Изпод тепетоМнения

Целим се в ЮНЕСКО с Голямата Базилика

Разкриват целия раннохристиянски храм, премахват пътната връзка между „Мария Луиза” и „Цар Борис III Обединител”

Имаме историческото задължение да разкрием обекта на 100 процента, заяви кметът

Пловдив ще кандидатства пред ЮНЕСКО с Голямата Базилика след пълното й разкриване и реставрацията на уникалните мозайки, разкри днес кметът Иван Тотев на старта на Седмата международна туристическа среща под тепетата. Градоначалникът подчерта пред чуждите представители на туристическия бранш, че раннохристиянския храм ще е едно от големите предизвикателства на Европейската културна столица през 2019-та. Базиликата ще е нашият обект, който желаем да впишем в списъка на световното културно наследство. Този обект няма аналог не само у нас, но и в тази част от Европа въобще, подчерта Тотев. За кандидатстването ни пред ЮНЕСКО ще бъдат ангажирани консултанти, които ще работят на обекта по време на разкриването му.

Той даде категоричната заявка, че общината в партньорство с „Америка за България” ще разкрият целия обект. Базиликата стига близо до оградата на католическата катедрала. Това значи, че пътния ръкав, който свързва „Мария Луиза” с „Цар Борис III Обединител” ще бъде премахнат, тъй като на няколко метра под настилката се крият половината от тайните на Епископската базилика. Вместо него ще бъде разкрита и разширена затворената в момента улица край гимназията по битова техника.

Имаме историческото задължение да разкрием обекта на 100 процента. Нямаме право да не го направим, подчерта кметът. Общината ще се ангажира и финансово в почти двойното разрастване на проекта Голяма базилика. По индикативни стойности разкриването на 100 процента на обекта ще струва допълнителни близо 4 милиона лева.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

4 коментари

  1. В същото време, кметът на София обяви, че София ще кандидатства за статут „културен пейзаж“ пред ЮНЕСКО.
    Защо Община Пловдив загърби и предаде кандидатурата на Пловдив, независимо че градът отдавна е в индикативната листа на България за ЮНЕСКО, а София не е?
    Кой и в коя общинска институция в Пловдив въобще е експерт по опазване на културното наследство? От приказките и работите им личи, че експерти липсват.

  2. Пловдив трябва да стане световно културно наследство с целия си исторически център като много други европейски градове – Залцбург, Виена, Краков, Сиена, Ливърпул, Ваймар, Регенсбург, Севиля, Неапол, и много други. В България, Несебър е такъв пример. Не е в интерес на устойчивото развитие на най-стария жив град в Европа и на неговото уникално културно наследство да кандидатства фрагментарно, само с един обект, за вписване в листата на ЮНЕСКО.

  3. Поздравления за съветниците на Тотев. Крайно време е всички властници да се съветват с точните специалисти за да вземат правилните решения. Дано Тотев се вразуми и не допусне Небеттепе да заприлича на центъра на София, където Фърков е наложил разрушителния за археологията проект.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина