Под небето

В Клиниката по лъчева терапия на УМБАЛ „Свети Георги“ се извършва лъчелечение, съчетано с таргетна терапия

Комбинираната терапия се провежда при пациентите със злокачествени тумори на глава и шия, които са едни от най-тежките ракови заболявания

Лъчелечение, съчетано с таргетна (прицелна) терапия при пациенти с тумори на глава и шия се извършва в Клиниката по лъчева терапия (КЛТ) на УМБАЛ „Свети Георги“, съобщи нейният началник д-р Мария Влайкова. Комбинирането на двете терапии е един от най-успешните методи при лечението на тези пациенти.

Таргетната терапия е нов вид системна противотуморна терапия, която се фокусира директно върху раковите клетки. При плоскоклетъчни карциноми, каквито са повечето тумори на главата и шията, има свръхпроизводство на епидермален растежен фактор. Или той стимулира оцеляването на туморните клетки и тяхното метастазиране. Erbitux (Cetuximab) е моноклонално антитяло, което се свързва с този растежен фактор и блокира или намалява нивото му. Освен това този медикамент има директно действие върху туморните клетки. Това е единствената таргетна терапия, одобрена в Европейския съюз за лечение на плоскоклетъчните карциноми като злокачествените тумори на глава и шия (едни от най-тежките ракови заболявания). Показан е за лечение на локално авансирани тумори в тази област или в комбинация с платина при рецидивирали или метастазирали тумори.

Комбинираното лъчелечение с Erbitux допринася за значителното увеличение на локалния контрол и осигурява по-дълъг период без прогресия на заболяването, както и по-висока обща преживяемост. Наред с лъчелечението, съчетано с таргетна терапия, в клиниката от няколко години се провежда и съчетана лъче-химиотерапия при онкоболни пациенти с тумори на мозъка и ректума.

Чрез комисия, в която участват и квалифицирани химиотерапевти от Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Свети Георги“, Клиниката по лъчетерапия  самостоятелно осигурява химиотерапевтичните и  таргетните лекарства.

Целият персонал, вкл. и сестринският състав, на Клиниката по лъчева терапия е преминал обучение за правилата за интравенозно приложение на Erbitux – осигурено от фирмата доставчик  и  още едно допълнително обучение от страна на колегите от Клиниката по медицинска онкология на болницата.

Клиниката разполага с 50 легла – най-големият брой места в стационар на онкоцентър в страната, а съвсем скоро, след предстоящ основен ремонт на стойност 2 млн. лева, ще има и изключително модерно обзаведени стаи, ВИП стаи, стаи с инсталация за О2 снабдяване, както и нов 4D компютърен томограф.

Първата пловдивска университетска болница разполага с квалифициран онкокомитет, който заседава три дни в седмицата. Решенията за правилно лечение се вземат без забавяне, което допринася за своевременното започване на лъчелечението. Опитът, подобно на всяка друга професия, е определящ, категорична е д-р Влайкова. В ръководената от нея Клиника по лъчева терапия работят 4-ма лекари с над 30-годишен стаж, трима физици с над 10 години опит в работата с линейни ускорители. Условията за работа в клиниката се оказват привлекателни и бъдещите лекари желаят да специализират в тази медицинска област. Така д-р Влайкова коментира новите специализанти в КЛТ.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина