БизнесЖивотЗелен градМненияНовини

Европа произвежда само електрически автомобили от 2035 г.

Европа ще произвежда само електрически автомобили от 2035 година, реши днес на пленарното заседание в Страсбург Европейският Парламент. Евродепутатите заявиха твърда позиция в частта за по-малко вредни емисии в днешното решение. С него производството на конвенциални леки и лекотоварни автомобили на Стария континент ще продължи още точно 12 години.

Зад идеята застана и голяма част от групата от българските депутати, като най-активен по темата бе социалистът Петър Витанов.

„Ефектът от това решение ще е троен за страната ни. На първо място екологичният такъв – ще намалим драстично вредните емисии от конвенционалните автомобили. На второ място икономическият ефект, тъй като по изчисления на бизнеса в страната ни промяната в автомобилопроизводството ще открие между 50 и 80 хиляди нови работни места. Причината е, че в България автомобили не се произвеждат в момента, но се правят много елементи за тях. Българският бизнес лесно ще се приспособи към тези нови условия и ще се възползва от тях. Разбира се, ще има и социален ефект. Не всички хора ще могат да си позволят електроавтомобил, въпреки че дотогава цената им ще е толкова, колкото и на леките коли с ДВГ“, обясни пред Под тепето на пленарното заседание в Страсбург евродепутатът.

Той подчерта дебело, че в този процес е особена важна ролята на държавата, която трябва да намери начин да бонифицира хората, които решават да сменят конвенционалния си автомобил с електрически. Това вече се прави в 22 страни членки на ЕС. Разбира се, трябва да се работи здраво и за осигуряване на инфраструктура за електрически леки коли.

Витанов обаче не скри, че на практика България отново ще е автоморгата на Европа, тъй като няма да има забрана за купуване на стари бензинови и дизелови автомобили. „Няма да се лъжем, че много хора ще пожелаят да пърпорят със старите си дизели по българските улици, добави Витанов.

С 340 гласа „за“, 279 гласа „против“ и 21 гласа „въздържал се“ евродепутатите одобриха постигнатото споразумение със Съвета относно преразгледаните стандарти за емисиите на CO2 от нови автомобили и микробуси в съответствие с по-големите амбиции на ЕС в областта на климата.

Новото законодателство набелязва пътя към нулеви емисии на CO2 от нови леки пътнически автомобили и леки търговски превозни средства през 2035 г. (цел за целия автомобилен парк на ЕС за намаляване на емисиите на CO2, произвеждани от нови леки автомобили и микробуси със 100% в сравнение с 2021 г.). Междинните цели за намаляване на емисиите за 2030 г. са определени на 55% за леките автомобили и 50% за микробусите.

Други ключови мерки, предвидени в регламента:

  • До 2025 г. Комисията ще представи методология за оценка и докладване на данни за емисиите на CO2 през целия жизнен цикъл на леките автомобили и микробусите, продавани на пазара на ЕС, придружена от законодателни предложения, когато е целесъобразно;
  • До декември 2026 г. Комисията ще наблюдава разликата между нормите за допустими емисии и данните за потреблението на гориво и енергия в реални условия, ще докладва за методика за коригиране на специфичните емисии на CO2 на производителите и ще предложи подходящи последващи мерки;
  • Производителите, които имат малки производствени обеми за една календарна година (1000 до 10 000 нови автомобила или 1000 до 22 000 нови микробуса), могат да получат дерогация до края на 2035 г. (онези, които регистрират по-малко от 1000 нови превозни средства годишно, остават освободени);
  • Настоящият механизъм за стимулиране на превозни средства с нулеви и ниски емисии (ZLEV), който насърчава производителите, продаващи повече такива превозни средства (с емисии от нула до 50g CO2/km, като например електрически превозни средства и добре функциониращи хибриди) с по-ниски цели за намаляване на емисиите на CO2, ще бъде адаптиран, за да отговори на очакваните тенденции в продажбите. От 2025 г. до 2029 г. целевият показател за ZLEV се определя на 25% за продажбите на нови автомобили и 17% за новите микробуси, като от 2030 г. стимулът ще бъде премахнат;
  • На всеки две години, считано от края на 2025 г., Комисията ще публикува доклад за оценка на напредъка към пътна мобилност с нулеви емисии.

Ивайло Дернев

Един от създателите и главен редактор на сайта Под тепето.… More »

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина