АктуалноГрадътЗдравеНовиниСпортСпортен Пловдив

Пловдивчани: Нямаме достъп до спортни площадки

Пилотно изследване показа нагласите и проблемите свързани с местата за активен отдих и спорт за пловдивчани

На фона на ситуацията, дворовете на училищата продължават да са заключени, въпреки заповедта на кмета на града

В стремежа си да работи съвместно с институциите и гражданите за създаване на по-здравословна и динамична среда за младите жители на Пловдив, BG Бъди активен проведе пилотно изследване за създаването на места за активен отдих за младежите /16-29 години/. Целта е да се събере ценна информация относно наличните спортни и активни пространства в града и да се визуализират какви са нуждите и предпочитанията на младите хора, за да се търсят ефективни решения и подобрения.

Изследването е част от продължителни дейности свързани с темата “Градска карта на младежките пространства” в рамките на проекта Млади плейсмейкъри за Балканите (Youth Placemaking Balkans), и казуса с който се е е захванала организацията: липсата на подходящи за възрастовата група пространства, на които да се събират, движат и забавляват. 

Голяма част от жителите на Пловдив биха се включили в бъдещи инициативи за създаване и поддържане на спортни, и активни зони в града. Съществена част от живеещите в Пловдив не са доволни от наличието на безплатни, добре поддържани места за спорт и активен отдих.

Има ли места за младите хора, колко често се посещават и в какво състояние за безплатните места за спорт и активен отдих?

Оказва се, че спортните и активни зони, са тези които най-много липсват на пловдивчани, като на въпроса „Кои от изброените места смятате, че липсват или са недостатъчни?“, те подчертават недостатъчния брой и лошото състояние  на баскетболни, футболни или волейболни площадки – 62.7% от анкетираните декларират това. Те са следвани от отговора “танцови/пърформанс пространства”– 40.7%. На трето място с еднакъв процент от отговорите на анкетираните са – скейт парк / ролерскейтови зони и открити йога / пилатес площадки – 39%.

Отговор „Изобщо не съм доволен“ е преобладаващият отговор що се отнася до наличието на безплатни, добре поддържани места за спорт и активен отдих в Пловдив. Негативен отговор дават почти половината от участниците в анкетата – 49.2% от отговорилите. Следвани от 30.5% процента, които са дали отговор близък до този.

На въпроса : „Колко често посещавате такива места?“, 35.6% от участниците посочват, като отговор, 1-2 пъти месечно. 27.1% са хората, които посещават такива места с най-голяма честота или почти всеки ден.

Затворените училищни дворове и възможността за използването им от младите хора за спорт:

BG Бъди активен отново насочва вниманието към затворените училищни дворове в Пловдив и НЕизползването им за насърчаване здравословния начин на живот, и социализацията сред младите хора. През изминалата година кметът на Пловдив Костадин Димитров издаде заповед, според която директорите на общинските учебни заведения в града трябва да осигурят свободен достъп до дворовете, в поверените им образователни институции. Директорите масово изразиха недоволство срещу заповедта и по-голямата част от тях, продължават да не я спазват и дворовете им да стоят под ключ. Като довод те поставят притесненията си от вандализъм, хулиганство и други нарушения, които биха могли да се случат през нощта и извън работното време на училищния персонал.

Отварянето на училищните дворове може да бъде решение на проблема с липсата на достатъчно спортни съоръжения в града. Училищните дворове могат да предложат алтернатива на спортни зали и изграждане на допълнителни площадки, които са достъпни за всички.

Припомняме, че бе проведена среща между директорите на учебните заведения и кмета на Пловдив, с цел диалог и намиране на решения за съществуващите проблеми. В рамките на диалога, бе разработен документ съдържащ следващи стъпки и предложения за създаване на работна група от представители на Община Пловдив, РУО Пловдив, НПО организации, директори, браншови сдружения и синдикати,  както и за изготвяне на обща уредба, която да бъде представена пред Министерски съвет и да бъде приета на местно и евентуално припозната и на национално ниво. BG Бъди активен призовава училищните ръководства да преразгледат своите позиции и да работят за намиране на решения, които да гарантират както безопасността на съоръженията, така и свободния достъп до тях. Според организацията, местните власти също трябва да съдействат за прилагането на различни мерки за опазване на пространствата, като инсталиране на видеонаблюдение, осигуряване на охрана и организиране на доброволчески патрули от родители и учители.

Отварянето на училищните дворове за спорт и физическа активност е стъпка в правилната посока, за подобряване на качеството на живот на младите хора в Пловдив. Необходимо е да се намери баланс между опасенията за сигурността и нуждата, от повече възможности за спорт и социализация. 

Готовност за действие:

Изследването измери и готовността за лично участие на гражданите в създаването и поддържането на активни зони в града, като важен индикатор за поддържането на подобни пространства. Статистиката показа, че 75% от участниците изявяват недвусмислено желание да се включат  на терен, а  21.4% процента са на мнение, че участието им в подобни инициативи зависи от времето, с което разполагат и обхвата на съответната инициатива, но показва и  готовността им да положат лични усилия в тази насока.

Какво предстои?

През месец юли, BG Бъди активен организира дискусия: Градска карта на младежките пространства, с допълнителен фокус: “Има ли места за момичета на възраст – 13-20  в тази възраст в градска среда в Пловдив?”.  Целта на събитието е да се идентифицират и анализират наличните ресурси и възможности за спорт и физическа активност за момичета и млади жени в Пловдив. Ще бъдат обсъдени предизвикателствата, пред които се изправят те, когато търсят подходящи места за спорт и социализация. Младежите ще имат възможност да представят конкретни предложения и сами да разработят идеи за създаване на нови пространства, които да отговорят на нуждите и интересите на младите жени. През месец септември, раработените предложения, ще бъдат представени на интерактивна изложба в Цар Симеоновата градина.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина