Сред иновативните разработки по програмата за стратегически изследвания и иновации, по които работят водещи и млади учени, са биомаркери за проследяване на пациенти с карцином на белия дроб, дигитално приложение, базирано на изкуствен интелект, за бърза диагностика на спешни пациенти.
Утвърдени учени и млади изследователи от Медицински университет – Пловдив са с пет заявки за патент, по Програмата за стратегически изследвания и иновации на висшето училище. Тя се реализира по Плана за възстановяване и устойчивост и е с продължителност 42 месеца, а привлечените средства са в размер на 28 млн. лева. Сред основните цели на програмата е създаване на нов модел на развитие на научноизследователската дейност и стимулиране на кариерното развитие на младите специалисти в приоритетни за МУ-Пловдив области с потенциал за внедряване на иновациите в индустрията.
На информационно събитие за преглед на напредъка и изпълнението на дейностите по проекта, което се състоя днес в Аудиторния комплекс на Университета, бяха представени данни за дейността на десетте работни групи и одобрените 19 приложни проекта. По програмата работят близо 300 специалисти като 19 от тях са водещи учени и 37 млади изследователи както от МУ-Пловдив, така и от партньорски университети от Европа.
До момента има подадени пет заявки за защита на научноизследователските резултати, направени в рамките на Програмата. Сред иновативните заявки за патент или полезни модели са в сферата на система и метод за измерване и анализ на минимална резидуална болест при детска остра лимфобластна левкемия. Друго направление със заявка за полезен модел е свързано с разработка на фармацевтични интелигентни лекарстводоставящи системи, базирани на наночастици, с минимално вредно въздействие за пациента.
Участници в работните групи и приложните проекти правят проучвания за създаване на DNA биомаркери за проследяване на пациенти с белодробен карцином, персонализиран подход при едно от най-често срещаните онкологични заболявания – колоректален карцином, антибиотична резистентност, дигитално приложение, базирано на изкуствен интелект, за бърза диагностика на спешни пациенти с политравми и исхемичен инсулт. Провеждат се изследвания за персонализирано лечение чрез 3D биопринтиране за различни видове онкологични заболявания. Друго от потенциалните изобретения се отнася до създаване на алгоритъм за избор на оптимална терапия на пациенти с разстройство от аутистичния спектър.
„Програмата е в унисон с иновационната стратегия и традициите, които университетът има в управлението на национални, европейски и международни програми, насочени към значими открития за пилотно въвеждане в клиничната практика“, каза ректорът на МУ-Пловдив проф. д-р Ангел Учиков в приветствието си съм участниците по време на откриването на събитието.
„Създаване на нов модел за научноизследователската дейност в Медицински университет – Пловдив, привличането на млади изследователи и студенти, които да работят под ръководството на утвърдени учени е основната цел на Стратегическата програма“ отбеляза зам.-ректорът по проектна дейност на университета проф. д-р Николета Трайкова.