МненияПод ножа

Пловдивски адвокат изпрати във ВАС сайтове за юридически услуги

Атанас Костов: Сайтовете рекламират адвокатски услуги в разрез със закона и ги извършват без необходимата квалификация и ценз

Пловдивски адвокат изпрати във Върховния административен съд два сайта за юридически услуги, набрали голяма популярност в последно време. Според адв. Атанас Костов, платформите www.advokatami.bg и www.pravatami.bg рекламират адвокатски услуги в разрез със закона и ги извършват без необходимата квалификация и ценз. Той е подал жалба във ВАС против мълчаливия отказ на КЗК по негов сигнал за закононарушения по- рано тази година.

„През месец януари сезирах КЗК със сигнал за извършени тежки закононарушения от двата сайта в хипотезата на чл.42, ал.1 от Закона за адвокатурата и сравнителна реклама по чл.34, ал.1 от Закона за защита на конкуренцията. След проведено "проучване", КЗК в хипотезата на мълчалив отказ отхвърли искането ми да образува производство срещу двата сайта с бланкетни мотиви за "липса на нелоялна конкуренция спрямо адвокатите в България", които на 100% пресъздават становището на собственика на сайтовете нарушители”, обяснява адв. Костов. „Обективна истина е обстоятелството (коeто е и ноторен публичен факт за всички юристи в страната), че от три години в своята дейност сайтовете www.advokatami.bg и www.pravatami.bg рекламират адвокатски услуги в разрез с чл.42, ал.1 от Закона за адвокатурата, извършвани без необходимата квалификация и ценз под размера на адвокатската тарифа, която нормативно определя минималния размер на адвокатските възнаграждения”, допълва той.

Сайтовете предлагат бланки на договори, разпостраняват информация за такси, административни и съдебни процедури, както и осъществяват сравнителна реклама, което според адвоката е в нарушение на чл.34, ал.1 от Закона за защита на конкуренцията. „Абсурдно по своята същност е и обстоятелството, че въпреки своята незаконосъобразна дейност визираните два сайта преди години бяха наградени от президента Плевнелиев за стартъп "с принос в развитие на правото". Друг интересен факт е, че до настоящия момент, въпреки забраната на Закона за адвокатурата и публичността на двата сайта, Висшият адвокатски съвет не реагира с позиция по това меко казано своеволие в нашата правна действителност”, се казва в становище на адвокат Атанас Костов, публикувано на онлайн страницата му.

Той смята, че множество физически и юридически лица са увредени от услугите на двата сайта, които, по думите му, не носят никаква отговорност за дейността си. И цитира техни твърдения, че "не са адвокати и предлагат софтуер за правна самопомощ, който е различна услуга от физическото упражняване на адвокатската професия".

„Това е и "доводът", кредитиран като "верен" в мълчаливия отказ на КЗК. Защо обаче сайтът, който предлага адвокатски услуги се казва "advokatami.bg" и дали това е законосъобразно, най-малкото поради описателността на това наименование с асоциациите, които водят към професията "адвокат", ("моят адвокат", "адвоката ми") и съществуват ли условия за заблуда на потребителя в тази насока – по темата КЗК мълчи”, пита адв. Костов.

Негова справка, направена в Патентно ведомство сочи, че са регистрирани две търговски марки "advokatami"(собственост на Станимир Нейков Ненов) и "pravatami.bg"(собственост на Сдружение "Департамент за правна култура", свързано дружество с Ненов) в клас 45 за услугата "юридически услуги".

„Изводът от всичко това е, че тези две марки противоречат изначално на абсолютните основания за регистрация по чл.11, т.4 от ЗМГО защото са описателни за вида и начина на предлаганите с тях юридически услуги, т.е налице са основания за заличаване на марките поради тяхната незаконосъобразност. Всичко казано само потвърждава волята на собствениците на сайтовете www.advokatami.bg и www.pravatami.bg да въведат целенасочено в заблуждение потребителя на юридически услуги в България като му предложат срещу ниска цена, нискокачествени "юридически услуги" под формата на бланки и различни видове "процедури", всичко това с цел огромна капитализация на едно сдружение и едно търговско дружество на приниципа "сливи за смет". Целият този конгломерат от незаконни действия е облечен в определението "софтуер за правна самопомощ", абсурд, който бе мълчаливо верефициран от КЗК”, продължава позицията в собствения си сайт Атанас Костов.

"Адвокатската професия е законодателно регулирана, както от Закона за адвокатурата, така и в подзаконови нормативни актове, които закрепят правилата за нейното законосъобразно упражняване. Няма как да позволя на стопански субекти и физически лица, които не са адвокати или адвокатски дружества, да се подиграват с професията на над 13000 адвокати в България, както и безнаказано да увреждат и злоупотребяват с правата на клиентите ни. Ще се боря до край в съда за правата на колегите ми и гражданите на България, които имат право на гаранции за качеството на предлаганите им юридически услуги! Действията на КЗК дори не искам да ги коментирам!", завършва адв. Атанас Костов.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

5 коментари

  1. Голям проблем голямо чудо. По тази логика да затворим и авто-мото сайтовете и тези за фитнес. Някой си бил теглил договор от такъв сайт и се набалбукал

  2. КЗК да се произнесе по въпроса с адвокатската професия. Трябва ли след като си взел диплома и си минал теоретико-практически изпит да трябва да де явяваш отново на изпит с неясни и непрозрачни правила. Не е ли в разрез с конкуренцията това. Свободна професия ли е адвокатската и има ли почва за свободна конкуренция след като има такива ограничения. Това се прави за да няма конкуренция и да затрудни този,който желае да работи като адвокат.

  3. Имах един клиент, дръпнал си така от advokatami.bg бланка за предварителен договор и после изгоря с едно хубаво обезщетение, тъй като не се беше консултирал с реален адвокат! Този Нейков, баща му беше зам.министър на отбраната май, затова са му позволили да си прави каквото си иска и Плевналиев го награждава….нали е на татко детето(пикльо на 28), трябва да се подкрепяме! Пародия! Подкрепям колегата на 100%!

  4. Не е ли същото при зъболекарите? Рекламата, под каквато и да е форма, е забранена, публикуването на цени – също. Отворете Грабо и ще видите промоции за почистване на зъбен камък, напр. Това, вероятно, се прави от лузъри, които не разчитат на знанията и уменията си, а на евтини трикове за привличане на пациенти.

    1. Тези „лузъри“ правят три милиона на година оборот от „бланки“, без да са адвокати, което е забранено. Колко адвокати правят такъв оборот? Държавата си затваря очите пред „бизнеа“ на едно мамино детенце и го протектира, докато той и приятелчетата му развиват стартъп, забранен от Закона за адвокатурата! Колегата Костов води принципна кауза – разбирам го,в полза на всички 12000 адвоката в БГ. Някои от тях(най-вече възрастните) още нямат компютри, камо ли онлайн реклама, а други без да са адвокати „привличат клиенти онлайн“ незаконосъобразно, да не кажа, че това, което правят е престъпление – измама се казва и е описано в НК!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина