Под небето

Мишката няма да изяде книжката в ОУ „Елин Пелин”

Г-н Яков има идея за създаване на информационно-образователна платформа „Европа 21“ чрез която ще се споделят добри родителски и учителски практики на реално и виртуално ниво

В най-скоро време училището ще стартира работа и по образователните приложения на Google

С 25 компютри от Швейцария ще посрещнат светлия празник на славянската писменост и култура в ОУ „Елин Пелин“. Там не стои честия въпрос „Мишката ли изяде книжката?“, защото преподавателите отлично знаят, че образованието и технологиите се развиват в синхрон с интересите на децата. Разбира се, хартиеното издание ще остане приоритетно, но електронната книга тепърва предстои да бъде търсена.

Не е важен начинът на четене, а самото четене, са уверени директорката г-жа Татяна Вангелова и логопеда г-н Янко Янков, работили дълго и упорито по проекта. Неговата идея е създаване на информационно-образователна платформа „Европа 21“ чрез която ще се споделят добри родителски и учителски практики на реално и виртуално ниво.

Двадесет и пет стационарни компютри и лаптопи са новата придобивка на училището, получени от Община Лозана, Швейцария чрез Фондация „Мария Кюри“. Припомняме, че школото през 2014 г. спечели проект от Министерството на образованието и науката по Националната програма "Информационни и комуникационни технологии" и бяха закупени нови IT системи. 

Чрез всички тези информационни технологии, придобити през последните години, ще се улесни създаването на видеоконферентна връзка за презентиране на учебното съдържание. Така ще се обменят идеи и добри практики, ще се презентират различни материали, ще се разпространяват идеи, както и ще се реализира учене чрез емпатия.

Новите придобивки ще предизвикат децата да проявяват все по-голям интерес както към самото учене, така и към извънкласните дейности. Прозрачният модел на комуникация между училището, учениците и техните семейства ще затвърди общите цели и интереси на участващите страни, но и ще бъде и гарант за спазването на добри отношения в организацията.

Включването на компютри във всичките кабинети на училището е от особено значение и за използване за организирани събития, за работа с надарени и изоставащи ученици, както и за подобряване на образователните услуги и стандарти за корекционна и компенсаторна дейност на деца със СОП. Безценна помощ има проектът и върху чуждоезиковото обучение с възможностите за достъп до образователни ресурси и записи на автентичен език.

Дори и това не стига на ръководството на училището, което поддържа много добро образователно ниво и непрекъснато повишава и квалификацията на учителите. В най-скоро време училището ще стартира работа и по образователните приложения на Google, свързвайки ги и с проекта за Иновативни училища, който е с пет годишен срок, дело на Община Пловдив и Световен образователен форум.

Малкото школо в район „Западен“ с всяка учебна година привлича много деца в паралелките си по математика след четвърти клас, които работят по програмата на Математическа гимназия. Учениците печелят награди на международни и национални състезания, което пък е и обяснение за завишения брой деца и в първи клас през последните години. Бъдещите ученици вече са включени в училищния живот чрез различните работилнички, които са традиционни около Коледа и Великден – най-важните празници за българите. Сега те ще получат от батковците и каките от училището и първите си картички, изработени на новите компютри за 24 май.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина