ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
АктуалноБългарияНовиниТуризъм

Кой е най-старият черноморски курорт?

Курортът Св. Константин (дн. Св. св. Константин и Елена) до Варна е най-старият по българското черноморие, като развитието му започва още от последните години на XIX век. Намира се на 8 км. североизточно от центъра на Варна. Заема територията: на юг – до нос „Свети Георги“, на север – до нос „Каваклар“, на запад – до бул. „Княз Борис I“, екопарк „Варна“, селище „Манастирски рид“ и на изток – до Черно море.

Кръстен е на едноименния манастир, който се намира на територията на селището. В периода 1957-1992 година се казва „Дружба“, а в днешно време много от жителите на Варна, а и не само, все още го наричат с това име.

В исторически план още преди Освобождението манастирът и живописната околност са били притегателна сила за мнозина варненци, като дори по-богатите са имали възможност да си построят вили в местността, докато други са пътували и отсядали в обителта.

Така постепенно мястото придобива все по-голяма популярност и през 1897 управата на Община Варна взима решение и започва да застроява площите около манастира с намерение да ги превърне в курорт.

През 1905 година тук започва и строежът на първия морски санаториум в страната. Той е предназначен за болни от костно-ставна туберкулоза деца, а инициативата е подета от българската царица Елеонора (втората съпруга на цар Фердинанд I).

Първият почивен дом е изграден 3 години по-късно – през 1908 година. Една от старите манастирски сгради бива надстроена с 2 етажа и новият хотел получава името „Прага“ в чест на първите приети чуждестранни летовници – чехи. Впоследствие хотелът започва да се посещава и от поляци и германци.

Бумът на почивните станции е след март 1925 г, когато община Варна взима решение за „строителство на почивни станции в курорта, на пристанище и осигуряване на евтин превоз“. В началото на 1930-те започва строителството на първата почивна и гроздолечебна станция. . Завършена е през септември 1933 година и разполага със 140 стаи с изглед към морето. В началото на Втората световна война станцията е закрита.

Постепенно се построяват ведомствени почивните станции: на телеграфо-пощенските работници, на Българския учителски съюз, на Железничарския съюз, на фонд „Кооперативен работник“ и др.

След войната и със създаването на държавното стопанско предприятие „Балкантурист“ през 1948 година, курортът преживява истински подем.

Построяват се нови хотели. През 1949 г. е отворен „Плаж-хотел № 1“, преименуван по-късно в хотел „Роза“, а през 1951 г. започва да работи хотел „Одесос“. През 1955 г. Министерският съвет приема Постановление за изграждане край Варна на курортните комплекси Дружба (старото име на днешния курорт Св. Св. Константин и Елена) и Златни пясъци. Изграждането започва през 1957 г. Първоначално курортът Дружба е наречен „Балкантурист“, а по-късно е преименуван. През следващите години в курорта се осъществява значително строителство и той се превръща в първия международен морски курорт на България.

През 1956 г. са построени хотелите „Чайка“, „Бор“, „Простор“, „Лебед“, „Лотос“, „Русалка“, „Рубин“ и други. Изграждат се и ведомствени почивни станции: на Министерството на отбраната – почивен комплекс „Флотилия“ с военните почивни домове „Адмирал“, „Флагман“, „Фрегата“ и „Маяк“, голям плувен басейн, детски минерален басейн и ресторант с лятна градина; на ЦК на БКП (сега комплекс „Слънчев ден“); на Министерството на вътрешните работи – курортен комплекс „Тилия“ с 3 блока и медицински институт-санаториум на Българската народна банка; на Енерго; на миньорите; на Автомагистрали – Шумен, и др. През 1957 г. курортът е обособен в самостоятелна стопанска единица с наименование Курортен комплекс Дружба. Следвайки тенденциите в световния туризъм, където се налага търсенето на по-голям лукс, повече спорт и развлечения, в курорта се изграждат хотели от висок звезден клас. Откритият на 22 април 1977 г. Гранд хотел Варна, изграден от шведската фирма АВV, задоволява тези назрели потребности. Той разполага с климатично-балнеоложки център, в който се извършва водолечение с минерална и морска вода, физиотерапия, медицински комплекс, басейни, фитнес, солариум и сауна. През 1978 г. Гранд хотел Варна е включен в международната хотелска верига „Интерхотели“.

В наши дни курортът се стопанисва от дружеството „Св. Св. Константин и Елена холдинг“ АД, основано през 1991 г. като наследник на „Балкантурист“. През 1992 г. курортът връща старото си име Св. св. Константин и Елена.

Едно от най – важните условия за развитие на комплекса е наличието на 7 минерални извора, които нямат аналог в Европа. Те са калциево-магнезиеви, слобоминерализирани и извират от дълбочина от 1800 до 2050 метра под земята с общ дебит 175 л/сек.. Един от изворите се влива директно в морето и е топъл, което го прави доста посещаван почти целогодишно. Температурата на водата е между 40 и 60 градуса.

Минералната вода в Св. Св. Константин и Елена лекува успешно сърдечно-съдови заболявания. А в комбинация с климата въздействието й става още по-силно. Много добре се повлияват и заболявания на ендокринната система – диабет, затлъстяване, подагра и др., заболявания на опорно-двигателния апарат и функционалната нервна система. Курортът е известен също като най-подходящото място за възстановяване и рехабилитация след прекарани инфаркти на миокарда. През летните месеци пък се лелуват много заболявания на горните дихателни пътища и някои хронични кожни инфекции като псориазис, за който все още в медицината лек няма. Комбинацията на минералната вода и климата оказва благоприятно влияние върху цялостното състояние на организма, укрепва имунитета и помага за редуциране на стреса и преумора.

Курортът предлага 55 000 кв. м плажна ивица с фин пясък. Плажовете са открити от м. Май до м. Октомври и предлагат на туристите различни атракции и възможности за развлечения като водни ски, сърф, джетове, слънчеви бани и приятни разходки.

Веселина Михайловска

Създава съдържание, насочено към туристите и гостите на Пловдив и… More »

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина