ГрадътЗабавлениеНовини

Настолни игри за невлюбени на 14 февруари в Пловдив

Пловдивското читалище „Мустафа Кемал Ататюрк – 2003“ отправя покана към всички, които не искат да са сами в къщи на 14 февруари. В Деня на влюбените, младият и амбициозен екип организира специална вечер под надслов „Настолни игри за невлюбени + Книжна размяна“, която ще започне в 20.00 часа в салона на читалището, което се намира в центъра на Пловдив на ул. „Д-р Георги Вълкович“ №3, ет. 3.

„Не стойте вкъщи сами на 14 февруари! Елате на вечер, посветена на игри, забавление и нови запознанства! Донесете книга, която вече не четете, и си тръгнете с нова история. Очакват ви забавни настолни игри, книжна размяна – носите книга, вземате си нова и разбира се най-важното – нови запознанства в приятелска атмосфера“, разказаха организаторите.

Необходимо е предварителното записване, което може да се направи на тел. 0877 996 970. Идеята на регистрацията е никой гост да не остане без книга.

На 10 февруари в читалището се състоя и вълнуваща литературна вечер „Вино и проза: Вечер с Ина Иванова“. Събитието предложи среща с утвърдената писателка Ина Иванова, чието творчество е отличено с редица литературни награди, както и дегустация на селекция от вина на Angel’s Estate

Следващата много важна инициатива от календара през февруари предстои на 19 февруари 2025 г., когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски, посветил живота си на националния идеал за независима и справедлива България.

За да отдаде почит на героя, екипът на читалището организира тематично събитие, включващо литературна програма, в която ще бъдат представени поетични творби, посветени на Левски, както и разговор за неговото дело и значението му днес. Началото е в 18.00 часа, място  – салона на читалището, входът е свободен!

Специални гости на вечерта ще бъдат писателите и журналисти Емел Балъкчъ и Мехмет Алев Кочамустафа, чиито произведения пресъздават исторически и фолклорни мотиви, свързани с българо-турското културно наследство. Емел Балъкчъ и Мехмет Алев Кочамустафа са сред най-уважаваните имена в сферата на литературата и журналистиката. Те са автори на 27 книги, които съчетават лични спомени, исторически факти и фолклорни елементи, съхраняващи богатството на родопския език и култура.

„В този ден ще се съберем, за да почетем паметта на Апостола и да си припомним неговите  завети. Заедно ще си припомним личността на Левски и ще отдадем почит на неговата саможертва и безсмъртно дело. Очакваме ви, за да се преклоним пред паметта на един от най-великите българи!“, разказа председателят на читалището Сердар Чалъшкан.

Преди по-малко от седмица в читалището се проведе и арт-работилница „Апостолът през детските очи“, посветена на паметта на Васил Левски и реализирана по най-красивия начин – с творчество, въображение и вдъхновение.

„В рамките на детската арт работилница децата нарисуваха своите представи за Апостола и неговото безсмъртно дело, превръщайки историята в изкуство. С много ентусиазъм малките художници се потопиха в света на Апостола, а специална кратка лекция ги запозна с неговия живот и подвиг. Всеки щрих, всяка багра разказваше история за смелост, мечти и свобода. Сред гостите на събитието бяха и децата от Дом „Княгина Мария Луиза“ – Пловдив, които не само се включиха в рисуването, но и изрецитираха вдъхновяващи стихотворения, посветени на Левски. Вълнението в техните гласове докосна сърцата на всички присъстващи“, разказа Милена Хаджийска, секретар на читалището.

В края на работилницата председателят на читалището подари на всички участници – детски книги, осигурени от Български младежки Червен кръст – Пловдив, за да продължат да откриват вдъхновение в историите и знанието.

Във връзка с отбелязването на Международния ден на майчиния език – 21 февруари, читалището обяви онлайн конкурс за рецитиране на стихотворение на майчин език. Целта на конкурса е да се насърчи многообразието на езиците и да се предостави възможност на младите участници да изразят своята културна идентичност чрез поезия. Конкурсът е отворен за деца на възраст до 15 години от цялата страна. Всеки участник може да избере стихотворение по свой избор и да го рецитира на своя майчин език. Краен срок за участие: 20 февруари 2025 г. Подробна информация за условията и наградите, можете да откриете във фейсбук страницата на читалище „Мустафа Кемал Ататюрк – 2003“.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина