ГрадътИзпод тепетоНовини

Дигиталната библиотека на НБ „Иван Вазов“ е попълнена с много нови заглавия

Заглавията, които са достъпни чрез Дигиталната библиотека на НБ „Иван Вазов“, се увеличават след периодичното попълване на едни от най-посещаваните колекции – „Периодика“, „Графични издания“ и „Ръкописи“.

Напълно дигитализиран до 1941 година е „Държавен вестник“, а по думите на ръководителя на Дигиталния център Иван Крачанов това е най-четеният вестник от колекцията, която е архив на българския периодичен печат от национално значение. Особено ценни са вестниците и списанията от източнорумелийския период: „Марица“ – първият български вестник след Освобождението, „Народний глас“, „Независимост“, „Положение“, „Съединение“, „Южна България“, „Народът“, Вазовите „Наука“ и „Зора“, както и сбирката периодика от възрожденския период. Пловдивската периодика е представена до момента с 270 от общо 327 заглавия.

Колекция „Графични издания“ също нараства. Тя представя проекти на произведения на монументално-декоративните изкуства в синтез с архитектурата на авторите Йоан Левиев (28 проекта), Анастасия Кметова (19 проекта), Димитър Киров (19 проекта) и Енчо Пиронков (14 проекта), оригинални произведения на изкуството, портрети на хора. В колекцията могат да се видят 1700 плаката на игрални, документални и анимационни филми от началото на 50-те до края на 80-те години на ХХ век. Това са български и чуждестранни продукции, показвани на голям екран у нас.

Колекция „Ръкописи“ е уникално притежание на Пловдивската народна библиотека. Дигиталният й формат включва 145 славянски ръкописи на пергамент и хартия от ХII–ХIХ век. Сбирката представя известните в научния свят особено скъпи и ценни средновековни книжовни паметници като Кюстендилски палимпсест от края на ХІІ век, Слепченски апостол от втора половина на ХІІ век, Кичевски триод от втора половина на ХІІІ век, Требник на Даниил Етрополски от 1592 г., Поп Йовков пентикостар от 1636 г. Неповторими по изящество и красота са ръкописите от ХVII век – Марковски Псалтир от 1638 г., Поп Аврамов миней от 1660 г. и Поп Аврамов сборник от 1674 г.

Изключително удобство за потребителите на Дигиталната библиотека – https://digital.libplovdiv.com/bg, е фунцията оптическо разпознаване на символи, която улеснява и подобрява бързината на търсенето в отделните колекции.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина