Според НФСБ рекордният бюджет за Пловдив има скрити дефицити и групата няма да подкрепи
Близо 23 000 000 лева в повече са планирани в графа приходи от местни данъци и такси
Общинските съветници от НФСБ, част от групата на Местна коалиция „Коалиция за Славчо Атанасов: Патриотичен Фронт-НФСБ и ВМРО“ няма да гласуват за представения Проекто бюджет на Пловдив за настоящата година на сесията идната сряда. Те определиха основния стратегически финансов документ на Пловдив като: „кух“, „със скрити дефицити“ и „бюджет, който няма да решава проблеми, а тепърва ще създава такива“.
На пръв прочит, обявения за рекорден бюджет, изглежда сериозен. От къде обаче идват тези средства отгоре е интересно, коментира говорителят на групата на ПФ в Об С Слави Георгиев. Анализът на съветниците показал, че близо 23 000 000 лева в повече са планирани в графа приходи от местни данъци и такси. Например: патентен данък е планиран за 1,6 млн. лв. при 1 млн. в предишния бюджет; от недвижими имоти – 26 млн.лв. за 2018-а при 19 млн.лв. за 2017-а; данък МПС от 15 млн.лв. за предходния период е заложен 21 млн.лв. за настоящия; перо приходи от глоби също скача с 2 млн.лв от 4 на 6 и т.н.
„Това са заложени приходи без никаква икономическа обосновка. Не случайно, може би, в документите за прием на бюджет няма приложено изпълнение за миналата година, само до месец ноември са подадените данни,“ коментира още Георгиев.
Патриотите изразиха силно притеснение от огромния преходен остатък. „Управлението на г-н Тотев за пореден път отчита голям преходен остатък. Това говори, че общината планира слабо и бюджета не е изпълнен,“ заяви депутатът и бивш кмет на града Славчо Атанасов . По думите му 53% от стойността на Бюджет 2018 е за издръжка на администрацията, която не е оптимизирана.
Атанасов посочи за пример наличието на 4 общински структури, които работят в сектор Сигурност, като в тях са заети 652-ма служители, чиято годишна издръжка е 14,786 млн.лв.,а приходите от този сектор са едва около 5 млн. лв. Той настоя да се направи анализ на кухите общински структури и след това те да се оптимизират.
Според депутатът, правителството не подкрепя управлението на Иван Тотев и това е видимо от средствата за инфраструктура, които идват от държавния бюджет. ОТ ПФ смятат, че красноречив пример за това са сумите, които получава Варна на фона на тези, които се дават за Пловдив. През миналата година Община Варна е получила 85 млн.лв за инфраструктура, срещу 7 млн. за Градът на тепетата.
Сред скритите дефицити в бюджета е и фактът, че там фигурират 16 млн. и 700 хил. несъбрани просрочени задължения към общинската хазна, а в същото време са планирани 2,7 млн. като прогнозна събираемост по тях.