От общината през Министерския съвет до електронното правителство и министър на транспорта и съобщенията – по този път минава професионалната биография на избрания днес за председател на 49-ото НС Росен Желязков, предложен от ГЕРБ.
Според биографичната справка Росен Желязков е роден на 5 април 1968 г. Завършил е право в Софийския университет, разказва Дневник. Кариерата му в администрацията започва от столичния район „Средец“ в периода 1994-1995 г. Там последователно е юрисконсулт, старши юрисконсулт, секретар и кметски наместник.
За три години след 1995 г. е адвокат по гражданско и търговско право. След това е е зам.-кмет с ресор „Законност и контрол“ на район „Лозенец“, а от 2003 г. до юли 2009 г. е секретар на Столичната община, където го заварва Бойко Борисов, който през 2005 г. става кмет на София. След като партията на Бойко Борисов – ГЕРБ, печели изборите през 2009 г., Желязков става главен секретар на Министерския съвет до февруари 2013 г., когато кабинетът подаде оставка предсрочно след протести. През 2012 г. името му нашумя покрай обществената поръчка за покупка на софтуер за държавната администрация от „Майкрософт“ на стойност 72 млн. лв.
Невинен за аферата „Костинброд“
В продължение на повече от година Желязков беше подсъдим по т.нар. Костинбродска афера – на 11 май 2013 г., в деня за размисъл преди изборите, тогавашният изпълнителен директор на TV7 Николай Бареков в пряко предаване от Костинброд, където се печатаха бюлетините за изборите, обяви, че се готви фалшификация и са отпечатани допълнително 400 хил. бюлетини. Сигналът до прокуратурата е подаден от Мая Манолова, тогава член на ръководството на БСП. Прокуратурата повдигна обвинение за престъпление по служба на Росен Желязков в качеството му на главен секретар на служебното правителство. Желязков беше обвинен в престъпление по служба заради това, че не е упражнил контрол върху отпечатването на бюлетините за изборите, което е довело до произвеждане на около 350 хил. бюлетини повече с цел да „набави облага на печатницата „Мултипринт“.
Прокуратурата настояваше за условна присъда от 2 години, но през април 2015 г., той беше оправдан.
От комисия в комисия
От 2014-а до 2016 г. Желязков е съветник на министър-председателя Бойко Борисов. През март 2016 г. Желязков беше един от кандидатите за председател на Комисията за защита на конкуренцията и се смяташе за сигурен победител, но след забележки на лидера на ДБС Радан Кънев за предизвестеност на процедурата се оттегли.
Няколко месеца по-късно, през септември 2016 г., Росен Желязков е определен за председател на Държавна агенция „Електронно управление“. Желязков каза тогава, че администрацията се ориентира към купуването на хардуер и софтуер за „обновяване на канцеларските пособия“ вместо за разработване и внедряване на електронни административни услуги. Ведомството му се зае да обедини максимален брой регистри в системата RegIX и да променя нормативната база, която бе сочена, като основан пречка за премахването на удостоверителните услуги на хартиен носител за гражданите и за бизнеса. Такова електронно управление, каквото има в другите две държави от нашето трио по председателството на ЕС – Австрия и Естония – ще имаме през 2020 г., предвиди Желязков.
Министър на транспорта
От 15 януари 2018 г. Желязков „изостави“ електронното управление и стана председател на Комисията за регулиране на съобщенията. Мандатът му е пет години, но бе прекратен, след като на 20 септември 2018 г. Желязков бе избран за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията в последното правителство на Бойко Борисов, като наследи подалия оставка Ивайло Московски. В рамките на неговото управление бе подписан договорът за концесията на летище София за 35 г. Пак той сключи договора за нови 10 локомотива на „Сименс“. Мандатът му приключи през април 2021 г.
Депутат е в пети пореден парламент, като в последния беше негов зам.-председател.
Снимка: © Юлия Лазарова
Хахахахаха
Костинбродският невиник.
Да ви е честита новата коалиция заблудени демократ опен майндет тъпаци! ДБ и ПП си правят харакири преди есенните избори.