ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
НовиниСъдТемида

Говорителят на главния прокурор Сийка Милева: Трима са привлечени като обвиняеми след проведената акция в Басейнова дирекция

Директорът на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“, гр. Пловдив, главният юрисконсулт на дирекцията и общински съветник са обвиняеми за участие в организирана престъпна група с цел извършване на длъжностни престъпления, подкупи и търговия с влияние

Схемата е действала повече от две години

Днес, 02.03.2020 г., говорителят на главния прокурор Сийка Милева, зам.-административният ръководител на Специализирана прокуратура Кирил Пейчинов и зам.-директорът на КПКОНПИ Антон Славчев представиха подробности по повод проведената миналата седмица операция по противодействие на корупцията в Басейнова дирекция-Пловдив.

Говорителят на главния прокурор Сийка Милева посочи, че в хода на проведеното разследване като обвиняеми са привлечени три лица за участие в организирана престъпна група (ОПГ) с цел извършване на длъжностни престъпления, подкупи и търговия с влияние – директорът на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“, гр. Пловдив, главният юрисконсулт на дирекцията и общински съветник.

Тримата са задържани за 72 часа, а държавното обвинение ще поиска постоянния им арест след изтичането на този срок.

Това е второ обвинение за шефката на Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ Цветелина Кънева. Припомняме, че тя преди дни бе освободена срещу 5000 лв. гаранция по обвинение за безстопанственост. Прокуратурата твърди, че от 17 декември 2018 г. до 24 февруари тази година е ощетила дирекцията с 46 735.76 лв. Сумата според прокуратурата е от неплатената цена на 205 171,2 куб. метра добита вода от водовземно съоръжение и 34 122 куб. метра отведени и пречистени води.

Обвиняемите са създали схема за получаване на пари срещу издавани разрешителни по Закона за водите. Когато били констатирани нарушения по време на извършване на проверки, главният юрисконсулт насочвал съответния нарушител към определена от общинския съветник хидрогеоложка фирма. Вместо обичайната тарифа от 3000 лв., за узаконяването конкретната фирма искала такса от 8000 лв. Разликата се разпределяла между членовете на ОПГ. Ако документите, входирани в дирекцията били изготвени от друга фирма, различна от доверените на обвиняемите, директорът казвал на подчинените си преписката да бъде бавена, докато инвеститорът не бъде насочен към „правилната“ фирма.

Наред с това е установено, че участниците в престъпната група са прикривали явни нарушения, които е трябвало да бъдат санкционирани. Регистрирани са и случаи, при които служители на дирекцията са били връщани от проверки, забранявано им е да извършват такива на определени лица или фирми. Несъгласните с ръководството впоследствие са били уволнявани.

Прокуратурата твърди, че от 17 декември 2018 г. до 24 февруари тази година е ощетила дирекцията с 46 735.76 лв. Сумата според прокуратурата е от неплатената цена на 205 171,2 куб. метра добита вода от водовземно съоръжение и 34 122 куб. метра отведени и пречистени води.

Разпитани са много свидетели и пострадали от корупционната схема, обясни зам.-шефът на спецпрокуратурата Кирил Пейчинов. Той каза, че са извършени претърсвания на 14 адреса – в офиса на басейновата дирекция, в домовете на задържаните, както и в офисите на хидрогеоложки фирми.

Заместник-директорът на антикорупционната комисия Антон Славчев обясни, че работата по случая е започнала след сигнал в КПКОНПИ, който бил проучен и потвърден. Разследващите обясниха, че може да има още обвинения по случая.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина