ПОД ТЕПЕТО има нов епизод!

Гледай сега!
ГласовеМнения

Данъчните „проблясъци” – лечение на симптомите!

Днес 1% от хората притежават имущество на стойност, колкото останалите 99%! Над 15% от световното население живее с под 2 долара на ден, цели 56% се оправят с доход от 2 до 10 долара на ден

Димитър Герганов

      Глупостта е заразна. Не признава граници и континенти. Не се влияе от сезоните, нивото на образованост и спецификите на политическите системи. Всеизвестният факт беше емпирично доказан през последните дни с някои меко казано екзотични предложения за нови данъци, които да генерират средства за решаване на наболели проблеми по света и у нас. Когато неотдавна Пепи Москов предложи въвеждането на данък „вредни храни”, целокупната общественост остана с впечатление за една силна загриженост за народното здраве. Тестените продукти, бисквитите, енергийните и газираните напитки, шоколадите, захарните изделия, снаксовете, сладоледът, маргаринът, фаст фууд сандвичите и пържените картофи са несправедливо евтини в България, като същевременно се явяват основни причинители на ред заболявания, които поставят под непоносим натиск здравната ни система. Също така като любима храна на подрастващите водят до затлъстяване и още куп проблеми. 

      Министърът очаква данъкът да носи 150 млн. лева годишно, които вече е разпределил по три  направления – физкултурни салони, подобряване на храната в училищните столове и за профилактика. Похвалната идея обаче забуксува. Временно.  Ентусиазмът на Москов бе укротен единствено, защото повишение на винетките и дубъл в цената на баничките, щеше да дойде на хората малко в повече. Напролет може да се пробва пак. Забави ли се, ще изтърве годината, че наесен идват президентски  избори и не върви да се дразни излишно електоратът.

       За сметка на това новаторските му идеи намериха благодатна почва в Берлин, макар и по различен начин. Германия се задъхва от прииждащите бежанци, много от немските общини изнемогват. Страданието е повсеместно. Воден от грижа за общото благо финансовият министър Волфганг Шойбле предложи всяка европейска страна, да въведе нов данък на всеки литър петрол, като получените средства се използват за справяне с имиграционната криза. В превод идеята изглежда така – всеки един европейски гражданин, който се движи с автомобил, ползва обществен транспорт или се отоплява с петролни деривати, да участва в издръжката на имигрантите. 

       На следващия ден от централата на ООН в Ню Йорк долетя нова блага вест, която по своя характер е направо революционна. Деветима световни мастити експерти начело с нашата Кристалина Георгиева и някой си султан от Перак, Малайзия – Назрин Шах след дълги седмици на изнурително умуване, предлагат нов данък наречен „солидарност”, постъпленията от който да се използват за справяне с хуманитарни кризи. Този път „новаторите” са се фокусирали върху футболните мачове, концертите и самолетните билети. Блестящо! Авангардно! Гениално! Така, хем викаш за любимия си отбор или се подрусваш в ритъма на любимата си музика, хем си с чувство за изпълнен морален дълг към по-бедната част на обществото. Що се отнася до самолетните билети – логиката е желязна!  Ако можеш да си позволиш да се возиш на аероплан, няколко „солидарни” евро отгоре едва ли биха те притеснили?

       Усилията на Кристалина и компания са достойни за възхищение. Предлагам, да не спират до тук. Потребителите на интернет в света вече надхвърлят 3 млрд. човека. По едно евро към месечната им сметка ще генерира колосалните 36 млрд. евро на година. „Солидарният пакет” може да се допълни и с 10 евроцента от всеки презерватив. Ще се съберат още много милиарди и Земята ще стане много по-привлекателно място.

       А дано, ама надали, защото всички тези данъци са косвени и вместо да решават проблеми, създават нови. През последните 5 години пропастта между свръхбогатите и останалата част от човечеството се е разширила неимоверно. Днес 1% от хората притежават имущество на стойност колкото останалите 99%! Над 15% от световното население живее с под 2 долара на ден, цели 56% се оправят с доход от 2 до 10 долара на ден. Ако през 2010 г. най-богатите 388 милиардери са разполагали с толкова, колкото по-бедната част от хората, през 2015 г. за постигане на този баланс са необходими едва първите 62-ма по богатство.

       Данъчните „проблясъци” на родни и чужди „светила” са израз на безпомощност. Лечение на симптомите, а не на причините. Два свята са изправени един срещу друг и единият ще погълне другия в директен сблъсък или пък ще го подкопае отвътре. Ще загубим всички…

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина