АктуалноЖивотЗабавлениеЗабравеният градНовини

Пловдив е с първата коледна елха след Освобождението

В домашна атмосфера тя навлиза доста по-късно – едва около 20-те години на миналия век
Смята се, че в България обичаят за украсяване на елха по време на Коледа е пренесен от Русия

В началните години след Освобождението пловдивчани празнували преди всичко по къщите. Затова по Коледа улиците на града оставали пусти. По тях единствено се движели коледарите. Те обикаляли от къща на къща, за да изпеят някоя и друга песен, като пожелаят здраве и благополучие на стопаните. Постепенно обаче ритуалите за празниците в България започнали да се европеизират. Амбициите на царските особи и на управляващите по места се насочили към заветната цел – всичко да бъде както в Европа. И новогодишните балове с изискано меню и тоалети, и украсените елхи по площадите, държавните и общински сгради, а по- късно и в частните домове. Изпращането на честитки с благопожелания, подаряването на нетрадиционни дарове на близки и приятели и искрящите в небето огнени играчки също станали част от празничната магия.

Смята се, че в България обичаят за украсяване на елха по време на Коледа е пренесен от Русия. Първата коледна елха в страната била украсена в Пловдив през 1878 г. от Александър Столипин, генерал-губернатор на Източна Румелия. Тогава той и съпругата му Наталия Горчакова организират тържество за изявени ученици в дома си. Заради заслугите си Столипин е обявен за първия почетен гражданин на Пловдив.

Първата обществена коледна елха пък се утвърждава в празничната атмосфера на България, благодарение на княгиня Клементина /майка на княз Фердинанд/ през 1887 г . Тогава, на пищно дворцово тържество, организирано за учениците от столичните училища, се украсява огромно дръвче. Въпреки княжеската инициатива, подета и от тогавашния премиер Стефан Стамболов, останал в историята като първия българин, поставил елха в дома си, нашенци дълго време се отнасят враждебно към тази „чуждоземна“ традиция.

В домашна атмосфера тя навлиза доста по-късно – едва около 20-те години на миналия век. Първоначално българите украсявали дръвчетата с ябълки, орехи, пуканки и собственоръчно направени разноцветни хартиени гирлянди. По-късно се появили и вносни комплекти със стъклени играчки.

Днес вече елхи могат да се намерят в почти всеки частен дом, в редица обществени сгради и задължително са част от коледната украса на градовете. Целите греят в светлини и винаги са неизменна част от магията на коледния дух. Поверието гласи, че всяка Коледа се купува нова играчка и така елхата се превръща в част от историята на семейството.

Източник: Lostinplovdiv.com

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина