БългарияНовини

Politicheck: Не е вярно, че в България има повече чуждестранни военни, отколкото български

Автор: Антонио Костадинов

Източник: Factcheck.bg

  • Твърдението на лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов, че в България има повече чужди, отколкото български войници, е невярно;
  • Числеността на Българската армия е между 25 хиляди и 32 хиляди души с различните подразделения и структури на въоръжените сили;
  • В България от 2022 г. действа многонационална бойна група на НАТО с участието на войници от България, Албания, Хърватия, Северна Македония, Гърция, Черна гора, Турция и САЩ, която наброява между 1000 и 1100 души;
  • Споразумение между България и САЩ предвижда, че в страната ни не могат да се намират повече от 5000 американски военни, но този брой никога не е достиган.

Твърдение:

Костадин Костадинов, председател на партия Възраждане”, интервю за NOVA NEWS от 7 октомври:

Трябва да премахнем чуждите окупационни бази в България. Благодарение на членството на България в НАТО ние загубихме три пъти нашата отбранителна сигурност и потенциал. Българската държава през 2002 г. имаше 45 хиляди души армия. Сега са три пъти по-малко – 17 хиляди. В момента има повече чужди войници, отколкото наши”.

Каква е числеността на Българската армия

Отговорът на въпроса за числеността на армията ни не е еднозначен. В Плана за развитие на Въоръжените сили на България до 2026 г. е заложено да се поддържа обща численост не по-малка от 43 000 души, в това число 3000 души доброволен резерв. В същото време в свои доклади за състоянието на въоръжените сили, Министерството на отбраната обявява недостиг на военнослужещи за предвидените позиции. 

Бившият министър на отбраната Тодор Тагарев заявява в свое интервю пред NOVA NEWS от май 2024 г., когато вече не е министър: „На хартия армията ни наброява 43 000 действащи и в резерв, но всъщност е с около 20% под това число”.

В плана също така е разписано, че без доброволния резерв (т.е. общо 40 хиляди), до края на 2026 г., в мирно време съотношението между военнослужещите и цивилни служители трябва да е 81 към 19 на сто. В Доклада за състоянието на Въоръжените сили на България, приет по-рано през тази година от Министерския съвет е записано, че некомплектът от военнослужещи към Министерството на отбраната е достигнал 21,8%

Според разчетите на Министерството на отбраната, 21,8% недостиг на военнослужещи се равнява на около 8720 души. Това би съответствало на численост на армията ни от около 33 хиляди. В доклада пише още, че доброволният резерв е запълнен в размер на 16%. Това означава, че през 2023 г. страната ни е разполагала с около 480 резервисти.

НАТО предоставя различни данни за броя военнослужещи в Българската армия. В Доклад за разходите за отбрана на страните членки на Алианса става ясно, че през 2024 г. тя наброява 26 900 души, а през 2023 г. е била 25 600 души. Според същия доклад десет години по-рано в нея е имало 27 500 военнослужещи, а след това броят им остава около 25 хиляди. От пандемията насам той се увеличава постепенно до 26 900.

Не е ясно защо има разминаване между приблизителните данни от НАТО и тези от докладите на военното министерство. Възможно е да има разлика в методологията на изчисление, като вероятно в бройката посочена от военното министерство влизат и цивилни служители. От официалните данни на Алианса и разчетите на Министерството на отбраната излиза, че числеността на Българската армия е най-малко 25 хиляди и най-много 32 хиляди души.

В Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България за 2023 г. също се говори за хронична неокомплектованост на армията от порядъка на 15-20%. В предходния годишен доклад за 2022 г. е отчетена кадрова дупка от 19,7%.

Чуждестранните военнослужещи в България

След инвазията на Русия в Украйна през февруари 2024 г. в България е създадена многонационална бойна група на НАТО, която наброява около 1000 души. В нея участват войници от 10 различни страни членки на НАТО, включително и България. На 16 ноември 2022 г. Италия поема командването на бойната група.

От Министерството на отбраната заявиха за Factcheck.bg, че „към 18.10.2024 г., извън Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на територията на страната присъстват военнослужещи на страни-членки на НАТО само с цел провеждане на съвместни учения и тренировки.”

Многонационални бойни групи на НАТО има не само в България. Такива има например в Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия. Някои от тези бойни мултинационални бригади са разположени в страните още през 2017 г. в опит за подсилване на Източния фланг на НАТО в контекста на анексията на Крим през 2014 г.

В рамките на изказването си Костадинов говори и за „американски военни бази” – тема, с която „Възраждане” често спекулира. Така наречените „американски бази” всъщност са бази за съвместно ползване. Статутът им е уреден в Споразумението между правителството на Република България и правителството на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната, сключено през 2006 г. Там ясно е разписано, че четирите бази за съвместно ползване са собственост на българската държава. Това са полигонът в Ново село, военновъздушната база в Безмер, военновъздушната база в Граф Игнатиево, както и складовата база в Айтос.

Съгласно споразумението между България и САЩ от 2006 г.  в България може да има до 2500 американски военни. Още 2500 могат да бъдат на територията на страната ни, но за период не по-дълъг от 90 дни. Това означава, че броят на американските военни в България в който и да е момент не може да надвишава 5000 души.

Преди началото на войната в Украйна, на 29 януари 2022 г., тогавашният министър на отбраната Стефан Янев заявява в отговор на парламентарен въпрос, че в България има 206 американски военни и че предвидената в споразумението максимална численост „не е била доближавана в нито един момент.“

Споразумението между българската държава и САЩ не е променяно след инвазията на Русия в Украйна и предвиденият в него максимален брой на американските войници в България не е увеличаван.

Проверено:

Твърдението на Костадин Костадинов, че в България има повече чужди, отколкото български войници, е невярно. Българската армия наброява между 25 и 32 хиляди души. От 2022 г. в България функционира многонационална бойна група на НАТО с участието на войници от няколко държави, включително САЩ, с численост между 1000 и 1100 души. Споразумение с американската държава ограничава максималния брой на американските военни в България до 5000, но този лимит никога не е достиган.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина