Колко закона са нарушени с ремонта в двора на Чистота?
Колко закона са били нарушение с реализирането на проекта за ремонт на двора на общинските предприятия „Чистота“ и „Градини и паркове“? Отговор на този въпрос търсят общинските съветници от ПП-ДБ Добромира Костова и Николай Гюров. Двамата получиха папка с книжата по проекта по Закона за достъп до обществена информация и продължават темата, която тръгна от публикацията на Под тепето „ЗА 3 МИЛИОНА ЛЕВА- ТОЛКОВА!“ и последвалата поредица от материали в медията.
При първата си визита в базата на общинските предприятия след публикацията ни Костова и Гюров сигнализираха прокуратурата, като по информация на Под тепето в момента върви проверка на икономическа полиция. Какво ще установи тя, тепърва ще разберем. Книжата, с които са се запознали двамата общински съветници обаче повдигат допълнителни въпроси около ремонта на двора на ОП-ата.
“ Продължаваме своеобразното разследване, което започнахме. Продължаваме да имаме много силни съмнения за целесъобразността на въпросния ремонт, и за стойността на ремонта. На база питане по ЗДОИ получихме доста голям набор от документи, които в момента разглеждаме и анализираме. Няколко неща по темата ни направиха много силно впечатление. Едно от тях е, че в предложението, което кметът изпраща към ОбС, от 7 юли 2021 г.е посочено подробно какво се предвижда да се плати с парите от заема, вкл. ФЕЦ (фотоволатична инсталация 100 kw), зарядни станции, изграждане на автомивка, разширение на отоплителна инсталация, нови навеси, цялостен ремонт на базата, рехабилитация на цялата площ от 6,2 декара. Описаните горе дейности обаче не са извършени. Освен това договорът с изпълнителя от 28 април 2023 г с изпълнителя за текущ ремонт не кореспондира изобщо с решението на Общински съвет“, коментира Николай Гюров, председател на групата на ПП-ДБ в местния парламент.
В допълнение двамата с Добромира Костова повдигат и въпросът за закупената техника за предприятията също не отговаря на решението на ОбС, в което изрично се казва, че техниката трябва да е екологична и електрическа (от там и нуждата за зарядна станция), но бяха закупени машини втора употреба на дизел. „Да не говорим, че са по заем за екология“, подчертава Добромира Костова.
„Освен това, че решението на Общински съвет по никакъв начин не кореспондира с това какво е направено и е било заложено да се направи, силно впечатление ни направи и анекс на договора с изпълнителя от 3 юли 2023 г, в който се сменя предметът на договора- текущият ремонт се сменя на основен ремонт, вероятно заради притеснението, че според Закона за общинския дълг текущ ремонт не може да се финансира с пари взети на заем. Тук виждаме нарушение на закона. Правейки този анекс, те грубо нарушават Закона за обществените поръчки (ЗОП), тъй като променят предмет на договор с вече избран изпълнител, което е строго забранено по ЗОП. Имаме нарушение и на този закон. Сами се усещат, че грубо са нарушили ЗОП и правят нов анекс, с който връщат договора в първоначалния му вид, т.е. на текущ ремонт. Само че връщайки го, пак седи въпросът, че текущ ремонт не би следвало да може да се финансира със заем, тъй като такава хипотеза няма описана в Закона за общинския дълг. Другото нещо, което откриваме и е напълно отделен проблем е, че теренът на базата е в улична регулация, т.е. то по принцип не може да има основен ремонт там, тъй като се предполага, че в някакъв момент базата ще трябва да бъде изцяло разрушена, за да се изгради улица. С две думи са дадени милиони да се „ремонтира“ нещо, което скоро ще трябва да се бута. И докато са го правили са смятаме, че са нарушили поне два закона и не са изпълнили решението на Общински съвет“, допълват по темата Добромира Костова и Николай Гюров.
На финал заявяват: „Ако това не е грубо и безсмислено харчене на публичен ресурс, не знаем какво е!“.
На прокуратурата веднага Зико и тогавашния зам кмет по екология и шефа на чистота! Аман от крадците на герб!аман!