Средновековният панаир – приключение във времето!
А това съвсем не е всичко! На занаятчийската улица, която ще изникне край походния лагер ще се предлага иконопис и живопис, тъкане на стан и грънчарство, плетене на ризници и обработка на кожа…
Димитър Герганов
Пъстър, шарен, шумен, забавен – на 25 и 26 юни, събота и неделя, петият Средновековен панаир – Асеновград ще ни запрати съвсем скоро като с машина на времето 900 години назад. Тежковъоръжени воини в метални и кожени доспехи ще кръстосат мечове и брадви под палещото слънце за искрена забава на многобройната публика. Стрелци с лък, виртуозни „амазонки” на кон и изкусни занаятчии съхранили древни умения – що за хора са тези мъже и жени, готови на 39 градуса да възкресяват миналото? Наивници? Ентусиасти? Или пък хора, запазили в себе си онази искра, която е свалила човечеството от клоните на дърветата, после го е извела от пещерите и му е позволила да стане господар на земята…
Наричат ги възстановчици, също и реенкарнатори. По правило историческите възстановки обхващат конкретен период от миналото. Средновековният панаир – Асеновград пресъздава епохата на Второто българско царство от 12 до 14 век. Както и при предишните издания едни срещу други ще се изправят свирепите варяги по-известни като викинги срещу конни стрелци с лък. Кумани в плетени ризници срещу бронирани от главата до петите рицари. Очакват ни единични дуели и спиращи дъха масови битки… трясък на метал и жалостиви стонове на ранените…
А това съвсем не е всичко! На занаятчийската улица, която ще изникне край походния лагер ще се предлага иконопис и живопис, тъкане на стан и грънчарство, плетене на ризници и обработка на кожа… При достолепния Петроний ще можете собственоръчно да си изсечете монета, с която да си тръгнете, а при майстор поразително приличащ на монаха Тък да се научите как се леят свещи. Също така ще имате възможност да постреляте с лък, да яздите кон и да участвате в средновековни игри, както и да вкусите гозби и напитки по древни рецепти. И накрая да се подсладите с чаша медовина под звуците на средновековна музика.
Организатори на Средновековния панаир са Историческия музей и Община Асеновград, за което заслужават само адмирации. Сред участниците са НД "Традиция от В. Търново, наемната дружина „Барадж“ от Пазарджик, Дружина „Черният Дракон“ – Румъния, Клуб „Енсифер“ – Молдова, Крепост „Туида“ – Сливен, Сдружение „Ситалк“ – Пловдив, Проект: Св. Лазар – България, и още много други независими възстановчици и занаятчии от цяла България.
Как да стигнете до мястото? Средновековният панаир се провежда на поляната пред параклиса „Св. Трифон”. Използвайте като ориентир известната „Рибна църква” – всеки асеновградчанин я знае и ще ви упъти до там. От църквата се хваща само нагоре – около 150 м, докато пътят свърши – след това продължавате надясно и след още 200 м. сте пристигнали. Лесно е, нали? Не пропускайте, всяка прекарана минута там определено си заслужава! 25 и 26 юни, събота и неделя, Средновековният панаир започва в 10 ч., входът е свободен.