Археологията под H&М недостъпна
Не допускат посетители до останките от Римския стадион. Нямало го човека, който отговаря за това
Каква е причината достъпът до разкопките под новооткрития магазин на H&М да е забранен? Вчера късно граждани сигнализираха на Под тепето, че не е имало начин през целия ден да слязат и да разгледат археологията. Причината-вратата, водеща към разкритото съкровище стои заключена, а светлините са загасени. След неколкократно ходене вчера и проверяване, хората, които са искали да разгледат останките от Римския стадион, са разбрали, че близките месец-два няма да се допускат посетители, тъй като това било решение на собственика на сградата. Само че тук възниква въпросът разкопките чия собственост са? Едва ли имат собственик физическо лице, което да решава кой може и кой не да гледа културно историческото наследство на подземния етаж. Да сложат някакъв символичен вход, ако трябва, но да може да се види, казват възмутените граждани. Все едно Античния театър да има частен собственик, продължават разсъжденията си те.
Съкровището, което се крие под огромната сграда е наистина впечатляващо, категорични са специалисти. Запазени и експонирани са седалките на Стадиона, както и огромна цистерна за вода. Цялата археология е доста мащабна, но уви няма как да се види от пловдивчани в този момент.
Екип на Под тепето провери каква е ситуацията и дали има някаква промяна от вчера. Оказа се, че и днес няма как да се види нищо от археологията, тъй като все още е заключено, а от магазина любезно обясниха, че трябва да има по принцип човек, който отговаря за това, но го няма.
Под другия търговски център Екселсиор, разкопките са на разположение и там няма никакви проблеми, за разлика от тези в огромната 5-етажна сграда.
Кога и как ще се разреши казусът с уникалния обект, който стои сякаш забравен. Хубаво е да се режат ленти пред новооткрития магазин от управляващите, но това да е знак именно към отношението към културно-историческото ни наследство, а не към новата колекция дрехи. Надяваме се тази ситуация да бъде решена бързо с общите усилия на община и инвеститори и археологията да бъде достъпна за всеки.
какво толко пишете, като отворят подземието ще видите пет седалки от стадиона, каквито ги има навсякъде из пловдив и другите антични градове, ебати атракцията няма що – такава е само в главата на сайта под альоша
големите пазители на паметниците и държавното пишещи по-долу все пак защо не коментирате факта че държавата чрез дакона за култ.наследство се отърва от своите финансови задължения по изучаване, опазване и реставрация на своята собственост – държавната или ако искате за да спите спокойно народната, и прехвърли всичко това на частника и неговите доходи- това е същественото.
Навсякъде е пълно с нискочели, недоучили пишман „частници“, които гледат само келепира и нямат никаква култура. Обикновено фалират, защото и за бизнеса се иска акъл, но преди това дразнят с простотията си всички около тях…
Не се учудвайте, че освен закон за собствеността, в България има и други действащи закони, като закона за културното наследство например. А благодарение на многото частници дето се навъдиха сред т.нар. „държавници“ и „общинари“, избрани именно да представляват и бранят „ОБЩЕСТВЕНИЯ ИНТЕРЕС“, „държава“ и „община“ се превърнаха в кухи понятия. Държавата и общината ги има дори при „истинския капитализъм“, който визирате.
да, неприкосновена е, а културните паметници са достояние на всеки член на обществото. Дрг път не си купувайте триетажен магазин с римски останки в мазето!
до комунистите по душа- за ваше сведение в стария закон за памениците на културата и музеите, когато нямаше т.н.демокрация държвата беше длъжна да се грижи, финансира и експлоатира тези паметници, а не да товари както сега със своите задължения частника – частната собственост в истинския капитализъм е неприкосновена
Гусин Учуден, вие сте неспасяем.
Така повелява законът, да се стопанисва от собственика в чийто имот попада, както и да осигури свободен достъп на обществеността до културната ценност. Като не е бил съгласен, да не е купувал този имот.
странна статия на комунистическия сайт под альоша, защо не писахте че за консервацията на държавния паметник държавата не е дала една стотинка
Прочетете закона за културното наследство за д разберете, че разкопките не могат д бъдат заключвани по осмотрение на някой кютук или ако е така, то трябва да се намеси прокуратурата и д а му повдигне съответното обвинение.