БизнесБългарияНовини

Ултра бързата мода убива търговията с дрехи втора употреба

Европейска организация на рециклиращата индустрия и Европейска организация за управление на битовите отпадъци, призовават за незабавна финансова и законодателна подкрепа за бизнеса с текстил втора употреба, заради задълбочаващата се криза в европейския сектор за сортиране и рециклиране на текстил. В съвместно изявление двете организации обявиха, че спадът на пазара за употребявани текстилни материали е по-сериозен дори от този, преживян по време на пандемията от Covid-19, съобщава БНР.

В същото време разходите за събиране, сортиране и рециклиране са се увеличили рязко. Секторът е под огромен натиск поради няколко глобални фактора, сред които войната в Украйна, предизвикателства с логистиката в Африка и възхода на ултра-бързата мода. Заедно те са довели до прекомерно предлагане на употребяван текстил и значителен спад в търсенето от традиционните пазари за износ.

Резултатът е сериозна криза за индустрията. Пратките от ЕС за трети страни са намалели от 464,993 тона през 2022 г. на 430,185 тона през 2023 г., според Eurostat. В същото време търсенето на рециклирани текстилни материали остава ниско, като обемът на произведения рециклиран памук възлиза на едва 319,000 тона годишно или 1% от 24 млн. тона произведен всяка година памук.

“Един от основните фактори, който оказва влияние върху текущата ситуация в сектора, това е все по-увеличаващата се ултра бърза мода, защото стратегията за текстила на Европейската комисия, казваше, че бързата мода ще бъде извън мода, но ние забелязваме, че е заместена от ултра бързата мода. Това са основно китайските електронни платформи, които продават огромни количества текстил на ниски цени и с ниско качество”, коментира Сирма Желева, изпълнителен директор на Българска Асоциация Кръгов Текстил.

Според нея, основния проблем е, че има все по-големи количества събрани текстилни отпадъци, а международните пазари за търговия на дрехи втора употреба отчитат спад. Това се наблюдава и в България, където е отчетен спад от над 15% в продажбите тази година на годишна база. Това е и причината всички по веригата да са под изключително голям финансов натиск.

“Дори едни от най-големите фирми от сектора в Германия, се обявиха в несъстоятелност и се опасяваме, че до подобна ситуация може да се стигне и в България, ако не се вземат нужните мерки, допълва още Сирма Желева.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина