ГласовеМнения

Виктор Янков: Традициите могат да станат нещо скучно, но ние няма да го позволим

Брад и Анджелина се разделиха след 12 години, но Нощта става все по-голяма, казва директорът на фестивала, който ще държи буден Пловдив в следващите два дни

Може би най- уморителното нещо в сферата на културата в България е, че не можеш да планираш дългосрочно, смята той

Нощ 2016 вече е тук. В петък и събота Пловдив ще е различен, пъстър, културен, жив и в малките часове на нощта, благодарение на фестивала, който вече 12 години превръща града ни в една голяма сцена. Публиката ще може да избира от програма с над 150 събития, на повече от 70 локации, да гледа кино, танц, театър, класическо изобразително изкуство и съвременно такова. Всички форми на култура на едно място, в рамките на 48 часа. Това ще предложи Нощ 2016. С фестивалния директор Виктор Янков разговаря Иво Дернев. Най-посещаваното и очаквано събитие в Пловдив се организира заедно с Фондация "Америка за България" и Община Пловдив.

В навечерието на 12-ата Нощ сме. С какво ще е по-различен фестивалът тази година?
Тъкмо разбрах, че Брад Пит и Анджелина Джоли са се разделили след 12 години връзка. Но ние не свършваме след тези 12 години. Напротив, става нещо по-голямо. 12-та Нощ… Има и някакъв Шекспиров елемент в това. Още повече, че Шекспир ще е част от тазгодишното издание, което ще отбележи 4 века от смъртта му. Всъщност, това, което се случва тази година, е че започваме да надскачаме мащаба на културно събитие, в което хората обикалят, гледат изкуство и се забавляват. Започват да се случват работи извън рамките на тези два дни. Като контейнера Флука. Като случващото се в Кино Космос. Като Нощта е кино- проект, в който работим с продуцент и режисьор като Мая Виткова и в който ще излъчим оскарови късометражни филми, както и носители на БАФТА. Мая е автор и селекционер на тази програма и й се случва за първи път да участва в проект, който е извън кинаджийските формати. Проектът в Кино Космос пък е нещо, което се подготвя цяла година. Французинът Максим Бондю, заедно с куратор Емил Урумов, дойдоха миналата година по това време, за да започнат изследване на киното. Бяха в мазетата на сградата, намериха ленти, архиви. Те в момента редят изложбата си, а тя ще седи до 28 септември. Цветът на Космоса се базира основно върху спомените на хората кой е последният филм, който са гледали в киното. Максим Бондю е събрал огромна фонд от данни, спомени, и на база на прожектираните филми, чрез наслагване на фотограми от всеки един от тях, той  базира един определен цвят, който се казва Цветът на Космоса. Ще видите дори генномодифициарни цветя с този цвят. Този творчески процес е отнел много време и коствал много усилия на френския артист. Интересно е да се види какъв е подходът на един чужденец, който е идвал в България два пъти, харесал е киното и започва да дълбае в тази тема през посока, която няма нищо общо с нашите злободневни и ежедневни караници на местно ниво. Представя един ефирен поглед около присъствието на тази сграда и спомените, свързани с нея. И без никакви претенции да търси практични отговори на въпросите, които ние си задаваме за киното.

Киното е старо пространство за култура, което чака да бъде съживено. И ще има ли нови пространства тази Нощ?
Точно това е тенденцията тази година- да се отварят нови места, хората да преоткриват нови локации. Направихме с вас опит да отворим Римската баня край Понеделник пазара за този фестивал, но не успяхме. Това остава като следваща стъпка, като нещо, което трябва да бъде направено. Но пък ще отворим Католическата църка за широка публика. Това преди няколко години звучеше почти невъзможно. Друг пример- читалище Шалом, което е с регулиран достъп. За тях вече е удоволствие да са част от това културно събитие. Не съм фен, да вкарвам такива популистки изречения като: Нощта показва всички. Вече не е важно да казваме всички, а е важно да видим къде се ражда качество, къде е инициативността, ако нещо не работи, няма смисъл да се форсира. Има и един чисто икономически ефект от Нощта, но не ми се иска това да е смисълът от фестивала- колко пари влизат в града през него, защото това може да стане и с по-дълъг бирфест. Голямата амбиция пред културните събития в България, според мен, е да се изчисли и прогнозира техният социален у културен ефект върху отделни поколения. Особено когато говорим за събития като Нощта с 12 години зад себе си. Вече можем да говорим, че има едно поколение, което в голяма част от съзнателния си живот е участвало в този фестивал. Това нещо го виждам през всички стажанти и доброволци, с които работим. Те са били в Нощта като деца с родителите си и днес са част от организацията на това събитие. Не искам да кажа, че възпитаваме поколение, но може би създадохме традиция, която поколения ще помнят и ще следят развитието й. Опасното е, че традициите могат да станат нещо скучно. Това, което се опитваме в екипа, е всеки път да има нещо ново, което да променя цялостно облика или да дава акцент в посоката, в която ще се развива бъдещето на този фестивал. Тази година е новата програма „Отворени изкуства” от десет събития, които показват няколко отделни теми- контейнера Флука е за публично пространство, Нощта е кино обръща внимание на седмото изкуство, имаме съвременно визуално изкуство, съвременни технологии, музика, театър, съвременен танц. Това са провокациите и сигналите в каква посока ще се развива фестивалът. Защото, според мен, събитията в България са изключително професионално таргетирани- на кино събитията ходят кинаджии, на рок фестовете ходят рокаджии, на дизайн събитията ходят дизайнери и т.н. Не казвам, че това е лошо, но Нощта има друга цел. Всички заедно!

Какви сигнали ще дадете за нови пространства за култура в следващите два фестивални дни?
Нощта не е лобистки елемент, но може да подава лампички към идеи. Да посочваш новите места си е абсолютно предизвикателство, защото може да бъде и голяма грешка, защото не е отренирано, не е правено, не е лесния модел. Кино навън, изкуство в контейнер на улицата, опера на паважа, или сцена на Сахат тепе. В следващата година ще посочим ясни индикатори за публичната пространства.

Да, но операта няма дори нормален дом. Вчера потънах в тъжните тайни на Концертна зала и скоро ще ги покажа на хората. Скръбно е. Мислиш ли, че проектът Европейска столица на културата ще промени отношението към местата за култура и към такива културни институции като Пловдивската опера?
Сигурен съм, ще го промени. Ще даде ефект. Не мога да кажа дали ЕСК ще бъде толкова гламурен, розов балон, който всички си го представят. Но навсякъде дава ефект. Във всеки от градовете е дал. Не съм експерт по темата, но смятам, че ефект ще има. Най-малко духът на града е друг. Има и един чисто пловдивски реваншизъм да се наричаш столица отново. Това обединява хората, определено. Това, че има търкания в професионалните среди, си е чисто вътрешен проблем, при това очакван. Това е нормално, навсякъде е имало подобни търкания.

Хората искат ЕСК, но изискват ли?
Най-важно е, че се изгражда публика. Вижте Опера Оупън. Пълен е Античният театър. Пълни са залите на Драматичния театър и Кукления театър, на Дома на културата. От там идва изискването. Това, че има публика е изискване. До преди няколко години можеше ли да видиш билбордове на операта по магистралата? Е, сега ги има. Изискването ще дойде от профилите на хората. Примерно, ние двамата с теб много искаме да видим някой от Пинк Флойд в Пловдив. Не трябва да го искат всички, но ако се съберат 150 човека, които много го искат, може и да стане.

Цялото интервю четете в КАПАНА.БГ

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина