БългарияНовиниСъд

Елена Йончева осъди България в Страсбург

Българската прокуратура е нарушила презумцията за невинност при съобщаването на обвиненията срещу евродепутатката Елена Йончева и така е нарушила правата ѝ. Затова България е осъдена да изплати обезщетение на Йончева, съобщи във вторник Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург, предава Свободна Европа.

Решението е по делото ѝ срещу прокуратурата, което започна през 2019 г. До жалбата на Йончева се стигна, след като вече закритата специализирана прокуратура ѝ повдигна обвинение за пране на пари, източени от фалиралата през 2014 г. Корпоративна търговска банка (КТБ).

Европейският парламент обаче отказа да свали имунитета ѝ като евродепутат, като прие, че елементи от процеса целят да навредят на политическата ѝ дейност, а не да постигнат справедливост. До момента делото продължава да е висящо.

Сега съдът в Страсбург установява спрямо Йончева нарушение на Европейската конвенция за правата на човека – презумпция за невиновност и на право на ефективна защита, се посочва в решението. Причината е съобщение на прокуратурата до медиите тогава, в което подробно и без нюанси са описани обвиненията срещу нея.

ЕСПЧ присъжда България да изплати на Йончева 4900 евро неимуществени вреди, както и разноските по делото от 3000 евро. Съдът също така за пореден път припомня, че когато информират обществеността за разследвания, властите трябва да го правят с „цялата дискретност и сдържаност, изисквани от презумпцията за невиновност“.

През 2019 г. прокуратурата обвини Йончева, че между 2012 г. и 2014 г. в качеството си на длъжностно лице – управител на „Офроуд“ ООД, е получила по открити в КТБ банкови сметки сумата от 333 хил. евро.

„Събраните доказателства са обосновали извод, че Елена Йончева е знаела за престъпния произход на средствата и че са предмет на длъжностно присвояване“, каза тогава прокуратурата.

„Деянието е извършено в изпълнение на решение на организирана престъпна група, като имуществото е в особено големи размери и представлява особено тежък случай“, се казва още в прессъобщението от 2019 г.

В жалбата си към ЕСПЧ Йончева изтъква, че е абсурдно да се твърди, че към 2012 г., когато цялата държава с всичките ѝ регулатори не е подозирала, че се присвояват пари от КТБ, тя е „знаела за престъпния произход на средствата“, които е използвала за заснемането на документални филми. Вместо това според Йончева обвиненията целят да я злепоставят и да компрометират журналистическата ѝ работа.

Преди да започне политическа кариера, Елена Йончева е журналистка. Тя работи в обществената БНТ, а по-късно и в ТВ7, свързана с лидера на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски и укриващия се в Сърбия бивш шеф на фалиралата КТБ Цветан Василев.

Разследването срещу Йончева беше образувано през 2018 г. по сигнал на Делян Добрев, Тома Биков и Антон Тодоров от ГЕРБ. Те го подават след заканата ѝ да продължи да се занимава с публично появилите се твърдения, че тогавашният премиер Бойко Борисов има връзка с купена къща в Барселона. По това време Йончева обвиняваше Добрев със серия твърдения по т.нар. „Кумгейт“ (назначения на роднини) в Хасково.

Тя разследва съмнения за корупционни схеми покрай строежа на оградата по българо-турската граница, както и при изграждането на магистрали по времето на управлението на ГЕРБ.

От 2017 г. Йончева е депутатка от БСП, като през 2019 г. беше избрана за евродепутатка от левицата. На последните европейски избори се яви като кандидатка на ДПС, а после застана на страната на Пеевски в конфликта му с Ахмед Доган.

Снимка: Фейсбук

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Йончева е невинна, защото е евродепутат. А подробности, като тази, че беше от БСП, любима на Сергей Станишев, а накрая се озова в Брюксел от ДПС и взе страната на символа на българското задкулисие – Шиши, е само подробност.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина