Ученици от специалност „Рекламна графика“ от Националната художествената гимназия „Цанко Лавренов“ в Пловдив, с преподавател Петър Чучулигов, участваха днес в арт работилница за запознаване със занаятчийски техники и как да ги използват в своите творби.
Тайните им предадоха доц. д-р Красимира Друмева – ръководител на катедра „Графичен дизайн и визуални комуникации“ и ас. Радимира Йорданова от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
Уъркшопът е част от първия по рода си проект „Възраждане на класическите занаятчийски техники в съвременното изобразително изкуство“, който има за цел да създаде мост между традиции и съвременност, да възроди старите методи на майсторите и да ги трансформира в съвременно изразно средство.
За работа си в ателието младежите получиха естествени материали, които да комбинират със нови дигитални или аналогови изразни средства. Технологиите, които използват за визуализиране на авторските си идеи всеки от участниците избира сам, с оглед намиране на най-силното изразно средство за него. по този начин се насърчава проявата им на креативност и смесване на класически занаятчийски техники със смарт или компютърни устройства за реализация на творбите.
Художествените произведения, създадени от участниците в обучението, заедно с поканени автори с доказани постижения в областта на съвременното изкуство от България и чужбина, ще бъдат представени в няколко изложби. Освен в Пловдив по проекта са предвидени още творчески работилници, ателиета и изложби насочени към обучение и изява на художници във Велико Търново, Русе, Плевен, Сливен, Казанлък и Варна.
Събитието бе организирано от факултет „Изобразително изкуство“ към Великотърновски университет и занаятчии от Сдружение “Самоводска чаршия” – Велико Търново, а проектът се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“ 2022 г.