ГрадътЗдравеНовини

24-годишна е най-младата пациентка с инсулт, лекувана в УMБАЛ “Свети Георги”

Механичната тромбектомия или тромбекстракция понякога се оказва единствената възможност за нов живот за пациенти с исхемичен мозъчен инсулт

Във Високотехнологичния мозъчносъдов център в УМБАЛ “Свети Георги” – Пловдив са направени над 30 процедури на пациенти от началото на неговото функциониране – както диагностични, така и терапевтични. Извършените 12 механични тромбектомии (премахване на тромба) са при пациенти с исхемичен мозъчен инсулт, което е и основното предизвикателство пред екипа. Най-младата пациентка, лекувана чрез механична тромбектомия с отлични резултати, е едва на 24 години. Гордост за екипа от лекари в центъра са и 28-годишна жена, и мъж на 57 г., които пристигат в безпомощно състояние, но само няколко дни след извършване на процедурата, се възстановят без почти никакъв неврологичен дефицит. Досега извършените процедури в мозъчносъдовия център са с много висок процент на успеваемост (около 70%), при които изцяло е възстановена мозъчната циркулация.

Исхемичният мозъчен инсулт се получава в резултат от оклузия (запушване) на артериален съд, което спира  притока на кръв („храненето“) към мозъчния паренхим в засегнатата зона.

Когато познатото досега специфично медикаментозно лечение (венозна тромболиза) не подейства, се пристъпва към механична тромбектомия или тромбекстракция. Този метод може да бъде част от лечението на пациенти с исхемичен мозъчен инсулт, но понякога се оказва и тяхната единствената възможност за нов живот. Процедурата е напълно безплатна за пациента и се поема от НЗОК.

Високотехнологичният мозъчносъдов център към УМБАЛ “Свети Георги” е единствен за региона и е под прякото ръководство на проф. Пенка Атанасова – началник на Клиника по нервни болести, и проф. Николета Трайкова – началник на Клиника по образна диагностика. Оборудван е с модерна  апаратура и предлага лечение на всички мозъчносъдови заболявания, но най-вече остри мозъчни инсулти. Болницата разполага с мултидисциплинарен екип, съставен от лекари от Клиника по нервни болести, Отделение по образна диагностика, Клиника по неврохирургия, анестезиолози и лекари от Спешно отделение към УМБАЛ “Свети Георги” ЕАД.

“При исхемичния мозъчен инсулт времето е от ключово значение за терапевтичните възможности и за изхода от лечението.”, категоричен е д-р Михаил Калнев, неврохирург в УМБАЛ „Свети Георги“.

Първоначално пациентът постъпва в спешно вътрешно отделение, където след преглед от невролог и проведена компютърна томография на главен мозък, се преценяват индикациите за провеждане на тромболиза, чрез която да се отпуши артериален съд  и да се възстанови мозъчното кръвообращение. 

„Поговорката „Времето лекува“ не е приложима в нашата работа. Понякога трябва да се надбягваме с времето, защото всяка минута е ценна и става дума за спасяване на човешки животи“, обръща внимание д-р Иван Попов, интервенционален рентгенолог във Високотехнологичния център за исхемични инсулти от Клиника по образна диагностика  към УМБАЛ „Свети Георги“.

Ангиографската зала в отделението по Образна диагностика функционира от края на 2022 г. и е част от „Мозъчносъдовия център“ към лечебното заведение. Залата разполага с последно поколение монопланов ангиограф и софтуер, който позволява богата гама от постпроцесингови реконструкции на получените образи. Екипът от лекари, работещи в центъра покрива 24-часова спешност, 7 дни в седмицата и се състои от двама лекари със специалност образна диагностика и един със специалност неврохирургия. Всеки един от тях  притежава сертификат „Инвазивна образна диагностика и интервенционална рентгенология“ II ниво. Освен това, екипът има редица обучения в България и чужбина при водещи неврорентгенолози.

За да се избере най-подходящия метод за лечение при всеки индивидуален пациент, след обсъждане от мултидисциплинарния екип, се провежда консултация със самия пациент и близките му.  Изясняват се рисковете и ползите от провеждането на инвазивното лечение. Значим успех от него се постига, когато то се извършва не по-късно от 6 часа след началото на първите симптоми на исхемичния инсулт. Това предполага бърза диагностика и своевременна реакция от страна на мултидисциплинарния екип и всички обвързани звена и структури. Тежестта на неврологичния дефицит, определян от невролога след преглед по две специални скали, е също един от основните фактори за лечението. В този смисъл, изключително решаваща е компетенцията на невролога, който първи се среща с потенциалния пациент за специфично лечение.

„Ако обществото смята, че инсулт получават само възрастните хора, в нашата практика се убедихме, че никой не е застрахован, защото възрастта на нашите пациенти е от 24 до над 90 г.“,  подчертава д-р Ерай Халил, невролог в Клиниката по нервни болести към УМБАЛ „Свети Георги“.

Клиниката по нервни болести, е една от основните структури на изградения в УМБАЛ „Свети Георги“ Високотехнологичен мозъчносъдов център, който постигна Диамантен статут в наградите ESO АNGELS за 2023 г. Този статут е такъв и за първото и второто тримесечие на 2024 год. УМБАЛ „Свети Георги“ участва в инициативата на European Stroke Association от 2018 г. като премина през всички етапи на сертифициране. Инициативата Angels изгражда глобална общност от инсултни центрове и болници с компетенция за лечение на инсулт. Високотехнологичният мозъчносъдов център към УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД-Пловдив е част от националната стратегия за лечение на инсулти и единствен за цяла Южна България.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина