Застилат Капана с чипровски килими
Проекти за озеленяване на квартала, инсталации, сценични и модни събития одобрени за финансиране от Фондация „Пловдив 2019”
Приключи третата фаза на конкурса за финансиране на проектни предложения за квартал Капана, организирана от Фондация „Пловдив 2019”. Девет идеи от общо 27 бяха подкрепени от журито в конкурса. Те ще се реализират с общо 20 хиляди лева. Предложени са и два резервни проекта при евентуален отказ на някой от одобрените. Идейните предложения на кандидатите обхващаха всички нива, заложени в условието на поканата – намеси в публична среда, градско градинарство, активно взаимодействие на участници, образователни инициативи, артистични намеси в градска среда, работилници и демонстрации, коментираха от „Пловдив 2019”.
Идеята е, с одобрените за финансиране проекти, кварталът на творческите индустрии да живее и в по-тихите зимни месеци, както и да се остави следа в градската среда. Сред интересните събития ще бъде това на фирма „Чушкарчето” , която иска да постели чипровски килими върху павираните улички в градската зона и да създаде временна работилница за килими на Ядрото.
Ето и всички одобрени от отворената покана проекти:
Организация „5 за 4” и Фестивал „Капана е!”- финансиране 3500 лв.
„Капана е!“ е културен фестивал, който е сцена на музикални, театрални, занаятчийски, учебни и спортни дейности. Специфичното за фестивала е, че той ще се провежда на закрито и цели да привлече хората в кв. Капана през зимните месеци на годината. Фестивалът ще бъде ситуиран в 7 заведения, които ще бъдат разделени по темите: Капана е Музика – открити уроци по китара и DJ уроци; Капана е Игри – състезания по шах, бридж, настолни и компютърни игри, спорт на закрито, конкурс направи игра; Капана е Танци – открити уроци по народни, Латино-американски и модерни танци; Капана е Изкуство – открити уроци по рисуване, театър и фотография; Капана е Природа – презентации на пътешественици, еко организации и планински водачи; Капана е Кулинария – открити уроци по готварско майсторство и дегустации; Капана е Кино – лекции на тема кино, прожекции на филми.
Сдружение „Фаертър- театър на огъня и сенките” и проекта „Лица”- финансиране 5000 лв.
Основната идея на проекта е да променим облика на части от Капана чрез декориране с ликра, както и различни интерактивни инсталации и пърформанси. Началото на проекта е планирано да започне с коледно новогодишните празници, постепенно и поетапно по улиците ще бъдат разпънати различни инсталации от ликра в преимуществено бял цвят, с което ще направим атмосферата едновременно приказна и зимна. Екипът ще включи бели зимни живи статуи, който може да раздават интересна информация за Капана и неговите „жители“. Респективно пролетният сезон ще започнем с подобна инсталация, в която ще преплетем червения цвят, респективно зелени, жълти и оранжеви цветове символизиращи новият живот в природата.
Асоциация Биомрежа и проект „Засади Капана”- финансиране 3400лв.
Проектът ще подпомогне утвърждаване на културата на отглеждане на храна в градски условия като ефективно средство за подобряване на средата за живот и за развиване на взаимоотношенията между хората. Това ще се случи чрез публична демонстрация на начините на отглеждане на растения на балкона, на покрива и дори по фасадата и стените у дома. Демонстрацията ще бъде под формата на състезание, в което участие ще вземат специалисти в различни области на изкуството, биопроизводство, екологията и здравеопазването. Те ще покажат наяве колко бързо и лесно всеки може да се превърне в артист, докато се грижи за здравето си и отглежда сам храната си.
Аления ЕООД и проекта „Моден капан”- финансиране 2000 лв.
Проектът Ревю „Моден капан” е финал на конкурс за млади таланти и представлява ревю, на което млади таланти от Пловдив и страната ще представят своите първи модни колекции. ревюто представлява не само представление на модели, а цялостна арт инсталация, в която градските пространства участват. Проектът е замислен като инсталация и провеждане на ул. „Абаджийска”, което ще даде още една възможност, туристи, жители и гости на града да посетят широката част на творчески квартал Капана. Провеждането на събития на тази улица ще даде възможност за разширяване на творческите пространства и да обособи още едно място за артистични и творчески индустрии, които да работят за доброто име и налагането на Капана като център на културата в град Пловдив.
Сдружение с нестопанска цел “Училищно настоятелство на НГСЕИ” и проект „Празник в кутия”- финансиране 1300 лв.
Представлява проектиране и изпълнение в материал на малки сценични кутии, окомплектовани с декори и кукли по конкретна драматургия. Предвижда демонстрация на материалната част и техническите възможности, както и изиграване на кратки сцени от популярни приказки с активното участие на публиката. От особено значение е, че събитието ще бъде подготвено и изпълнено от деца и е предназначено за деца.
Фондация Диря и проект „Градско компостиране”- финансиране 1000 лв.
Идеята е да се направят един до няколко контейнера за градско компостиране от отпадъчни материали с участието на доброволци и желаещи от самия квартал. При невъзможност за обществен външен контейнер, се правят малки домашни по метода “бокаши”. Външният вид на контейнерите е важно да приляга на вида на квартала. На самия контейнер се носи информация за предназначението му, както и инструкции за употреба.
ЕТ „Чушкарчето” и проект „Светът от птичи поглед – столиците като килим”- финансиране 1000 лв.
Мястото на разрушената сцена Ядрото за един ден ще се превърне в килимарска работилница, застлана с килими. Гостите и жителите на Пловдив ще бъдат поканени да участват в създаването на килим. Всеки желаещ ще избере своето любимо кътче от Капана и ще го пресъздаде като проект за килим – миниатюра по начина, по който той го вижда. Участниците ще имат свобода в изразните средства при проектирането, като ние ще подсигурим бои, моливи, цветни хартии, пастели. Отделните части ще бъдат сглобени и включени в голям килим. За по-смелите сме приготвили и малки станове – да опитат да го изтъкат сами. Всички проекти ще бъдат изтъкани и направени на малки пана-сувенири за Капана.
PLOVEDIV, представляван от Контрабранда ООД и проект Еко училище PLOVEDIV- финансиране 1800 лв.
Целта на ЕУ PLOVEDIV е да разпространи еко идеята в град Пловдив по нов, съвременен и интересен начин сред младите хора. В четири поредни седмици на ученици от различни възрасти ще бъдат представяни теми за опазване на природата (сред които рециклиране – на хартия, метал, мобилни телефони и друга техника – пречистване на вода, шум, и др. Учениците ще имат възможността да работят по свои проекти със съученици, които не са присъствали на обучителните курсове, като по този начин ще наблегнем на личностната ангажираност на младите. Всеки от учениците ще може да предложи дизайн на кофи, като публиката ще може да гласува онлайн за най-удачния вариант. Ще бъде изготвен макет, който ще бъде поставен на разрешено за целта място.
„Етно стил” и проект „Огънят през вековете”- финансиране 1000 лв.
Основните насоки на настоящия проект са с популяризиране на карвинг изкуството като техника, Капана да се обособи като първия творчески квартал в България, приютил древното изкуство на венецианските майстори. Целта на този проект е ежемесечно да се провеждат обучения, презентации и работа с деца в Candle Housе. Друга насока в настоящия проект е организиране на планирани занимания с деца в училищна възраст в читалищата в България. Идеята е първоначално да се обхванат тези в областните градове, а след това и в по-малките населени места.
Журито избра за резерви проектите на Фондация „Пловдивско фотографско средище” за серия от фотографски изложби на открито и Сдружение „Кей – Търн“ за спектакли за деца и възрастни.