Произведения на белгийски и български карикатуристи осмиват тежката истина със свободата на словото
Екатерина Стоянова
Карикатурите са известни със своя комичен и осмиващ характер, често представящ тъжната истина по смешен начин. Днес, на Деня на словото и със съдействието на „Културни посолства в Капана” и консулът към посолството на Кралство Белгия – Марк Фиерманс, в ЕДНО бе открита изложба, представяща творби на изявени белгийски и български карикатуристи.
Изложбата бе представена за пръв път в София, а от днес до 14-ти май ще гостува в под тепетата. Нейната цел е да покаже вижданията на артистите, които не могат да бъдат казани или написани, и да бъде разбрана от всеки по начина, който сам избере. Тези карикатури са изключително важни, защото, чрез тях, хората казват това, което не може да се каже, а трябва, каза Марк Фиерманс. И допълни, че в нашата цивилизация често хуморът в рисунката често се използва като най-силното изразно средство, тъй като понякога думите ги няма. Чрез хумора истината се предава по един по-деликатен и лек начин, способен да разведри иначе неприятното настроение, което тя би породила. С помощта на хумористичните картини, човек по-лесно може да изрази случващото се, по-лесно е, отколкото то да бъде изкоментирано с обикновени думи, а и по-красноречиво.
Консулът сподели, че проектът е започнал преди 2 години, далеч преди атаките във Франция. Тогава се е свързал с белгийски карикатуристи, които се зарадвали на идеята. По-късно решил да потърси и български карикатури. Останал приятно изненадан и щастлив, когато получил 13 допълнителни произведения на български творци и с радост ги добавил към другите. Той вижда голяма разлика между българските и белгийските произведения, каквато личи дори на пръв поглед, но дълбоко подчертава, че неговото мнение не бива да влияе, а всеки сам трябва да види отделните особености.
Рисунките са изключително интересни и с много дълбок смисъл, който дълго може да бъде разнищван. И колкото повече нищите, толкова повече откривате. Повърхностното никога не е единственото – това е пределно ясно, стане ли въпрос за изкуство, особено изобразително и още по-особено – за карикатури. Те са проява на свободата на словото, която, всъщност, иронизират. Представят медиите през погледа на белгийските и българските карикатуристи, но онези медии, по-специалните. Една от картините, създаваща огромно впечатление, изобразява Иисус, разпнат на кръст, а пред него – гора от ръце с микрофони. От българските пък в центъра е Успелият Млад Мъж Пеевски, който пропагандира за Свобода на словото във Франция.
В изложбата можете да видите работите на белгийските артисти Камагурка, Сесил Бертран, Канар, Крол, Kуирит, Йохан, Дюбус, Гал, Илах, Ким, Марец, Вадот, както и на нашите карикатуристи Чавдар Николов, Алла и Чавдар Георгиеви, Георги Чалъков, Илиян Савков, Ивайло Нинов, Ириен Трендафилов, Йовчо Савов, Любомир Михайлов, Милко Диков, Никола Георгиев-Кайо, Трайко Попов, Тошо „Цочо” Пеев, Ивайло Цветков, Валери Александров, Владимир Маринов.
ДЕбеЛЯН БЕЙевски бива завистливо осмиван и окарикатуряван като че ли е МИКРОцефален и затова може да изостави неблагодарния Вулгаристан. Пловдив За ЕДНО е запъртък, умилкващ се на спонсори като Фльорца.