АктуалноГласовеЗдравеМненияНовиниПУЛС

Психология на изолацията

„Всъщност хората се държат по начина по който се държат политиците – напрежение има“, коментира д-р Владимир Сотиров, член на Българската психиатрична асоциация

Мадлен Алгафари: Когато се страхуваме имунните ни сили падат, затова е изключително важно хората да запазят спокойствие.

Интересни тези за масовата психоза и опасностите, които крие тя споделиха Д-р Владимир Сотиров, член на Българската психиатрична асоциация и бивш председател на Софийското психиатрично общество и Mадлен Aлгафари, психотерапевт, писателка, преводач и  режисьор в предаването Неделята по Нова телевизия. Включването им стартира веднага след извънредния брифинг на премиера Бойко Борисов, по повод ветото на президента Румен Радев върху закона за извънредното положение, затова и първият въпрос към д-р Сотиров бе „неговия коментар по създалата се ситуация.

„Това са стари неща между тях, които си струва да бъдат анализирани. Всъщност хората се държат по начина, по който се държат политиците. Напрежение има при тях – междуинституционално.“

Правилни ли са посланията и реакцията на хората  

„Ние реагираме по начина, по които се очаква. От тези, които комуникират кризата. Към нас отправят ясно недвусмислено послания за тревога, за страх, да се стреснем, да се уплашим. До голяма степен вярвам че това се цели – да се блокираме в къщи и да не си подаваме носа навън от страх. Това, което виждам по брифингите е, че нито един от тези хора няма добра психологическа подготовка и не ги консултират. Защото страхът не е разумен съветник.“

Какви са опасностите

„Ако страхът продължава да се нагнетява по този начин, то този страх може да се обърне срещу тях. Хората няма да продължат да реагират с пасивна враждебност, а с активна враждебност.

Ние се озлобяваме един срещу друг, ние не виждаме един друг като човеци, а като вируси. Ако някой кихне – погледите са пасивна агресия, но има вече и физическата агресия – в някои банкови клонове изблъскват хората, които са дошли без маска.“

Мадлен Алгафари за страха

„Страхът е основна наша защита, но зависи от дозата. В малките дози лекува.

Наблюдавам в сегашната ситуация клиенти с тревожност. Те се мобилизират, а „контрольори“ започват да се тревожат. Не съм работила с нито един човек, който да е на ръба на нервна криза. Хората пренареждат отношения.

Когато се страхуваме имунните ни сили падат, затова е изключително важно хората да запазят спокойствие.

Когато започне да се успокоява положението, ще започнем да се борим със пост състоянието.“

Какво е действието на „вируса на паниката“

Вече го казвах няколко пъти тази седмица в различни медии, а и има цяла двучасова безплатна лекция за вируса на паниката на страницата на Български институт по неорайхианска аналитична психотерапия, където подробно обясняваме как да се справяме с вируса на паниката и да намалим тревожността, но пак ще повторя накратко: страхът снижава имунитета ни. Ето как: страхът вдига нивата на норадреналин. Норадреналинът блокира допамина (действието и мотивацията). Затова не можем да действаме трезво, ако сме изплашени. Следва недостиг на серотонин – хормонът на щастието. От това пък следва срив на имунната система. Вирусът на страха може да разболее някого без „помощта“ на никакъв външен вирус.

За медиите

В момента най-големият шаман е телевизионният екран и той токсикира, а може да е обратно.

Не може да се започва всяка една емисия с толкова болни, толкова умрели. Нека започва с толкова оздравели.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина