АктуалноЖивотЗабавлениеЗабравеният градНовини

Вдъхновение от Мадрид и политическа случайност помогнали за спасяването на Капана от заличаване през 70-те

Младежка енергия не се е противопоставила на идеите на тоталитарната  власт да го унищожи историческата градска зона

Това, което липсва на квартала сега, е естетизация. Има нужда и от озеленяване – постоянна и мобилна, смята арх. Антоанета Топалова

От запустял квартал през идея да бъде тотално заличен и превърнат в търговски комплекс до запазването на части – и мутации на други – до постепенното му възраждане, Капана претърпява множество промени. Днешният му вид нямаше да бъде такъв, ако през 70-те и най-вече 80-те силна младежка енергия не се е противопоставила на идеите на тогавашната власт да го унищожи.

Архитект Антоанета Топалова е сред първите, които се опитват да спрат събарянето на малките къщи за сметка на мащабен универсален магазин, каквито през социализма „в България решихме да строим в центъра на градовете“, докато по света се правят в периферията. Въпреки усилията и проектите Капана да бъде запазен и възроден през 80-те, всичко се случва бавно докато идват Промените след 10 ноември 1989 година.

Изцяло новата политическа и икономическа система спъва централно планирания проект и носи своите недостатъци: „няма общи естетически норми, започнаха и мутации, много сгради растат във височина“, но идва и със своите предимства, тъй като „частната собственост прави невъзможни идеите за разширение на улиците и по този начин се запази интересната градоустройствена мрежа“.

Срещнахме се с архитект Топалова в Капана, за да разкаже своите спомени от спасяването на квартала – от идеите за пълното му заличаване през 60-те, през вдъхновението, което е получила в Мадрид, статията, която е разбунила духовете и политическият късмет Дража Вълчева и съпругът ѝ – шеф на търговията – да бъдат преместени в София и да изостави идеите за унищожаване на квартала.

Какво е това, което прави Капана по-специален от останалите квартали на Пловдив?

Една територия става място, когато има живот в нея. А Капана се е доказал във времето като значимо място, като едно от най-живите места в Пловдив. Местоположението му в конкава на трихълмието, като подход към Стария град, обърнат и към реката, а и до Главната е важно. Възникнал е като занаятчийския град – горе на трихълмието е резиденция, там са скъпите къщи, а тук е живият живот, тук са чаршиите.

Когато правих моите първи професионални стъпки, Капана беше един заден двор на Главната. Имаше само складове, гаражи, изоставени сгради. Това продължи до 75-76 година, когато вече имаше друга съдба. Тогава ЮНЕСКО обърна повече внимание на недвижимото културно наследство и цялото мислене и професионална нагласа се промени. Но има и предистория.

През 1968 година имаше голямо събитие, международен конкурс за централния район на гада – от Тримонциум до реката. На този международен конкурс, участвах в колектива на Иван Попов. Първа награда спечели другия български колектив с Георги Петков, Велчо Велчев и екип около тях. Някои от участниците бяха светилата на урбанистиката тогава – ние познавахме нашите колеги от социалистическия лагер, но се вдъхновихме много и от чужденците. Участваше например Яп Бакема, направил големите урбанистични реконструкции на Амстердам и други холандски градове след Втората световна война.

Нито един от проектите не предвиждаше запазване на Капана. Всички маркираха, че това ще е търговска зона, но как точно да стане – колективите си решават. Първопремираният проект предвиждаше да се разчисти тая съществуваща зона и да се изградят едни модерни шопинг центрове, които амриканците строяха покрай градовете си, но ние тук решихме, че трябва да ги правим в центъра. Имаше изготвен работен проект за три обема, които с Халите образуват един цялостен комплекс. Малко по-късно започна и отчуждаване по „Йоаким Груев“ и „Златарска“.

Какво промени тази нагласа?

По това време имаше един международен конгрес на архитектите в Испания, в Мадрид. Заминахме млади и по-възрастни архитекти организирано. Там, разхождайки се в Мадрид, попаднах в техния подобен на този квартал. След това, като се върнах, написах една статия за местен вестник. Всъщност, първо ходих да търся съмишленици – говорих с по-възрастните колеги, с Вера Коларова, с други и коментирах „Хайде да направим нещо, дайде да спасим Капана“, но никой не беше оптимист, казваха ми, че то вече е решено и няма смисъл да си губим времето.

Тогава написах и тази статия – „Три пъти мери, един път режи“. Тя стоя няколко месеца, все не излизаше, даже и редакцията на вестника изгоря по едно време. В крайна сметка през август я публикуваха – едно малко каре на задна страница.

Но тогава въобще се смени начина на мислене. Освен това времето съвпадна и с политически събития. Първият секретар на окръжния комитет на БКП Дража Вълчева замина за София за по-висок пост. Нейният съпруг (Стефан Вълчев, зам.-председател на окръжния комитет на БКП) беше началник на търговията в Пловдив. Той отговаряше за Халите, за търговските комплекси на мястото на Капана.

В момента в който той си тръгна, вратата се поотвори. В края на 70-те при един Панаир в Пловдив дойде Андрей Луканов, и тогава имаше предложение да направя ескизна идея какво да стане в Капана. Направихме ги тези табла и когато той ги видя в общината каза: „Ако зависи от мен, ще стане така“.

Прочетете цялото интервю в КАПАНА

 

Теодор Караколев

Пише по темите, свързани с културата, културното наследство и история на изкуството и архитектурата.

6 коментари

  1. Имаше и друго. Един младежки пленер, на който се предложи идеята вместо бетонната грамада върху цялата територия, тогава му казваха ГУМ, сега МОЛ, историческата среда да се запази. Арх. Топалова се включи, институционализира идеята и така кварталът се спаси. Малко се реализира тогава, днес много повече, не винаги добре, има много кич, за комуникации, паркиране не се мисли, но все пак е чудесно в сравнение с това, което градът щеше да има днес – един овехтял пример на бездарна архитектура. Помогна и традиционното нежелание на София да дава пари на Пловдив.

    1. Много вярно доуточнение на детайлите, които за мозъклията проф. д-р инДж. Фьодор КараКАЛИНКА, академик на БАНда, член-кореспондентИН на АМТИ +И +Цирк (катедра СТРИП) и Хонорис Кауза на ЮИУ няма как да са му ясни преди да е положил успешно някой поне изпит от поправителната Сесия.
      Краставиците – по колко, Федя?

      1. Ако не РабФак (Работнически Факултет за Каскети от Шумата); ако не Фина Механика, то поне Техникум Зелено Строителство ако беше успял да завърши Краставичарят Федя, щеше като ЛесоТехник да има основание да претендира за Статус „Ландшафтен Архитект“ =или дори „УРБАНИСТ“ както напоследък е модно сред известни КАЛИНКоиди.

        С претенция за СобственНа ФОНДАЦИЯ „АрхитекТурски ПостМодерн“, финансирана от Тъмни Сили.

        1. Трийсетина години по-късно в сенките на забравата избледнява дейността, деятелите и РЕЗУЛТАТИТЕ от масовото усилие на държавата по консервация и реставрация на Наследството през седемдесетте и осемдесетте години чрез ИПК / НИПК Пловдив (шест окръга).

          Лесничеят „автор“ КараК., собственик на „фондация“ и самозван КАПАНолог ако се интересува, най-много да попита БоГРОЗЕВ, другата КАЛИНКА – Началник на Стария Пловдив, и да получи ф одговор любезно усмихната МАЗНЯ.

          ЕДНА ЕДНИЧКА РЕСТАВРАЦИЯ ОТТОГАВА =КЛИеНТИ= И ТЯ ЧАСТИЧНА, ПОЛОВИНЧАТА. ЛИПСВА ЗАПАДНАТА ОС.

          Корабът потъва правилно.

  2. Нито мраморна, нито бронзова, нито тенекиена табелка не носи името ЛИЛИЯ БОТУШАРОВА, на която Градът дължи Античния (заедно с нейната сянка арх. Вера Коларова, сглобила мраморния пъзел на анастилозата).

    По две кутии СЛЪНЦЕ на ден, десетилетия с хъс, упоритост и археологическо прозрение тя надхитряваше партийци, кметове, завистници и фелдфебели за да разкопае „улица“ Цар Ивайло с етажните кооперации и да доведе докрай Обект „ЮЖЕН ВХОД“ на тунела.

    Пропусна да се омъжи и да завъди челяд като хората, обаче …победи.

    Както и Тони ТОПАЛОВА, на която дължим Капана. И по булевардче.

    Веднага след „интервюто“ с нахалника Фьодор КараКАЛИНКА (на краставичарите краставици разпродаващ! Няма нужда Той да преразказва, Топалова Е членоразделна, ПодТеЛето да я печата направо!) нека си върже пред носа МАСКА, двойна, молим, че след нас …потоп се е задал!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина