Под небето

Хидроинженер иска среща с президента, за да му разкрие как да бъдат предотвратени наводненията

С един трактор с кофа и едно магаре, което да върви по хоризонтала, може да се прави превенция, смята Андрей Калоферов

Срещу 4320 лева на година общините получават спокойствие, калкулира специалистът по повърхностни води

Паолина Грозева

Андрей КалоферовПоредните постоянни дъждове, поредни наводнения, поредни придошли реки и поредни жертви. Всяка година отчитаме едно и също- не сме готови да се справим с вълненията на природата. Защо? На този въпрос иска да отговори инж. Андрей Калоферов, експерт по повърхностни води. Хидроспециалистът се опитва да предупреди властимащи и институции за природните катаклизми и начините, по които можем да се предпазим от тях, но никой не му обръща внимание. Стига се до там,че пише писмо с молба за среща до самия президент, но, разбира се, отговорът е отрицателен. Програмата на държавния глава била много натоварена. Мнението на спеца е, че до голяма степен най-добрата борба с катаклизмите е превенцията. За беда обаче вече никой не мисли за нея- не се чистят корита на реки и канали, не се поддържат качествено язовири, едни пари се въртят по разни джобове, а нищо не се върши на практика.

Отказът за среща от президентствотоНе се извършват онези действия, които в един друг период от време се правеха чинно и периодично. Аз ги предупреждавам на базата на 144 учени от целия свят, че тая година ще има беля, разпалено обяснява инжeнерът. Да предотвратим щетите и човешките жертви, това съм написал на много места в моята статия „Стихийни природни бедствия”, допълва Калоферов. Той смята,че защитните поясни канали са най-елементарните закъснители на вълни в дадено населено място, където има скат и откъдето може да дойде вълната. Кметовете на такива селища са длъжни да копаят канали по 1 километър към дерето на реката в населеното място с един трактор с кофа и едно магаре, което да върви по хоризонтала,смята той. Магарето, като го пуснеш, то си върви точно по хоризонталата, не му трябва геодезист. За 2 канала на всяко населено място са нужни точно 4320 лева.Срещу тях получаваш пълно спокойствие. Толкова ли не може да се отдели от бюджета тази сума, чуди се Калоферов. И допълва, че средствата за възстановяване на щети от наводнения или придошла река са в пъти повече от необходимите за превенция. Той припомня, че е задължително общините да си чистят каналите от шума, клони, камъни и отпадъци всяка година. Те обаче не го правят с обичайното: Няма пари! Допълва още, че пагубно за страната е унищожаването на 85 процента от помпените станции за напояване.

Държавата трябва да създаде структури от истински хидроспециалисти,а не от Кела Мара и Камшик Тодора. Във всяка община трябва да има група от трима експерти- хидролог, хидростроител и техник, която да се грижи за цялата система и поддръжката й, смята инженерът.

Когато на ден умираха по 300 души заради нечовешки високите температури в Москва, цяла Западна Европа тънеше в наводнения, защото то си е закон, че когато някъде е много горещо, другаде има много валежи. Но те са много високо организирани държави и успяха да се справят, а ние трябва да предотвратим в зародиш идващите бедствия, подчертава спецът.

Когато през 1991 година в Момчилград се издавят 10 войника, Калоферов казва,че предната година е бил там, за да измерва реката. Твърди, че е предупредил за опасността, ако не се вземат необходимите мерки. Казах им, че ще се случи голяма трагедия, и тъй като никой не ме послуша, така и става, сваля очилата и се замисля той.

За себе си казва,че не иска да е известен,тъй като е популярен в областта, с която се занимава в момента, а именно-дърворезбата.Твърди, че единственото му желание е да се чуе, че има човек, който е предупредил президента за наближаващите природни бедствия през тази година. Трябва да се действа, защото човешките грешки дават човешки жертви, завършва специалистът по повърхностни води.

 

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина