БългарияЕвала

Пловдивското поделение на НКЖИ е достойно за истински музей (ГАЛЕРИЯ)

През първата неделя на месец август се отбелязва Денят на железничаря

Старинни часовници и телефони, кърцалка за пълнене на цистерни и релефна карта на НРБ красят коридорите на някога достолепната соц сграда

Таня Грозданова

Пловдивските железничари пазят старинни реликви в голямата бяла сграда до бетонния мост, където се намира местното поделение на Национална компания „Железопътна инфраструктура“. Два дни преди професионалния празник на железничаря, който се отбелязва всяка година през първия неделен ден на месец август, репортер на Под тепето гостува в някога достолепната постройка – образец на солидното социалистическо строителство.

Ясно личат размаха и мащабите, с които е направена  навремето, както и ясно личат следите от слабите усилия за поддръжката ѝ през последните години. Коридори с паяжини и аромат на многогодишен прах, ронещи се стълби и т.н. Но както е казал народът „хубавият кон и под скъсан чул си личи.“ Заради всичко това Пловдивското поделение на НКЖИ е достойно за истински музей.

Още на входа, точно над пропускателната барирера с чип карти, на очи се набива огромен часовник. На циферблата е изписано „Париж  1908 г.“, а кръгът е заобиколен от богато декорирани метални елементи.

Това е първият часовник на гара Змеево, обясняват домакините. Ако в затънтеното Змеево е имало такъв гаров часовник, то представете си какви са били по по-големите жп станции! Лошото на този е, че е оцеляла само кутията му, поглед отдолу ще ви разкрие дебели черни паяжини и стърчащи жици.

Продължавайки нагоре по стълбите, може да видите старинна ръчна "кърцалка", с която, на принципа на помпата, са пълнени цистерни с вода. Този експонат също е направен с внимание към детайла – струята е текла през устата на стилизиран змей.

Над кърцалката виси камбана с надпис „БДЖ“, но не става ясно дали е висяла на някой перон, за да известява пътниците, или пък  е била закачена на стар локомотив.

Още нагоре по етажите има добре запазени релефни карти на Народна република България, поставени в дебели дървени рамки. Поглед от прозорците надолу пък дава възможност да се видят за последно други сгради на холдинга, които си отиват безвъзвъзвратно от историята.

А тя – историята на българската железница е богата на постижения, предизвикателства и трудни моменти, но най-вече е богата с хора, които са отдавали най-доброто от себе си за развитието на железопътния транспорт. Такива ентусиасти работят и в единствения в страната изцяло компютъризиран Център за управление на автоматиката на жп гарите в направлението Пловдив – Свиленград в същата тази сграда.

НКЖИ илюстрира новия диспечрски център, за целта на фоторепортажа, така

Пловдивска сладкарница подготви тематични бисквитки с глазура за празника на жепейците

Въпреки най-модерното оборудване, с което разполагат, тук – там на бюрата на диспечерите стоят от онези големи стари часовници, предназначени за таблата на гарите, които имат метални пластини с падащи цифри. За съжаление не можахме да ги заснемем, защото Центърът е стратегически обект и всякакви снимки там са забранени. За това пък ни пуснаха на ронещото се аварийно стълбище, за да снимаме панорамен изглед на жп линиите.

На излизане се оглеждайте по стените във фоайето, на тях на различни места са окачени стари диспечерски телефони с шайби, "по-модерни" с копчета и надписи на руски език.   

Традицията за честването на Деня на железничаря датира от средата на миналия век. Изборът на първата августовска неделя в България е свързан с историческия факт, че в началото на м. август през далечната 1888 г. железопътната линия Цариброд – София – Белово е открита за международни превози, като същевременно държавата откупува и линията Русе – Варна и започва нейната експлоатация. Така се учредяват Българските Държавни Железници.

От началото на 2016 г. до настоящия момент за проявен висок професионализъм, бдителност и навременни действия са наградени редица локомотивни машинисти, работници по ремонта в локомотивните депа, служители на превозни бригади в пътнически влакове и служители по експлоатация на товарните превози. По повод Деня на железничаря ръководството на Холдинга ще връчи грамоти и парични награди на 30 служители, работещи в държавните дружества за пътнически и товарни железопътни превози.

Екипът на Под тепето честити професионалния празник на  всички, които са свързали живота си с влаковете!  

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Часовниковия циферблат на Гара Змейово го свалиха за да може да го направят експонат опитаха се да вземат и механизма ,но ръководителя на гарата не го допусна, впоследствие върнаха циферблата

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина