„За Нашите Деца“ подкрепи над 1200 деца в Пловдив и областта
През 2022 г. екипът на фондация „За Нашите Деца“ е подкрепил 1247 деца, родители и специалисти в Комплекса за ранно детско развитие в Пловдив.
Като естествено продължение на над 10-годишната дейност на организацията в града, през изминалата година бе открит комплекса, благодарение на който най-уязвимите деца и техните семейства от цялата област имат достъп до професионална, интегрирана и цялостна подкрепа, за да развиват своя пълен потенциал.
В комплекса работят екипи от специалисти, включващи социални работници, логопед, рехабилитатори, психолози, включително ранна детска интервенция, както и местен екип по програма „Мисия Украйна“, който подкрепя украински деца в града от началото на войната.
Само за няколко месеца специалистите към Центъра за обществена подкрепа „За деца и родители“ са работили пряко със 711 деца и родители. По програма за ранно детско развитие над 270 деца и родители са ползвали услугите на фондацията. Дейностите включени в нея са развитийни, консултации в медицински, социални и образователни центрове, насочени към родители и специалисти за конкретно дете, оценка на развитието, мобилни услуги, психологическо консултиране, информационни сесии по социално-здравни теми.
На 39 семейства е предоставена материална подкрепа, включваща хранителни продукти, хигиенни материали, медикаменти и други. Фондацията е подкрепила 240 души с цел превенция на насилието и постигане на сигурност за децата чрез дейности в детски градини и ясли и провеждане на обучения за родителски умения, разпознаване на рискове, семейно планиране и грижи за новородено. В допълнение обучение за кандидат-осиновители са преминали 25 души, семейна подкрепа за сигурна грижа и превенция на риска са получили над 70 деца, родители и близки роднини, обхващащи деца в риск от раздяла със своите семейства, в ситуация на насилие, деца отпаднали от училище, родители в конфликт при раздяла и др.
“Зад тези цифри стоят деца, за които е имало риск или намерение да бъдат изоставени, деца, които са с трудности в развитието и родителите им са били изтощени и на прага на отчаянието, но са намерили нов път, нова надежда и професионалисти, които са ги подкрепили през нелеките им предизвикателства”, казва Стела Александрова, мениджър “Социални и интегрирани услуги” към фондацията.
“Изминалата година беше белязана и от войната в Украйна, а в комплекса място и подкрепа намериха и децата и семействата, за които живота се преобърна. Екипът на фондацията премина и през трудностите да подкрепи семействата, пострадали от наводненията в с. Трилистник и селата в Карловско. С благодарност се обръщам към всички наши дарители, съмишленици, партньори и местната власт, които бяха до нас, за да започнем промяната за децата в ранна възраст”, допълни тя.
През 2023 г. фондация „За Нашите Деца“ ще разшири обхвата на дейностите си в общините Марица, Куклен, Стамболийски, Асеновград, Перущица, Раковски, Родопи, като основен фокус ще бъде работата с деца от 0 до 7-годишна възраст и провеждането на терапия и рехабилитация, включваща медицинска рехабилитация, ранна детска интервенция, социализиращи дейности, арт и музикотерапия, работа със семейства – индивидуални консултации за ранно детско развитие, достъп до болници, детски градини, училища и социални услуги, семейна терапия, психологическа подкрепа, обучения за родителски умения, дейности за професионалисти от здравната, образователната и социалната система.
Комплексът, който се помещава в сградата на първото сиропиталище в България „Рада Киркович” включва и Музейна експозиция „Другото детство“, разработена в партньорство с The Foundling Museum, Лондон и Академия за социално учене и развитие. Цялостната инвестиция в създаването на Комплекса за ранно детско развитие възлиза на 613 351 лв – средства, осигурени под формата на финансови и материални дарения, от над 40 корпоративни и индивидуални дарители.