Забравеният град

Тома Спространов вози Прешъс Уилсън върху зелки в Слънчев бряг

Среща за първи път Богдана Карадочева дибидюс гола

Имам телесна омраза към чалгата! А българският рап е ужасяващи текстове на разни идиоти, признава емблематичният радиоводещ и музикален гуру

Малкият Тома зад братовчедите си Да отидеш на гости у Тома Спространов е като да влезеш в нещо средно между библиотека и огромен склад за грамофонни плочи, дискове с музика и тежки книги с биографиите на изпълнители- чужди и наши. Да те приеме в дома си означава да пиеш хубав, тежък, италиански чай.  Да видиш по стените най-слънчевите руси внучета. Да чуеш неразказани светски истории и да не се съмняваш в тях. Накрая е много вероятно да си тръгнеш с музикален подарък. А седнеш ли на едно от многото места по избор в хола, той предупреждава, че може да говори повече от 2 часа без прекъсване, както му се наложило веднъж в радиото, след като се развалила музиката. А да попее му е най-лесно на италиански и на английски.

С трима от осемте си внучета
Като никой мъж, Томата започна с разказ за първата си истинска любов. Крем карамела Проговори за него само за секунди, скача в друга тема, след това се връща отново и така обхожда, без да се усетиш, всичко, що му хрумне. Та, крем карамелът… Като бях мъничък много обичах крем карамел. Майка ми го забъркваше в една голяма купа, която сестра ми още пази- литър и половина. Прави се с 8 яйца, литър мляко, загаря се захар отдолу да стане карамелът. Но той, като е току-що направен и като го гребнеш , започва да пада и да се събира сокче. Един хубав ден аз гребнах още, още и още. И майка ми ме скара. Аз съм бил на 7 години. Наказан бях. Цялата купа, докато не я изядеш, няма да станеш от масата, размаха пръст тя. Беше една неделя, нашите излизаха на разходка в градината. Пловдивчани Любезни машинисти подаряват шапка и автографа си на Тома преди годиниизлизаха в парка да се видят. И помня, че го изядох. Обаче на всяка стъпка коремът ми се изпъва като тъпан. И ха-ха, ама не го повърнах. На другия ден майка ми мислеше, че ме е наказала жестоко и ми вика: И, кво? Искаш ли крем карамел? -Да! Сестра ми вчера ми направи огромна купа крем карамел и в момента ми прави пак.

Една от поредиците книги на Тома Преди да заговорим за същинската страст на най-всеотдайния музикален радиоводещ някога, се разбра, че той има нова тръпка– розите.
Моята мания в момента са розите. Отглеждам ги в къщата на бившата ми жена Джудит. Над 80 рози и всички страхотно растат. Най-хубавите червени са специален сорт, има такива срещу Пощата. Казват се Линкълн. Много са ароматни, растат височко. Ако вземеш от тях мънички, с пъпка, махаш дънцето на едно шише и го завиваш, за да стои розата на топличко, то на пролет разцъфват. По този начин разсадих от тези рози в Пловдив, а ги взех от Белащица.

Можете ли да си представите да обожавате работата си? А възможно ли е тази привързаност да е от хлапе? Да гепиш парчета от касетофон, въпреки че закъсняваш за училище. Учиш английски, за да си говориш с чужденци, които да пращат западни песни. Сестра ти да шие копринени фолклорни красоти, за да ги изпращаш в замяна на плочи. Да купуваш музика с последните си пари. Да живееш с нея и за нея…
Винаги закъснявах за училище, защото рано сутрин слушахме радио на плажа на река Марица. Пускаха рано Бир Бахча Рок енд Рол. В турски предавания слушахме рок от различни държави и даже научихме някои фрази. Написвах на едно листче кое парче кога ще се Високата странна машина за плочи, дискове, аудиокасетки и видеокасети едновременнослуша, за да може всичките ми приятели да го чуят вечерта. Така драснахме клечка по музиката. Моята запаленост дойде и с кореспонденцията с хора от цял свят, след като научих английски заради това. Моят приятел, кум и кръстник на рожбите ми Недялко Костов ме отвори, че има полско списание Радар. То излизаше на английски език и там си даваш адреса. „Искам да си кореспондирам с хора от цял свят, моите занимания са следните…” Ония ден намерих едно такова писмо, връща лентата и си спомня първите стъпки Томата.  
 
Баща ми беше частен зъботехник. Винаги бях около него, ако му потрябва нещо. Лъсках мостчета, коронки. Аз му бях куриер при зъболекарите да взима мерките. Работеше с 5-6 зъболекари. Бях много добро дете, помагащо. За две неща излизах от вкъщи – да се наредя на опашка за билети за кино, когато имаше седмица на френския филм или на италианския и се чакаше по 2 часа на опашка, защото ще видиш Жерар Филип. Цял живот съм луд по киното и имам купища видеа и до ден днешен си ги гледам с голямо удоволствие. Като работех за баща ми, той ми даваше пари – от 2 до 5 лева. Второто нещо, за което си ги харчех, беше събота да купя българска Дъщерята на Тома Мариябродерия или кутийка с орнаменти или някаква кърпичка копринена. Сестра ми Ленчето я хванах тя да ми бродира, дори цяла блузка с български шарки. Като пратя в Швеция, Белгия, Англия аз получавах съответно плочи, разкрива сложната си тактика за попълване на фонотеката Спространов. Тактика твърде успешна обаче. Защото скоро събира богата  колекция, а когато почва предаване,вече всички крадели от него музика с магнета.
 
Двамата му синове Георги и Филип Тома Спространов води и режисира няколко предавания за музика. Започва с „По крилете на песента“, после става по-дълго от 15 минути на половин час и се преименува „Добър ден“, „Минута за джаз“, „Нашият диско клуб“, после последните две се обединяват в „Любопитно петолиние“, където Спространов от режисьор става радиоводещ. Продължава с „Пулсиращи ноти“, „Томи представя“, „Любими до болка“. Музикален редактор на „12+3“, „Рок & Хеви с Тома Спространов” и за BBC. А в момента преподава. Повече от половината му ученици са вече гласове в радиа- Пловдив, София, Варна, Бургас и др.
 
Това не стига на меломана. Тома пише поредица от книги за живота на различни изпълнители.
Имах тромбовидна операция. Целият крак нарязан. Останаха ми 135 шева. Докато лежах на кревата, току-що ушит през 1984 година взех, че написах книгата за Боб Дилан „Ще пея до последния миг“ с превод от Леда Милева и Николай Попов. Страшно ме болеше кракът, целият разпорен. Но пуста страст…
От същата поредица „Поети с китара“ пише за Владимир Висоцки, Булат Окуджава, Виктор Хара.
 
Покрай музиката в тоталитарните времена е имал и търкания с властта, естествено. Арестували са го с Недялко Костов и кажи-речи заради музика. Бяхме на гарата късно вечер и изпращахме един австриец, който спеше у Недялко по музикална линия и не беше регистриран. Седяхме тримата там и ни заключиха, защото говорехме на английски. Полицаите се смекчаваха малко, като кажеш, че чужденецът е комунист. Ама пак ни прибраха. Спаси ни таткото на Недялко, който беше много известен лекар. След време австриецът ни донесе много готини плочи. Та- струваше си…
Шеметен и страстен в работата си, радиомонологът не е достатъчен за Спространов. Той прави живо предаване, като кани известни изпълнители и публика в един музикален диалог. Нямаше такова. Това траеше два часа. И после си играх да изкарам най-интересното и да направя предаване, голяма базиквачка. Кой ще си играе да го прави това? Ни BBC, ни The Voice of Amerika. И после Иван Панев… Като се говори за миналото, никой не обича да споменава имена, аз казвам…Та, Иван Панев вика: Тоя да са махне моментално от ефира, да му спрат предаването, какъв е тоя клуб? Визирайки клубове в бившите соцстрани, 68-ма година. Той си мислеше, че аз правя предаване, за да сваля комунизма. А ние се събираме да говорим с Братя Аргирови. В „Клуб приятели на песента“ раздавахме автографи, плочи. Само за българска музика направих такова предаване. Пусках парчетата на гостите си. Хората пристигаха с влакове, за да видят ФСБ, Щурците. Забраниха го. Но на пловдивското радио директор беше Кирил Кирезиев, който се изрепчи и не ме спряха.
 Спространов рови за още снимки
Заговори за себе си и в трето лице. Ей така за разнообразие.
Томата живее на Теодосий Търновски. Там е Младежкият дом. Нашата беше втората къща. Там живееха и Мильо Лудия, Гунди, Томислав Марков и още много. Мими Иванова пристига. Аз вече съм станал известен. Лили Иванова ми е на гости и си пие кафенце, нещо си шиеше. Мими с бяла якичка, ученичка още, идва с един голям букет. Ох, бате Томи, може ли да дам на Лили този букет с цветя от рози? Мими беше още никоя.
Тъй като Здравко Радоев дойде на концерт с една млада певица да подгрява групата Северните тигри- луди китари, падат на колене, такова нещо по комунизма няма. Здравко Радоев, който я води, й беше гаджето. Казва: Томи, знам, че имате някакви плочи тука. Казах му, че сега ми дойдоха 4 плочи на 15-годишната Рита Павони с много силен глас. Давам плочите и в нея песента „Сърце“. Лили Иванова така изкопира тази млада певица… И след три месеца гледам на едни афиши правиха афиши на концерти на Бунарджика на летния театър. „Тази вечер ще пее българската Рита Павони Лили Иванова“. Как съм повлиял с 4 малки плочи, за да може да тръгне тази певица по този начин.
 
