АктуалноБизнесГрадътИзбор на редактораКварталиМненияНовиниОбщина Пловдив

Кметът даде малка крачка назад за строителните такси

Кметът Костадин Димитров даде крачка назад за ценообразуването на таксата за издаване на строително разрешение, срещу което остро възразиха от пловдивския бизнес. Градоначалникът обяви в общината днес, че ще отпадне идеята на градската управа цената да се формулира процентно на база проектната стойност на обекта, която обаче щеше да се определя по малко неясен и субективен начин от самата администрация.

Таксата за издаване на строителни книжа обаче така или иначе нараства с над 100 процента- от 5 лева става 12 лв. за квадратен метър. 7 лева ще е тя за издаване на разрешение за строителство на еднофамилни жилищни сгради. Строителният бранш едва ли ще бъде удовлетворен, тъй като цената за общинската услуга все пак нараства драстично.

„Имахме разговори с бизнеса за повишаване стойността на услугата. Основната причина да пристъпим към това е, че в Пловдив има много комплекси без инфраструктура. Имахме идея цената на таксата да се определя процентно, каквато практика има например в Бургас, но по този въпрос имаше напрежение и в комисиите. Затова таксата става фиксирана и се увеличава със седем лева- от 5 на 12лв. Нашето предложение към Бизнеса за Пловдив бе тези средства, които ще бъдат акумулирани, да се харчат за социална инфраструктура около дадените жилищни комплекси. Те ще бъдат насочвани към районните кметове. Ако има внесена такса за строително разрешение за комплекс в Западен например, средствата ще бъдат делегирани на районния кмет със съответните ангажименти към публичната инфраструктура около въпросния комплекс“, обясни Костадин Димитров.

Предложението му е увеличението на услугата със седем лева да влезе в сила от септември, за да направи своите разчети строителния бранш.

„Надяваме се на разбиране от страна на бизнеса. Предложението ни към Бизнеса за Пловдив е дори средствата, които ще влязат от увеличението на таксата, да се разпределят и с тяхно участие“, допълни Костадин Димитров.

Дали предприемачите в града ще подходят с разбиране към това намерение на общината, не е никак ясно. Строителният бранш така или иначе настоява ръстът на цената да не е толкова драстичен и обявява, че бизнесът така или иначе ще калкулира този допълнителен разход в цената на жилищното строителство, като така новите имоти ще поскъпнат. Браншът определя увеличението като „шоково“.

„Градът има нужда от ново строителство, достъпни жилища, разумна регулация – не от наредби, които блокират развитието и тласкат пловдивчани към нови кредити и лишения. Това не е политика в интерес на хората – това е погрешен път, който ще доведе до спад в строителството, поскъпване на имотите и влошаване на жизнения стандарт“, категорични са от строителния бранш.

Предложението на градската управа за фиксираното увеличение на таксата на до 12 лв. лвиза за гласуване на сесията на Общински съвет този четвъртък.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

3 коментари

  1. Себестойността на 1 кв.м. Застроена площи е около 1000лв. , но строителите я продават за 2000 евро! Какво са заревали след като тази такса ще им увеличи разхода на 1012 лв., а прихода на 2024 евро?

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина