Вратите на културната столица затварят в 22:30
Полиция спря предпремиерата на новия албум на Остава и произведе концерта на сезона
Свилен и компания се оставиха на публиката с 20-минутно акустично шоу
Стефка Георгиева
Една от любимите български групи, оцелели 23 години на сцена – Остава – решиха да направят предпремиерно представяне на дългоочаквания нов албум. Както винаги на техен концерт, публиката беше многобройна, всеки въоръжен с добро настроение и любов, която блика от текстовете на песните. Бар „Театъра“ отново трудно побираше всички желаещи, да чуят българските Пласибо, както бяха наречени музикантите преди няколко години.
Освен няколко нови песни, които с нетърпение очакваме да излязат на CD, за да си ги слушаме и вкъщи, представиха големите хитове, чиито текстове бяха припявани от по-голяма част от феновете. „Мини тяло“, „Поля от слънчогледи“, „Лондон, Париж и Берлин“ бяха само малка част от репертоара им. Съвсем изненадващо обаче, не чухме любимата на стотици, че и хиляди фенове – „Шоколад“. Може би тя беше в листа за вечерта, но романтичната обстановка бе посечена като с меч от органите на реда.
Макар и работното време на бара да надхвърля 22:00 часа, половин час след втората десетка на часовника, пристигнаха служители на реда, които прекратиха невероятното представяне на групата. В отговор на саботажа, случил се непредвидено, последната песен, изпълнена от Остава бе именно част от новия им албум и се казва „Бесен“. Тя, заедно с „Океан“ за броени дни се превърнаха в тотални хитове и имат десетки хиляди гледания в youtube.
Непростимо деяние се извърши. Насред цялата тази приказка, която се създаваше от сцената. При това половин час преди крайния час за вдигане на шум на открито- 23ч. Публиката обаче имаше отговор на действията на полицията, така критикувани от всички. Феновете викаха и аплодираха минути наред след края на концерта. Всички заедно крещяха „Още! Още!“, но единственото, което можеха да направят музикантите бе са се поклонят. Е, почти.
Пред истинския артист няма перипетии, ограничения и никой от тях не е автомобил, за да бъдат натиснати спирачките. Е, на сцената може и да са забранили да се свири, но никой не е споменал за изпълнение отвъд нея, без тонколони и техника. Макар и да се бе разиграла неприятна ситуация за всички присъстващи, Георги намери решение – акустично изпълнение между всички, дошли за да подкрепят бандата и да се забавляват заедно с нея. Иначе казано – вечерта бе спасена като принцеса от приказките и всичко завърши с щастлив край, при това неподозирано щастлив. Музикантите изкараха още няколко парчета чисто акустично. Жоро свиреше на класическата си китара, Свилен пееше, а барабанистът Даниел Иванов също Остана в играта- заигра с палките върху празна бутилка от бира. Меломаните подивяха с „Шоколад” и други култови парчета и се питаха къде е полицията. Защото този път униформените щяха да викат подкрепления от жандармерията- никой нямаше намерение да си ходи, докато музикантите не приключат акустичната си игра. На финал Свилен изведе сина си на ръце и заедно изпяха последното парче. Плачат си за арест, тези толкова опасни за обществото елементи- вокалистът и наследника му, коментира се на шега отстрани.
Това не може да продължава. Културната столица затваря врати в 22.30ч.! Абсурдно е, нареждаха мнозина. В крайна сметка обаче действията на полицията произведоха концерта на сезона.
какво сте се скупчили всички в тоя капан…нали щеше да има децентрализация и нови места за култура???
Културната столица има културни подлези и спирки за инвалиди. Културната столица преотдава държавни собствени терени, като панаира за големи масови мероприятия на символични цени. Културната столица има изписани всички улици по стените, по витрините (задължава всеки гешефт да го прави също) с номера, с табелки, ако може и на два езика. Културната столица има прекрасна библиотека. Културната столица е с поддържани канали за отичане на водата.
Добавям и невероятните граматически и пунктоационни грешки към целия калабалък…
Не знам кой Ви пише текстовете, но просто може да полудее човек докато прочете някоя статия до край. Изобщо никаква последователност в текста, нито в историята. Заглавието е смайващо, не се разбира новина ли е, анализ ли е, какво е? А по някое време после прочиташ… „чакаме ги на CD за да ги слушаме вкъщи“ Това просто цепи мрака … Моля Ви подлагайте си текстовете на някаква редакция, желателно от нормални редактори…
Е нали мрънкахте за Античния театър, когато шумеше онзи с рожденния ден, сега пък защо полицията прекъснала концерта? Последно- искате ли да има ред или не?
Другият път да знаете – с разрешение от КМЕТЯ може и до 3 през нощта, само трябва преди това да платите на мама розалина в семейното хотелче 😉
Ходи си в Тракия, на околовръстното е тихо, идеално за пенсионери, какъвто очевидно си! Аман от мърморковци…
За вас зали няма ли бе сладури? Акустично сте чудесни и предостатъчни за аудиторията си, но с усилвателната техника стоварена под прозорците ни влизате неканени в нашия дом, а това не ни устройва никак. Кога ще разберете, че такива шумни концерти се правят в шумоизолирани зали… Вероятно никога, защото сте от кОлтурната столица!