АктуалноБългарияНовини

„Авионамс“ подписва в Пловдив с „Локхид Мартин“ за F-16

Споразумение за поддръжка на изтребителите F16, които България закупи от САЩ, се подписва днес след обяд в Пловдив, в рамките на Специализираното международно изложение за
отбранителна техника и услуги „Хемус 2024“. новината съобщи на брифинг преди откриването зам.-министърът на отбраната в служебния кабинет Аделина Николова.

Меморандумът за сътрудничество ще бъде парафиран между представители на държавния завод
„Авионамс“, който ще извършва поддръжката на изтребителите и американската компания „Локхийд Мартин“.

„Локхийд Мартин“ работи усилено по българските F-16

Експертите смятат, че ще бъде спазен срокът 2025 г. за доставка на първия американски самолет за българските ВВС. Припомняме, че страната ни купува 6 броя от изтребителите F-16, като доставката на първите два се очаква догодина.

Разпалването на нови военни конфликти изправя отбранителната индустрия пред нови предизвикателства, каза по време на откриване на изложението президентът Румен Радев и добави, че „България е твърдо решена да развива собствения си отбранителен капацитет и да допринася за усилване на колективната отбрана на източния фланг на НАТО”.

Международното изложение за отбранителни продукти и услуги тази година се провежда под мотото „Отбрана, антитероризъм и сигурност“. Присъстват световни лидери, сред които делегации от НАТО, министри на отбраната, представители на САЩ, Виетнам, Саудитска арабия, Полша, Турция, Унгария, Хърватия и други държави, подчерта на брифинга зам.-министър Николова. 

„През 2023 г. българската отбранителна индустрия е изнесла продукти на стойност 649 млн. евро. За сравнение – през 2022 г. износът е бил 485 млн. евро, през 2021 г. – 515 млн. евро, което е ръст от около 30%, съобщи д-р Давид Сакалински, зам.-министър на икономиката и иновациите в служебното правителство.

По думите му това се дължи на доброто качество и конкурентната цена на българските продукти в областта на отбраната, както и на държавната подкрепа за нея. 

Сукалински уточни, че през 2023 г. трансферът на отбранителни продукти в Европейския съюз е на стойност 1 милиард 518 милиона евро. За сравнение посочи, че през 2021 г. този трансфер е бил само 60 милиона евро, като най-големият дял в този трансфер заемат взривните устройства, следвани от стрелковата оръжия и компонентите за тях.

Осигуряването на доставките е проблем, който предизвиква все по-широки дискусии в НАТО и ЕС, заяви при откриването министърът на отбраната Атанас Запрянов. Той подчерта, че ведомство продължава да работи по проекти за модернизация на Българската армията, като посочи тези за придобиване на нови самолети и модерен кораб. 

147 компании от 25 държави представят своя продукция на Международно изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус“, което ще продължи до 8 юни в Пловдивския панаир и е под мотото „Отбрана, антитероризъм и сигурност“.  Повече от 80 са българските изложители и близо 70 са чуждестранни. 

„Хемус 2024“ ще представи технологичните постижения в областта на киберсигурността, автономните системи за наблюдение, информация и реагиране, изкуствения интелект, наблюдение на социалните мрежи и анализ на информацията в тях, стратегическите комуникации, граничната сигурност, идентификация и управление на биометрични данни, борба с природни бедствия и аварии и защита на гражданското население, както и специализирани образователни продукти.

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина