МненияПод ножа

ВКС решава за Св. Кирик

Вижте как е изглеждал комплексът като Санаториум за душевно болни

ВКС трябва да реши казуса Св. Кирик на закрито заседание днес. Духовници и архитекти тръпнат в очакване на отсъждането на върховните съдии, информация за което все още няма. В отговор на обявените от Николай Пловдивски дни на строг пост и молитва архитектите реагираха по светски начин- събраха се снощи на бдение пред сградата на САБ на улица Кракра в столицата, пред постера на дарителите от гилдията. Те припомниха, че две поколения архитекти са отделяли от своя проектантски труд и своите средства, за да се изгради средище за творческа работа, за срещи и творчески обмен, за пленери, лекции и обучение в местността над Горни Воден. Бяха извадени и архивни снимки от Св.св. Кирик и Юлита през шестдесетте и седемдесетте години вече като Санаториум за душевно болни и състоянието, от които се вижда състоянието, в което се е намирал комплексът преди идването на архитектите. А то е меко казано окаяно.

Първата копка на изграждането на творческата база на архитектитеИзградихме уникален сграден комплекс с ателиета, изложбени и конферентни зали, ресторант и тенис  корт, получил заслужено наградата на Американския институт на архитектите, в рамките на световното бианале. Този знак е за изключителния професионализъм на авторите на проекта. Направили най-трудното в обектите паметници на културата, да запазят спомена за предишното, характерът на атмосферата за културно унаследяване, съчетаването на една уникална за времето си светска сграда, заобиколила и съхранила църквата – символ на нашето православие. Именно този акт на уважение към традициите и същността на БПЦ се използва от Пловдивската митрополия, за да поиска и пловдивския съд да отдаде нашия  Храм за манастир, отбелязва в навечерието ни решението на ВКС арх. Здравец Хайтов от Инициативен комитет за връщането на Св. Кирик на българските архитекти.

Очаквайте подробности!

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

8 коментари

  1. Засрамени сме, от това, че собственост се отнема, както беше при социализма. Един фундаменталист и неговите талибани срещу конституцията, демокрацията и държавата.

  2. И манастира си принадлежи на Църквата. Поруган е бил и по времето на войнстващия атеизъм и след това. Какво средище на култура… та там беше средище на разврата…
    Владиката не от алчност се бори за манастира, а от ревност към Светинята.
    Каква му е личната полза? Според вас каква е? …. Той не е негов, не за себе си го иска, а за нас миряните… за да се води там монашески живот, и всеки мирянин да има достъп до Храма и обителта….

  3. А в храм Света Марина били ли сте преди основаването. Когато храмът се разпадаше и течеше от всякъде?
    А сега влизали ли сте? Стенописите, които можеха да се съхранят и реставрират са си налице. Там са си. Идете и вижте. Тези, които бяха разрушени нямаше как да се съхранят.

  4. Какво извращение е направил в Батак?
    Може ли да обясните? Кое Ви дразни?
    Че обнови храма СВ. Неделя ли, че положи мощите на светите мъченици в саркофази ли? Че храмът се отслужва Света Литургия ли и молебени, ли? Това ли ви дразни? Или просто си говорите наизуст?

  5. На държавата ще й се стъжни, ако този митрополит един ден стане патриарх. неговата алчност и арогнтност ще се върнат на управляващите и народа по непоправим начин. тежко ни ако му проправят пътя и по този казус. големците на пловдив го подкрепяха за извращението, което направи в църквата „Св. Марина“, ако и сега го подкрепят, лошо ни чака.

  6. За пореден път виждаме, че нямаме държава, една алчност – за коли, ролекси, пари, власт – това е Николай – унищожителят на църкви – Пловдив, Батак и т.н., нека не се разрешава, нека този дом на архитектирата, минали толкова биеналета, нека имаме място за млади и талантливи архитекти, художници, нека имаме храм на духовността, това ни трябва

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина