
До края на лятото проектът за реконструкцията на Брезовско шосе трябва да бъде приключен. Есента е крайният срок за верифициране на разходите пред МРРБ, откъдето идват парите за реализирането на проекта, като завършването му остава основно в ръцете на археолозите, които проучват селищната могила Яса тепе. Това стана ясно на днешната сесия на общински съвет, в началото на която групата на ПП-ДБ отправи питане към градската управа за забавения ремонт и затрудненията, които причинява той.
Зам.-кметът по строителство Хакъ Сакъбов отговори на някои от въпросите на съветниците по повод проекта на микрофон. Той съобщи, че в момента на обекта работи един екип археолози, като се очаква да се включи и втори. Той уточни, че средствата за проекта са от държавата, като общината ще поеме разходите по индексацията.
“ Крайният срок за завършване на проекта е до лятото, но дали ще успеем, зависи от археолозите. Строителните дейности ще продължат един месец след края на археологическите проучвания“, добави Хакъ Сакъбов.
Преди това съветниците от ПП-ДБ алармираха, че забавените ремонтни дейности по ул. „Брезовско шосе“ поставят под сериозно напрежение транспортната свързаност и икономическата активност в индустриалните зони на града. Владимир Славенски, Добромира Костова, Александър Ракшиев, Борислав Матеев и Веселка Христамян посочиха, че освен археологическите находки, открити по време на ремонтните дейности, и процедурни нарушения при възлагането на проекта, сериозно забавяне е внесла и липсата на ясна комуникация относно сроковете. От декември 2024 г. дейностите по улицата са спрени, а от 22 април 2025 г. те са подновени единствено от страна на археолозите – централната артерия остава затворена, въпреки че първоначалният краен срок за завършване беше 30 юни 2024 г.
„Поради блокирането на „Брезовско шосе“, тежкотоварният трафик е пренасочен към Индустриална зона Север, където пътната инфраструктура е в критично състояние. Съветниците се позовават на десетки сигнали от хора, работещи в района, и предупреждават, че това не само затруднява транспортните връзки, но и възпрепятства нормалното функциониране на бизнеса, като създава сериозни пречки и за жителите на съседното село Войводиново“, обясни на микрофон Владимир Славенски.
В питането си до кмета съветниците от групата на ПП-ДБ настояват за яснота по няколко ключови въпроса: какъв е реалистичният срок за завършване на ремонта; колко са допълнителните средства, изразходвани извън първоначалното финансиране; и какви мерки са предприети за поддържане на обходните маршрути, докато „Брезовско шосе“ е затворено. Те поставят и въпроса дали има разработена стратегия за възстановяване и подобрение на инфраструктурата в Индустриална зона Север, както и дали е планирано реално подобрение в Индустриална зона Тракия – зона, която според тях страда от системно недофинансиране през последните години. Те поставят и въпроса – дали Община Пловдив обмисля изработването на дългосрочен инвестиционен план за всички индустриални зони с конкретни приоритети като транспорт, осветление и пешеходна достъпност.
„Инфраструктурата е гръбнакът на всяка икономика. Не можем да градим амбициозно бъдеще с криви улици и разбити пътища. Хората и бизнесите имат право на сигурен достъп до работните си места, а отговорност на местната власт е да го гарантира“, заяви Владимир Славенски от името на съветниците.