34% ръст на сделките с имоти в Пловдив
Цените на жилища са се повишили с между 10-20%
От началото на 2021 г., в сравнение със същия период на 2020-та, като това е най-високият ръст в страната
Цените на жилищата в Пловдив и региона са се повишили, отчетоха експерти по време на годишната бизнес закуска на брокерите, организирана от платформата Imoti.net. Домакин на работната среща традиционно бе Градът под тепетата, а събитието се проведе в зала „Пловдив“ на Международен панаир Пловдив. Форумът събра на едно място утвърдени имена и представители на имотния бранш, които анализираха изминалите месеци от настоящата година и представиха тенденциите в сектора.
На него присъства и зам.-кметът по образование и бизнес развитие Стефан Стоянов на градът под тепетата заяви, че от 10 години се наблюдава устойчиво развитие.
Пловдив е единственият град в страната с повече от 80 хил. заети работни места в производството
Налице е ръст от 34% на сделките с имоти в Пловдив, от началото на 2021 г., спрямо същия период на м.г.
Това е най-високият ръст в страната, стана ясно от експертния анализ на пазара, представен от Иванка Добрева и Никола Ангелов от агенция за недвижими имоти „Явлена“. Експертите посочиха още, че цените на жилища са се повишили с между 10-20%, в зависимост от района и качеството на строителството.
“Най-високи са цените на жилища в близост до университетите. В централната част на Пловдив цените на квадратен метър на имот варират около 1000-1100 евро, като могат да се открият и имоти с цена на квадратен метър от 1400 евро”, отчетоха те.
Интересна тенденция, която вероятно е породена от високото търсене е, че се забелязва изравняване на цените между тухлени и панелни жилища.
Младите семейства предпочитат нискоетажно строителство, предимно тристайни имоти, на партерен етаж със собствен двор. Засилено се търсят и жилища с гараж или паркомясто.
Ипотечното кредитиране в Пловдив е с ръст от 34 на 100, като 42% е повишението при сделките с къщи през 2020 г. в сравнение с 2019 г., отчетоха от банкови сектор.
Снимка на корицата citihome
Смятате ли да направите разследване или поне статия за това, че в комплекси от типа Оазис живеят от години десетки хиляди души, чиято регистрация си им стои в Смолян, Пазарджик, Кърджали и съответно не плащат данъци тук. Анаселението на Пловдив продължава да се води 350 хиляди, което е смешно, като ние всички виждаме, че са поне два пъти повече вече.