Под небето

Дипломатическият корпус у нас остана впечатлен от най-мащабния икономически проект в страната – Тракия икономическа зона

Правят икономическа карта на регионите

Най-голямата логистична база в страната се разширява още

Бъдещето на зоната е в международните контакти с такива зони в други страни

Два луксозни туристически автобуса докараха днес край Пловдив ръководители на дипломатически мисии и на представителства на международни организации, акредитирани у нас. Дипломатическият корпус посети фирми от икономическите зони  в Община Марица и Раковски, които са част от най-мащабния индустриален проект на България  – клъстера "Тракия икономическа зона" (ТИЗ).

Посланиците на държави от цял свята и служители на посолствата бяха поканени от Министерството на външните работи, съвместно с Министерството на икономиката, Министерството на туризма и ТИЗ да се запознаят с даденостите и възможностите за инвестиции и развитие. Те бяха посрещнати от министъра на икономиката Емил Караниколов, Областния управител на Област Пловдив Здравко Димитров,  кмета на Пловдив инж. Иван Тотев и председателя на „Клъстер Тракия икономическа зона“ инж. Пламен Панчев, кмета на Раковски Павел Гуджеров и кмета на Марица Димитър Иванов.

„През последните години България се разви като атрактивна зона за инвестиции, особено в индустрията и аутсорсинга. Привлича с изключително добра локация, изградена инфраструктура, наличие на подходящи терени и квалифицирана работна ръка,“ това каза в приветственото си слово към чуждестранните гости министър Емил Караниколов. Той допълни, че успешният бизнес модел на "Тракия икономическа зона" съдейства за установяването в България на водещи международни компании, а също така и за разширението на съществуващи производства – още един индикатор за добрите условия за инвестиции.

Предстои да бъде изготвена икономическа карта на регионите в България, съобщи министърът на икономиката. По думите му картата ще е подробна и ще съдържа информация каква е работната сила, фирмите, образователните, научни институции и данни за средната работна заплата за района. Базата данни ще дава пълна информация на чуждестранните инвеститори. Той посочи, че страната ни се стреми да отговори на високите изисквания на потенциалните инвеститори по отношение на инвестиционния климат, стабилност и предвидимост на средата и предлагането на адекватни насърчителни мерки за бизнеса.

За 22 години в региона са инвестирани над  2 милиарда лева, изтъкна Областния управител Здравко Димитров. Тук където сме е лицето на Пловдив и България, каза Зико. Той определи ТИЗ като добрия пример на взаимодействие от една страна – в публично-частните инвестиции, а от друга – в общите действие между община и държава.

„ТИЗ отдавна надмина своя регионален мащаб. Това е най-голямата икономическа зона в страната. Освен че е най-голямото икономическо струпване на едно място, то ние с основание вече можем не само да се похвалим с това, което сме постигнали за 20-те години, а и да даваме опит на тези, които искат да направят подобни проекти", каза кметът на Пловдив Иван Тотев. Той посочи, че бъдещето на зоната е в международните контакти с такива зони в други страни и че ТИЗ вече е поела натам.   

Директорът на зоната инж. Пламен Панчев наруши дипломатическия протокол, като заяви, че първо ще поздрави инвеститорите – общо 24 компании. Повечето от чуждестранните инвеститори са разширили дейността си и са привлекли и други фирми.

Представяйки веригата Кауфланд той съобщи, че притежателите на най-голямата логистична база в икономическата зона, която към момента заема площ от 80 000 кв.м. за заявили намерение да я разширят. Проектът започва скоро.

Дипломатите изгледаха кратка презентация на зоната, след което бяха на посещение в  логистичния център на Кауфланд и първия завод на АББ в зона Раковски.

Панчев съобщи, че до края на годината в зона „Раковски“ предстои да бъде изграден образователно-квалификационен център, ориентиран към фирмите в ТИЗ.

 

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина