тя да мърка, но разяри ли се, помита всичко по пътя си, само бетон и камъни я спират. Трябва да е ясно още, че в Марица не може да се плува с лодки. Огледалото на Адата е химера. Но съм категоричен, че реката не може да бъде в това състояние. В предни години тя бе една цицка, от която смучеха властимащи и техните приближени бизнесмени, сега нека променим това, призова Желев.
Представител на Сиенит Холдинг попита кога ще бъдат укрепени оголените участъци от подпорната стена и кога ще се гради нова там, където в момента няма. Като визира конкретно терена на компанията край Марица Гардънс, който се наводнява редовно. Досега сме изградили 550 метра в източната част на реката. Догодина ще финансираме укрепването на подпорните стени и израждане на нови в зоната, на която ще има нов мост, отговори зам.-кметът Димитър Кацарски.
Иван Ботушаров призова администрацията да се погрижи за съществуващите пространства около реката. Няма нито едно дърво от Адата до Столипиново. Бяха засадени такива, но хората от квартала ги изпотрошиха. Помислете за градинките, които съществуват и в момента, но са напълно неподдържани. Говоря за южната част на реката, в северната май е още по-зле. Няма нито една пейка в повече от седемте километра, в които реката върви в Пловдив. Съществуващите алеи не се поддържат. Иначе всички мечтаем самата река да бъде социализирана, каза бизнесменът.
Изграждане на акведукт в самата река, който да дели коритото и съответно потока на три. Става въпрос за близо 7-километров мост в самата Марица. Идеята е добра, но не е за нашето поколение, време и финансови възможности. Това е идея за далечното бъдеще. Дайте да си гледаме възможностите и да бъдем реалисти, препоръча Николай Лисев.
Физикът Димо Христозов предложи изграждането на пешеходен мост от Билла до Адата. А Петър Христозов поиска в острова да има ботаническа градина. Но не бе съгласен с идеята за социализиране на реката. Тя е жива. След време ще забрави за нас и ще възстанови естествения си вид. Юристът от Зелените Кирил Ценев пожела вместо изграждането на велоалеи да има екопътека и настоя най-вече законът да бъде спазен. А природозащитникът Васил Кадринов се обяви твърдо против идеята за социализиране на реката. Реката живее, да бъдем мъдри и да я запазим жива, апелира той.
Арх. Илко Николов говори за екология, но и атракции в коритото на Марица. Чест прави на общината, че се навира между шамарите с такива намерения, каза той и допълни, че реката трябва да е жива социална част от градската среда, както е навсякъде по света в такива градове като Пловдив.
Реши се, че най- добре идеите за социализиране на Марица да вървят в два етапа- първия е възстановяване на стени, парапети и цялата площ около коритото, а после слизане в самата река.