Източник: БТА
След над петчасови разисквания парламентът одобри оказването на помощ на Украйна, съобразно възможностите на България. „За“ предложението на „Продължаваме промяната“ (ПП) гласуваха 200 депутати, „против“ бяха 16, а „въздържал се“ – един, съобщи БТА. Помощта ще бъде всякаква, но не и оръжейна, решиха народните представители.
След направена редакционна поправка от заместник-председателя на парламентарната група на ДПС Йордан Цонев по текста на основното проекторешение, предложено от ПП, бе прието оказване на помощ на Украйна – хуманитарна, финансова и военнотехническа, съобразно възможностите на Република България, както следва: за продължаване на подкрепата за членство на Украйна в Европейския съюз; помощ за украинските граждани, бягащи от войната; осигуряване на възможност за изнасяне на украинското зърно във Варна; засилване на енергийното сътрудничество, в частност доставки на електроенергия от Украйна и природен газ; ремонтна дейност на украинска военна техника във военните предприятия на Република България; продължаване на доставките на хуманитарна помощ, в частност лекарства, дрехи, хранителни стоки.
С приетото предложение парламентът дава мандат на Министерския съвет (МС) да обсъди и предложи пакет от мерки, свързани с войната в Украйна и последиците от нея.
Депутатите отхвърлиха предложенията за оказване на помощ на Украйна, внесени от ГЕРБ-СДС и „Демократична България“.
Тази сутрин в парламента беше внесено писмо от името на президента на Украйна Володимир Зеленски, депозирано от украинския посланик у нас Виталий Москаленко. Писмото е следствие от разговорите в Киев на премиера Кирил Петков и Володимир Зеленски. Българска делегация посети Украйна преди седмица.
Освен че продължиха с часове, разискванията за оказването на помощ за Украйна бяха прекъсвани и на няколко пъти. Причината за това беше необходимостта да се изясни как точно да бъде оформен текстът.
Въпреки че не бяха съгласни с по-общия характер на предложението, а тяхното собствено предложение по темата беше отхвърлено, ГЕРБ-СДС подкрепиха проекта на ПП. В изказване председателят на ПГ ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова коментира, че формацията подкрепя членството на Украйна в ЕС и помощта на гражданите, бягащи от войната. „Ние сме убедени евроатлантици и бихме подкрепи всяко решение, което е в полза на мира и сътрудничеството между държавите- членки на ЕС“, заяви тя.
На няколко пъти от ГЕРБ-СДС и ДПС настояха, че премиерът и членове на кабинета е трябвало да бъдат в пленарната зала по време на разискванията.
„Против“ гласуваното предложение бяха от „Възраждане“. Зам.-председателят на ПГ „Възраждане“ Петър Петров коментира, че парламентът е приел „правно нищо“. „Гласувах против, защото тази коалиция не може да постигне консенсус по нито един външнополитически въпрос“, заяви той. По думите му това поставя въпрос и за вземането на решения във вътрешнополитически план.
Освен ПГ „Възраждане“, против оказването на помощта за Украйна бяха още един депутат от ПП, един от „БСП за България“ и един от „Има такъв народ“ (ИТН). Един народен представител от ИТН се въздържа при гласуването.
Заради точката в Украйна пред сградата на Народното събрание се събраха граждани, които настояха България да запази неутралитет по отношение на военния конфликт между Русия и Украйна. Друга демонстрация, която се проведе откъм северния вход на парламента, се обяви в подкрепа на оказването на военна помощ за Украйна.