Протест на площад Съединение поиска сваляне на сегашното руско управление
За месец юли са регистрирани 37 жертви в Украйна. Много други умират в болниците
Паулина Гегова
„След бомбардирането на Варна от руската флота без никакъв повод от българска страна, всички политически мостове между Русия и България са разрушени. Русия губи всякакво морално право да се нарича Освободителка на България…” Яростно реагира и цар Фердинанд. Той нарежда на правителството да предприеме необичайни мерки. На 19-ти октомври 1915 г. е изготвено постановление на Министерския съвет, което е одобрено на среднощно заседание от XVII Обикновено народно събрание. С него храм-паметник „Свети Александър Невски” е преименуван на „Съборен храм св.св. равноапостоли Кирил и Методий”. Нанесени са промени във вътрешния интериор на църквата. Сменени са стенописи и икони. Едва през 1920 г. отново е възстановено старото име.
С тази стара, но явно доста актуална история започна протестът на площад „Съединение” на украинските граждани, пребиваващи в Пловдив, против управлението на Путин, което без страх определят като тиранично. Десетината протестиращи изпъваха украинското знаме и държаха лозунги, гласящи Stop Putin. Stop War!
Исканията на протестиращите са категорични и ясни – руските войски да напуснат украинските територии, да бъдат освободени украинските пленници, правителството ръководено от президента Путин да падне от власт, да им се върне Крим и руския народ да промени политическото си мислене.
Комунизмът там е двигателна сила, а в Украйна той е забранен със закон, обясни Маряна Имреорова, организатор на протеста. Тя подчерта, че сред руснаците има и много свестни хора, но дори тук, в България, много изпитват неприязън и показват агресия към украинци. Думите й бяха потвърдени и от млади момичета, които отскоро живеят в родината ни. Те искат само едно – мир!
Навсякъде по света не е нормално някой да нахлуе в дома ти и да постави танкове. Често ходим в Украйна и виждаме всичко с очите си. За месец юли са регистрирани 37 жертви, а още много умират в болниците, които не влизат в статистиките, споделят те.
Според данни пленниците в руските затвори не само само украинци. Те са 70%, останалите проценти се запълват от други граждани на света, чиито истории остават безгласни, защото медиите и политиците манипулират всичко.
Най-силно потърпевша е Източна Украйна, където се води явна хибридна война. Според събралите се на площада тя се спонсорира от руското правителство, което наема специалисти и ги праща на границата с цел да разрушат не само човешките ценности, но и инфраструктурата, докато докарат държавата до нивото на разорано поле.
Всичко става заради нефтените потоци. Прибалканските държави треперят. Представете си, че някоя държава нахлуе в България, за да се „грижи” за поданиците си и с военна сила ви изтика от земите ви. Същото е! Страшното преди години беше, че не разполагахме с армия. Сега имаме и успяваме да устискаме, но не смеем да нараним собствените си хора, заявява възрастна жена, която е видяла ужаса след Втората световна война и не желае да го преживее наново.
Протестиращите в Пловдив не са много, защото като цяло украинците в града са малко. Но такива има и в другите градове, не само в България. Те очакваха интернет връзка със свои поддръжници из цяла Европа. Те смятат, че Русия е деспот, който иска да контролира всички членки на едновремешния Съветски съюз и точно затова не се включват в ЕС. Защото организацията има други ценности, държи на свободата и не налага мнението си над отделните култури.
Въпреки малката бройка, хората не се разотидоха, а продължиха да развяват знамената си. Те вярват, че и най-малкото дело е помощ за така желания мир!
Украинските знамена ще си ги веете в Украйна.
Украiна це Европа. Ха-ха-ха. В Европа всеки си плаща сметката, а не се надява, че някой лихвар от съседната маса ще се съжали и ще му я плати, а след това ще му вземе и долните гащи. Впрочем нека да гледат татковината или майковината, тяхна си работа.