Ето една смешна случка, която пак никъде не е разказвал, признава той.
Аз съм на Златния Орфей. Взел съм сестра ми. Годината е 68-ма. Баща ми почина през месец май. Бяхме тъжни, но взехме палатка. Вместо да спим в палатката, която построих в Несебър в двора на една жена, платихме й, отивам и виждаме Борето Годжунов, Лили Иванова със Здравко и всички. С един от музикантите Золо бяхме в една казарма в Плевен. Золо каза да идем при него да спим в хотела вместо на палатка. Събуждаме се сутринта към 8 и в другата стая беше Здравко, който беше тогава гадже на Лили. Чува се страшно готина музика на Луи Прима. Викам си Здравко се е събудил. И както прекрачвам балконите на третия етаж да ида в другата стая да пием кафе и ТАК! На шезлонга една чисто гола красавица със страхотно хубаво закръглено тяло, чисто гола. И тя така малко си дръпва очилата и вика: Здравко, май някой те търси. И така се запознах с Богдана Карадочева. Дибидюс!
 
Кофти музиката за него се разпределя в три жанра – чалга, рап и техно.
Има три неща, които не обичам в музиката. Това е влиянието на съседите, на арабите, на турците, т.нар. чалга. Имам телесна омраза към нея. Органически не мога да ги слушам как се усукват и се правят на други певци. За голямо мое съжаление пиянудрите умират да им пеят такива песни. Започнаха напоследък по-добри аранжименти поне да правят.
Другата музика, която не мога да понасям, е рапът. Която в началото много добре тръгна и аз я пусках. Мръснишки станаха текстовете на Запад. Пеят „ ти, мръсна чернилка, ще ти опра пистолета до главата, ще ти пръсна мозъка и както си се надупил ще те оправя в задника“. Това се пее в песен номер 1 в американската класация, което е голям срам. Говорил съм с американския посланик на един от фестивалите. И него го е срам. Българският рап- ужасяващи текстове на разни идиоти. Такава музика не трябва да се слуша. Трябва да бъде забранена по всякакви радиостанции, за жалост не е,
категоричен е Спространов.  
 
После отново връща лентата и се сеща са ангелогласната и супер красива Прешъс Уилсън. С която се запознава преди около 35 години на Златния Орфей в Слънчев бряг. Тя тогава спечели награда. И след големия концерт всички отиват на 5 километра от курорта на ядене и пиене. Тогава само аз останах да чакам Прешъс, за да се преоблече, а тя ме беше харесала за гид да я разкарвам и да й разказвам. Ама те другите, като знаят, че е безплатно, и изхвърчаха вечерта всички. Слизаме долу и осъзнаваме, че няма жива душа. Няма нито една кола и кой да ни закара… Както се вайкаме, по едно време минава една кола пълна с едри зелки. Толкова много зелки, че и на предната седалка имаше. И от вътре се чува: Томи? Какво правиш тук? Гледам- един мой съученик. Идвал от Първомай и тъй като вече било късно, утре щял да продава зелки в Слънчев бряг. Викам му да ни закара. И той: Качвайте се върху зелките. И хващам на ръце Прешъс и я качвам отгоре. Какво да правим? И пристигаме там пред абсолютно всички. И тя слиза с елегантната си блестяща рокля от кола пълна със зелки. Преди две години я срещнах. Трябваха й няколко секунди да ме разпознае, но каза, че никога няма да забрави на какво се е возила. Каза: На всичко съм се качвала, но на кола със зелки не, смее се Томата.  

Моята мечта беше да карам кънки, но нямах, да карам колело- това никога не се случи. Както и да плувам. Сега всичките ми деца и внуци имат кънки и плуват, захапва за кратко темата за поколенията. Която може би вече е любимата му.
 
На изпроводяк показва отново снимки на деца и внуци. Подарява ни книга на Елвис Пресли и плакат на Прешъс Уилсън, без зелки, надписани от сърце. Зад него- купчина черно-бели снимки, извадени по време на разговора, книги отворени на точната страница, изрезки от вестник, празна чаша с чай и неусетно изминали два часа.  
Обогатен, наситен, смешен, с малко носталгия и много умиление. Поучителен, разтоварващ и… изключителен бе разговорът с Тома Спространов. Какъвто е и самият той- изключителен. Човек- емблема на всеотдайност, искреност и честност в работата. И в живота.  

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

4 коментари

  1. Дали си олаща на ПРОФОН и МУЗИКАУТОР за ползване на авторските права,или жули на аванта толкова години и по толкова тв.канали? Ако е така значи това му е печалбата от вербуването му.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина