Луис Карол, бащата на Алиса: „Тук всички сме луди!”
Днес се навършват 127 години от смъртта на бащата на Алиса
Чарлс Латуидж Доджсън /Charles Lutwidge Dodgson, по-известен с псевдонима си Луис Карол е роден на 27 януари 1832 година в Деърсбъри, Великобритания. Той е британски писател, философ, математик, логик и фотограф. Приживе е известен като брилянтен учен. На него са кръстени диаграмата „Карол”, както и квадратът „Луис Карол” – методи за групиране на данни, които и днес се преподават. Чарлс Доджсън преподава математика и логика на студентите си, докато пише магически истории за деца. Променил е името си, защото е искал да се представя като детски автор, тъй като е бил преподавател по математика в Оксфорд.
Неговите най-известни произведения са „Алиса в Страната на чудесата“ (1865) и „Алиса в Огледалния свят“ (1871). Когато „Алиса в страната на чудесата” излиза на пазара, литературните критици изпадат в шок от това колко е странна. Следват унищожителни рецензии, а много от тях призовават родителите да подминават това „сквернословие” и никога да не го купуват на децата си.
Двете части са написани за истинско момиче, с което Луис Карол се запознава, когато то е на четири години. Момиченцето се казва Алиса и е дъщеря на декана на колежа, в който преподава.
„Алиса” преживя стотици издания, преводи, екранизации и продължава да е обожавана от деца и възрастни, защото мъдростта и абсурдът вървят в тази книга ръка за ръка. Днес Алиса би била на 154 години.
„ Тук всички сме луди.”
„ Ако в стихотворението няма никакъв смисъл, толкова по-добре. Значи няма нужда да се мъчиш да го обясняваш.”
„Въображението е единственото оръжие във войната срещу реалността.“
„Ако нямате какво да правите, измислете нещо по-добро от гатанки без отговор.”
„Колко дълго е завинаги? Понякога само една секунда.“
„Ако някои хора не се месеха в работите на другите, земята щеше да се върти доста по-бързо!”
„Животът? Какво е той, ако не е един сън?“
„Ако не знаеш какво да кажеш, кажи го на френски!”
„Една от тайните на живота е, че това, което наистина си струва да се направи е това, което правим за другите”.
„Ако не знаеш къде отиваш, всеки път ще те отведе там”.
„Във всяко нещо има поука, стига да можеш да я намериш”.
„Ако вярваш на всичко, ще умориш мускулите на вярването в ума си много и ще си толкова слаб, че няма да вярваш и на най-простичките истински неща.“
„Всичко е смешно, ако можеш да му се смееш”.
z