БългарияНовини

Протестиращите: Публикувайте картата с 36-те опасни пътни участъци

„Следващия път на тъй наречения шеф на АПИ ще му набия десен прав, не се издържа. Аз нямам повече нерви!“ Това заяви една от близките на жертвите на катастрофи след срещата с ръководството на агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Тя е видимо ядосана, нервно пали цигара. Възмущава се, че докато са разговаряли, един от пътните началници е пушел вътре електронни цигари.

В понеделник родители и близки на жертви на „войната по пътищата“ протестираха в София. Рано сутринта пред сградата на Съдебната палата се събраха около 300 души. Хората не скриха разочарованието си, че няма масовост на протеста, пише Mediapool.

Той беше организиран от сдружение „Ангели на пътя“ седмица след катастрофата, при която загина 12-годишната Сияна.

Сдружение „Ангели на пътя“ организира протест срещу убийствата на пътя

„Като че ли сме оставени сами в мъката си, сякаш на обществото не му пука, докато болката не стане лична“, сподели един от участниците.

Протестиращи носеха снимки на загиналите си близки и плакати с надпис: „Сияна заслужава живот, не тишина“, „Съдебната система в България: враг на жертвите, защитник на убийците“, „Максимална присъда за пияните, дрогирани и нагли пътни убийци“, „АПИ, не ни убивай на пътя. Системата не работи!!!“.

Министърът на правосъдието: Работим

От Съдебната палата шествието се отправи към Министерството на правосъдието. Там недоволните настояха за справедливи присъди за убийците на пътя.

Сдружение „Ангели на пътя“ иска промени в законодателството, според които смъртоносни катастрофи, причинени от пияни и дрогирани шофьори, да се квалифицират като „убийство“, а не смърт по непредпазливост. Според протестиращите това е причината сега по делата съдиите да дават условни присъди.

Министърът на правосъдието Георги Георгиев дойде при протестиращите и съобщи, че във вторник ще бъдат публикувани за обществено обсъждане промени в закон, свързани с вещите лица. Предвижда се вещи лица, които бавят дела или не си вършат работата по разследването на случай, да бъдат заличавани, каза Георгиев.

Друга промяна е свързана с възможността за видеоконферентна връзка с вещи лица от всяка точка в страната, за да могат да дават показания пред съдилищата, каза правосъдният министър.

Работим с представители на парламентарни групи да бъдат затегнати наказанията, без да има риск после да паднат в Конституционния съд, обяви Георги Георгиев. Той добави, че се готви и законопроектът за камерите за глобяване за скорост, които „трябва да докажат и покажат, че наказанието е неизбежно“.

„Депутатите почиват“

След Министерството на правосъдието протестното шествие се отправи към сградата на Народното събрание.

Присъстващи коментират, че нито един депутат не е намерил за нужно да излезе и да се срещне с тях, докато в същото време по социални групи и телевизии обясняват как ги подкрепят.

Друг протестиращ обяснява: „Днес депутати почиват“. „Но нали е понеделник, работен ден е!?“, недоумяват други, докато си говорят помежду си. Някои от хората не знаят, че в понеделник и вторник няма заседание на Народното събрание и по тази причина никой не се среща с тях.

Изневиделица се мярва депутат от „Възраждане“, според твърдения на протестиращи. Протестът не е партиен и шествието поема към пътната агенция.

Пътният шеф: Ако всички искат, ще си подам оставката

Сдружение „Ангели на пътя“ настоява за оставката на ръководството на АПИ. Тя беше поискана още в края на 2024 г. след трагичния инцидент с 18-годишната Андреа на пътя край Кюстендил. Нейни близки също бяха днес на протеста.

След това оставката на пътните шевове поиска и бащата на 12-годишната Сияна – Николай Попов. Дъщеря му загина на пътя на 31 март 2025 г., размазана от тир.

„Категорично настояваме за оставка на пътните шефове“, заяви днес и Петя Иванова, създател на сдружение „Ангели на пътя“, която също е загубила близко дете на пътя.

„Ако всички искат, ще си подам оставката“, казва инж. Йордан Вълчев, председател на Управителния съвет на АПИ, в опит да успокои страстите. 

„Въпросът е, че като си подадем оставките, ще стане както всеки друг път. Нещата са от много време. Магистралите не се строят, много неща са забавени. Ако си подадем оставките, ще се забавят още повече“, допълва той пред събралите се опечалени близки.

Кани родители на загинали деца на среща в ръководството на АПИ. Около десетина се отправят. Срещата продължава около час.

Следователи от НСлС оглеждат мястото на катастрофата на пътя Телиш

Протестиращите: „Публикувайте картата с 36-те опасни пътни участъци“

Родителите видимо не са доволни от резултатите от срещата с ръководството с АПИ. Гневни и ядосани са, защото години наред слушат едно и също и резултатът е нулев – още и още жертви по пътищата.

„Следващият път ще му набия десен прав“, казва видимо ядосана една от близките на загиналата преди месеци 18-годишна Андреа. Обяснява, че пътният шеф ѝ вдигнал нервите с думите: „Тук не сме да обсъждаме случая в Кюстендил“, докато друг от началниците „нагло си пушеше „Айкоса“.

Пътните началници показали 36-те опасни пътни участъци с концентрация на катастрофи на опечалените родители. 

„Вземете и го публикувайте този списък, хората да знаят къде са и да внимават“, призова Красимир Арсов, баща на загиналия 15-годишен Филип, премазан на пешеходна пътека на метри от МВР в центъра на София през септември 2023 г.

Тогава близките на детето няколко поредни недели организираха протести в София под мотото „Нямаме повече деца за убиване“.

Красимир Арсов също не скри разочарованието си от срещата с ръководството на АПИ. Призова да бъде направен „ясен и конкретен план за действие“ с разписани срокове за изпълнение и отговорници.

Красимир Арсов смята, че ако АПИ иска, може да го направи. 

„Ако някой му пречи, да каже кой му пречи“, призова той пътния шеф.

По-късно през деня предстои среща на опечалените родители с министъра на регионалното развитие Иван Иванов.

Пътен експерт: Стига фирмите са раздавали комисионни

Пътната безопасност е национален проблем на България, а секторът е недофинансиран от години, каза инж. Ясен Ишев, председател на Научно-техническия съюз по транспорта и специалист по пътно строителство.

Според него освен вината на шофьорите, проблемът е и в корупцията, както и нецелесъобразното изразходване на средствата.

„Държавата да вземе мерки, да се вкарат в релси средствата, стига фирмите са давали комисионни и после няма пари за асфалт. И като се направи проверка на пътната конструкция виждаме, че 10% и повече ги няма“, коментира инж. Ишев.

Според него отпуснатият бюджет от 1.2 млрд. лв. на АПИ за тази година няма да е достатъчен да се ремонтират и реконструират само участъците с концентрация на катастрофи.

„Има задължения от предишни години, от предишни ръководства. Какво да правят АПИ? Чудят се къде да огреят и не всичко се определя от тях. Има политици и кръгове над тях. Защо отсечката Видин – Монтана се работи толкова бавно? Защото няма средства!“, каза инж. Ишев.

Той сподели, че е бил на мястото на катастрофата, където загина 12-годишната Сияна. 

„Има проблеми в самия път, има проблеми в настилката, но мнението ми е, че водачът има най-голяма вина. Докато бях там нито една кола не спази ограничението, посочено от знака, за скорост. 9000 автомобила на ден минават от там. Има неравност по настилката, кърпежи с различна смес. Сигурно е планиран за ремонт на настилката. Пътят се претоварва от трафика, за съжаление се е случило най-лошото“, каза Ишев. Според него за участъците с концентрация на катастрофи не е достатъчен само знак с черна точка.

Той също призова за публична програма за обезопасяване на опасните участъци със срок за изпълнение и кой е отговорен. Според пътния експерт за подобряване на пътната мрежа са необходими по 2 млрд. лв. годишно в продължение на 10 години.

Нови протести

Бащата на Сияна – Николай Попов, съобщи в социалните мрежи, че организира на Лазаровден и на Цветница шествия в памет на детето и срещу убийствата на пътя.

„Елате да се помолим за Сияна! Да кажем НЕ на убийствата на пътя, кротко разрешени от държавата и от заспалото ни общество. Сияна ни събуди!“, призова той.

Протестът в неделя – 13 април, е насрочен за 13 часа пред храм паметника „Св. Александър Невски“ в София“.

Снимка: Фейсбук/„По света и у нас“ – новините на БНТ

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина