Вероятността да има оцелели от тежката катастрофа в Непал е „нулева“
Пилотът е направил всичко възможно, за да не засегне цивилизацията или някой дом
Надеждата за оцелели от най-тежката въздушна катастрофа в Непал от десетилетия угасна, пише OFFNews. Вероятността да има оцелели е „нулева“, съобщи говорителят на полицията пред Би Би Си. Вчера и авиокомпания „Йети еърлайнс“ обяви, че всички 72-ма души на борда са загинали, но не всички тела са открити и това поддържа слаба надежда, че може да е станало чудо. Но досега вместо живи хора спасителните екипи откриват части от тела.
Най-малко 68 души загинаха, когато полет от Катманду до туристическия град Покхара се разби и запали в неделя сутринта. На борда на полета е имало 72 пътници и екипаж.
Все още не е ясна причината за катастрофата.
На кадри от мобилни телефони се вижда, че самолетът на Yeti Airlines рязко завива, докато наближава летището. След това той се удря в земята в дефилето на река Сети, на малко повече от километър от летището.
В понеделник около 300 спасители възобновиха издирването, претърсвайки овъглените останки.
Днес е ден на национален траур в Непал. Правителствена комисия разследва причините за катастрофата.
Очевидка разказва какво е видяла пред Би Би Си. Дивя Дхакал видяла самолетът да пада от небето малко след 11:00 ч. местно време и се втурнала натам. Когато пристигнала, огромни кълбета дим излизали от горящия самолет. Вече имало много хора. „За нула време се появиха хеликоптери“.
„Пилотът е направил всичко възможно, за да не засегне цивилизацията или някой дом. Имаше малко пространство точно до река Сети и самолетът се е ударил в земята в това малко пространство“, разсъждава жената.
Авиационните произшествия не са рядкост в Непал, често поради отдалечените писти и внезапните промени на времето, които могат да създадат опасни условия. Хималайската държава, в която се намират някои от най-завладяващите планини в света, има едни от най-трудните за преодоляване терени. В миналото за това са били обвинявани и липсата на инвестиции в нови самолети и лошото регулиране.
Европейският съюз забрани на непалските авиокомпании да влизат във въздушното му пространство поради опасения относно стандартите за обучение и поддръжка.
През май 2022 г. самолет на Tara Air се разби в Северен Непал и загинаха 22 души. Четири години по-рано 51 души загиват, когато самолет, пътуващ от Бангладеш, се запалва при кацането си в Катманду.
Снимка: Getty Images