БългарияВластНовини

Парламентът прие промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Парламентът прие един от най-дългоочакваните законопроекти, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост. Става въпрос за законопроект, касаещ промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, пише OFFNews.

Вносител на законопроекта е Министерски съвет. Той беше подкрепен със 164 гласа „за“, 38 бяха „против“, а един се въздържа.

Депутатите обсъждат три проекта за промени в Семейния кодекс

С текстовете се разширява и укрепва защитата на сигналоподателите и се постига пълно съответствие с всички изисквания на съответната европейска директива. Предвижда се изключението от защитата по закона да засяга само поверителността на разговорите и кореспонденцията между адвокатите и техните клиенти („привилегия на правната професия“), а не както е в момента да обхваща лицата, упражняващи юридическата професия.

По този начин адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители, юрисконсулти, които са задължени да опазват професионална тайна, ще бъдат защитени при подаване на сигнали за нарушения на законодателство или актове на ЕС, застрашаващи или увреждащи обществения интерес.

Предлага се от разпоредбите на закона да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчиците на услуги.

Въвежда се алтернатива на документирането на устните сигнали, като към съществуващата възможност те да се записват във формуляр, се добавя и възможността да се архивират чрез запис на траен и позволяващ извличане носител.

Със заключителните разпоредби правят изменения в Закона за местното самоуправление и местната администрация, с които общинският съвет ще избира от състава на своите съветници постоянна етична комисия, която да разглежда постъпили сигнали за неетично поведение, за конфликт на интереси и за корупция на общински съветници и други сигнали за нарушения на Етичния кодекс и съответно да отчита и публикува информация за броя им и за предприетите по тях действия.

Залата обаче отхвърли законопроекта на „Продължаваме промяната-Демократична България“, който предвиждаше разширяване на приложното поле на закона, с изключение само за поверителност между адвокати и клиенти, защита на лица, подаващи сигнали дори след прекратено трудово правоотношение, премахване на ограничението от 2 години за образуване на производство и задължително потвърждение за получен сигнал в 7-дневен срок. 

Това е един от законопроектите, чието приемане е необходимо като част от пакета реформи и мерки за Националния план за възстановяване и устойчивост, на база на изпълнението на които да получим втория транш от средствата за нашата страна.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина