БългарияНовини

Ще има ли мина за волфрам във Велинград?

Мина за волфрам – рядък за Европа ресурс – претърпя този месец за трети път неуспех в опита си да бъде одобрена и проектът бе отхвърлен от регионалната екоинспекция на Пазарджик, съобщава Дневник.

Проблемът е, че тя предвижда рискови за замърсяване дейности в площ, от която идва 40% от питейната вода на Велинград и попада в защитената от „Натура 2000“ зона на Западни Родопи, в която жителите разчитат на земеделие и туризъм като основни поминъци.

Първи опит – концесия през 2009 г.

Според архива на природозащитната коалиция „За да остане природа в България“ договорът за концесията е подписан на последното заседание на министерски съвет на т.нар. „тройна коалиция“. Той е за 35 + 15 години с концесионера „Ресурс 1“ АД, който по непреки данни, разяснени от регионалния сайт „Марица“, е свързан с КЦМ Груп. Първоначалният проект е за добив с обогатителна фабрика в в местността „Грънчарица“ в землището на село Кръстава край Велинград. Тази преработка на място означава пряко замърсяване на водите, заради което първият проект е отхвърлен от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Епизод 2 – 2014 г. и чудодейното обединение на местните

Инвеститорът „Ресурс 1“ предлага нов проект за същата концесионна площ, като разликата е, че след добив и първоначална обработка в местността „Грънчарица“ се предвижда ежедневен транспорт до Елшица и обогатяване в Елшица. Така през 2014 г. във Велинград се случва малко чудо – сътрудничество между бизнеса и природозащитниците в защита на Западните Родопи. Обединението е предизвикано след вълна от недоволство сред местната общност срещу първичната обработка във вододайната зона на добива от волфрам, както и срещу замърсяването от тежкия замърсяващ транспорт, предвиждан ежедневно от района на Велинград до село Елшица, северно от автомагистрала „Тракия“.

Създадената от местни жители, туристически бизнес и земеделски производители гражданска инициативна група, наречена „За запазване на община Велинград като екологично чист регион без рудодобив“, получава подкрепата и на общинската власт, след като събира над 11 000 подписа. Акцията на велинградското туристическо сдружение „Байкария“ за изкупуване на картофи от село Кръстава до местността Грънчарица“, която популяризира чистата земеделска продукция на района с апел той да се опази с традиционните си поминъци, е отличена с награда от Годишните награди за биоразнообразието като „Кампания на 2015 г.“ Съпротивата се надига след провеждане на обществените обсъждания на дОВОС (доклад по оценка на въздействието върху околната среда) на проекта за добив на волфрам над Велинград и води до отхвърляне на доклада и проекта.

Трети път стомна за вода – 2023 г. и още от същото

През март 2021 г. след обжалване на инвеститора е финално утвърдена и санитарно-охранителната зона за питейната вода на Велинград, в която попадат и намеренията на концесионера за добив и заустване. Въпреки това в началото на юли 2023 г. инвеститорът прави нов опит – подадено е същото предложение, въпреки предишния отказ.

На 24 август 2023 г. инвестиционното предложение е отхвърлено като недопустимо от административна гледна точка от Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) на район Пазарджик въз основа на отрицателни становище. от Националната електрическа компания (собственик на инсталации в концесионната площ). Отказ е даден и в становището на регионалната Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“, която обаче указва какво трябва да се преработи, за да даде положително становище – да се коригират концесионната площ. И въпреки че въз основа становищата на НЕК и на басейновата дирекция на пловдивския район РИОСВ отхвърля проекта, инвеститорът междувременно е оттеглил проекта си със заявката, че ще го преработи.

Васил Тодев, организатор на кампанията през 2015 г. от сдружение „Байкария“ и настоящ депутат в 49-о Народно събрание от партия „Зелено движение“, алармира, че това не е последен епизод.

Възможно е трети опит за адаптиране на инвестиционното предложение да заобиколи санитарно-охранителната зона за питейната вода на Велинград. Концесионната площ обаче се намира в Западните Родопи, които са защитена зона от природозащитната мрежа на ЕС „Натура 2000“. Зоните от „Натура 2000“ опазват както ценни биологични видове и местообитания, така и техните ползи за хората – осигуряване на чиста храна и ресурс за туризъм.

Концесията за добив на волфрам съдържащи руди от находище „Грънчарица – център“ е валидна от 2009 г за период от 35 + 15 години. А волфрамът е ключов ресурс, като все още неексплоатираното находище край Кръстава е с огромен потенциал. Волфрамът е стратегическа суровина и метал с изключително важно приложение, чиито сплави се отличават с издръжливост при високи температури. Световните находища са малобройни – годишно в света се произвеждат едва около 90 – 95 хил. тона, като монополно положение има Китай (85%), а Европа задоволява своите потребности с по-малко от 3% собствена суровина от метала. Въпреки че не е включен в актуалния списък за 2023 г. за Европейския съюз на изкопаемите от значение за независимост на критичните ресурси, производството на волфрам е под политически натиск и опазването на водата и чистотата при бъдещи трансформации на концесията край Велинград е вероятно да продължи като тема.

Въпрос от депутата Петър Куленски от 13 МИР-Пазарджик от партия „Продължаваме промяната“ и отговор от премиера Николай Денков показват дългосрочния провал в опазващо природата оползотворяване на находището – от 2009 г. досега. Дебатът между парламентарните представители и правителството вече е за отменяне на концесията. В подкрепа на гражданския протест срещу третия опит за замърсяващ добив на волфрам освен представители на парламента и кабинета са се обявили и кметове на местните общини, а позицията им е подкрепена и от министерството на туризма с писмо до председателя на парламента и отговорните по казуса ведомства на енергетиката и околната среда.

Може ли да има и волфрам, и вода

„Дневник“ потърси за повече информация Васил Тодев – един от първите инициатори на местната гражданска група като председател на велинградското сдружение „Байкария“ и днешен народен представител от 13 МИР-Пазарджик от партия „Зелено движение“. Според депутата само в последните три седмици без да има големи минни добиви в Западните Родопи е имало аварийно замърсяване на четири различни реки, водещо до увреждане на природата. Според Тодев независимо от обещанията за пречиствателни съоръжения в очакваната преработка на проекта за добив на волфрам рискът за туризма и здравето в община Велинград ще е изключително висок и по-скоро неоправдан, на фона на вече констатирано натрупване от замърсяване в района.

Депутатът Васил Тодев разясни подробно параметрите на концесията, които я правят несъвместима с целите за развитие на чисто земеделие и туризъм в защитената зона „Западни Родопи“. Според него е важно да се има предвид, че находището се намира в поречието на река Грънчарица, ляв приток на Чепинска река, като в рамките на концесионната площ е учредена санитарно-охранителна зона „Грънчарница“, която осигурява около 40% от питейната вода на Велинград. Проектът за рудодобив предвижда използването на водите на река Грънчарница, както и на съседните реки Софандере и Аландере за промишлени нужди, което на практика ще натовари допълнително екологичния баланс в тези речни системи, а евентуални промишлени аварии ще окажат пагубно влияние по цялото течение на Чепинска река, която се влива в река Марица;

Втори рисков фактор за Васил Тодев е и мащабът. Въз основа на инвестиционното предложение, до което депутатът има достъп, той разяснява, че експлоатацията на находището предвижда за период от 30 години да бъдат добити 9 381 000 тона геоложка руда, което ще се случи чрез подземен добив, включително чрез взривни дейности. В резултат от това под земната повърхност ще се образува каверна с дълбочина около 300 метра, дължина около 3 км и ширина около 1 км. „Не са представени никакви доказателства, че образуването на такава огромна празнина в земните недра няма да повлияе върху дебита и режима на находищата на минерална вода, намиращи се на около 10 км от зоната на рудодобив и ключов ресурс за туризма в района, “ смята Тодев.

Природозащитникът и настоящ народен представител от района на Пазарджик посочва също, че работният план на инвеститора предвижда споменатото голямо количество добита руда да бъде транспортирано с камиони на разстояние 80 км до района на село Елшица в Средногорието, където рудата ще бъде обогатявана. Транспортната схема предвижда всеки работен ден в продължение на 30 години по направление Грънчарница – Елшица да пътуват 48 натоварени камиона и съответно 48 празни в обратна посока. Камионите ще се движат по тесните и натоварени планински пътища в прохода на теснолинейката, преминавайки през 7 населени места – Велинград, Варвара, Ветрен дол, Септември, Злокучене, Карабунар и Калугерово. Това ще доведе до допълнително замърсяване на въздуха, шумово замърсяване, претоварване на пътната мрежа и увеличаване на риска от пътни произшествия по протежение на описания маршрут.

Според Васил Тодев развитието на рудодобива и съпътстващите го потенциални негативни ефекти имат повече риск, отколкото потенциални ползи за населението на избирателния му район. Замърсяване на водите и въздуха и натоварването на пътната мрежа може да окажат силно негативно влияние върху развитието на туризма във Велинград, който е един от водещите туристически центрове в България, както и да увредят природата и възможността за чист поминък в Западните Родопи.

Западните Родопи са и защитена от „Натура 2000“ зона – както за птици, така и за редки за Европейския съюз природни местообитания и видове. Разбира се, всеки бъдещ проект с негови възможни промени отново ще срещне изискванията на природозащитното законодателство. И волята на местните жители.

Снимка: Община Велинград/Фейсбук

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина