Под небето

Георги Лозанов: Хората усещат коя медия е влиятелна

Image title
Новите медии работят като долна камара на парламента. Социалните мрежи и интернет платформите дават възможност за пряко политическо представителство на хората. Те дават възможност  гражданите да застанат директно пред институциите без посредничеството на политиците.
Традиционните медии се изживяват като институция, а именно те са изгубили доверието на аудиторията, каза се днес на Деветата световна среща на българските медии, чиято втора спирка бе в Пловдив. Медийното събитие под тепетата съвпадна с напъните за нови закони за бранша и корекции в старите, внесени не от кой да е, а от монополиста и на пазара, и на разпространението Делян Пеевски. Така или иначе обаче собствеността и контролът на платформите в интернет бяха отчетени като сериозен проблем, по който трябва да се дискутира. Защото тези, които не искат да застанат с имената си , очевидно крият жокер в ръкава, който е съмнителен и неясен. И тотално обърква средата. А тя, медийната , е люта. Никой не говори за защита на журналистите и четвъртата власт, а само за вкарването в рамки на занаята. По време на форума проблемите със свободата на словото минаха някак мимоходом, както и въпросите с финансирането на медиите. Защото пазарният принцип вече сякаш не съществува. Вървят други процеси, далеч от него. А интернет май остава единствената среда, в която хората могат да получат реална, чиста, ненатрапена информация. И там обаче вършеят дерибеи. Ето какво каза Георги Лозанов пред Под тепето по темите, които ни вълнуват в интернет. Които вълнуват и вас, читателите на нашата скромна, чиста, но влиятелна медия:

–    Може ли да се регулира съдържанието в интернет?

–    Регулирането на съдържанието в интернет е сложна задача. Тъй като регулациите се отнасят само за медиите, които са традиционни. Трудно може да бъде ограничено съдържанието на една медия в мрежата. Въпросът е да се вкара някаква норма в това пространство, да има самоконтрол, спазване на етиката в занаята…

–    Има ли начин медиите в интернет пространството да дават реална информация за трафика си, както този процес се регулира в телевизии и радиа с пийпълметрии . Това е сериозен проблем, тъй като много хора мамят рекламодателите с посещения…
–    Ние с кабелите не можем да стигнем до реална информация, та с интернет. Измерванията и в телевизиите са видимо относителни. Както и в другите медии. Но знаете ли какво- в крайна сметка всичко е ясно. Когато говорим за това коя медия колко е влиятелна- това хората го усещат, те разбират кой къде седи в малкото българско медийно пространство.

–    В рамките на този форум се говореше за загуба на доверие към традиционните медии и острова, който новите медии предлагат за възстановяване на това доверие. Върви ли такъв процес?
–    Онова, което се случва в интернет, придобива друга комуникативна тежест, тъй като е свързано директно с хората, които например познаваш от дете, които се доверяват и споделят това или онова, коментират го, участват в процеса. Ти се доверяваш и на тях, и на медията. Това е ясно. Представителите на новите медии имат желание да се разграничават от традиционните и това е разбираемо. Защото към традиционните медии има подозрения за връзки с властта и т.н.  Но и това се променя. Само още едно поколение да мине и този разговор за нови и стари медии вече ще е стар разговор.

–    Смятате ли, че медиите в България обръщат внимание и се съобразяват с обществените процеси. Питаме ви като наблюдател, не като медиен експерт. Например в момента в Пловдив вървят няколко сериозни обществени казуса, по които медиите пасуват…
–    Навремето бях използвал една метафора от разказ на Едгар Алън По. Бе от „Любовното писмо”. Там се разказва за кралицата, която е получила любовното писмо. И кралят, знаещ за това, заедно с министъра на вътрешните работи нахлува в момента, в който тя държи въпросното писмо, в стаята й. А тя, в паниката къде да го скрие, го хвърля на открито на една маса, сред други писма и вещи. Те претърсват цялата спалня, но въобще не им хрумва, че то може да е скрито на открито. Ползвам това като метафора въобще за новия вид ограничаване на достъпа до информация. Не че има нещо, за което не се пише и не се казва. Но когато то е в един абсолютно загубил вътрешни йерархии информационен поток , покрай който вече не знаеш кое е важно и кое-не, тогава тези пропорции за „Важно и неважно” се загубват и става въпрос на много специализирана култура да откриеш тези важни неща. В този смисъл новите медии могат да играят ролята на филтър и да насочват към по-важното, което така или иначе минава пред медията. Аз съм сигурен, че вече нашата медия няма цензура на теми, но има цензурата на липса на йерархии, на добилото гигантски размери маловажно.  

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина