БизнесБългарияЖивотЗабавлениеКултураНовини

Най-следваните инфлуенсъри у нас за 2023-а

Моделът Александра Богданска, влогърът Слави Панайотов и актьорът Наум Шопов са сред най-следваните инфлуенсъри в България. Това показват данните от проучването „Пулсът на инфлуенсър маркетинга в България“ за 2023 г., проведено от MSL Sofia, част от комуникационната група Publicis Groupe България, заедно с маркетинг агенция Pragmatica.

Това е второто тристранно проучване сред бизнеса, инфлуенсърите и потребителите и обхваща периода юли-август 2023 г. (представено в края на септември). Освен че отразява актуалните нагласи и предпочитания към инфлуенсър съдържанието в България от потребители, брандове и самите създатели на съдържание, изследването също така сравнява промените от същия анализ през 2022 г.

Най-следваният инфлуенсър в България според данните от проучването (това не е на база последователи в мрежите, а на база отговорите на проучваните – бел. ред.) е моделът Александра Богданска, като при нея се наблюдава 2% спад в доверието спрямо миналата година. След нея е Антоанет Попова Янг и Слави Панайотов, който отбелязва 4% ръст в доверието спрямо 2022 г. Петорката се допълва от блогъра Виктория Капитонова и приятелката на актьора Наум Шопов – Теа Минкова.

Най-важно за потребителите (44%) е позитивното излъчване на инфлуенсъра и неговата харизма (миналата година това е било важно за 38% от потребителите). Позитивното излъчване е ключова характеристика както за потребителите, така и за компаниите, които ги наемат за реклама. За младите хора от изключителна важност е инфлуенсърът да бъде позитивен и с хубаво излъчване, като с покачване на възрастта това изискване намалява за сметка на това човекът зад екрана да предоставя полезна информация.

Потребителите от всички възрастови групи предпочитат да следват обикновени хора, придобили популярност. Освен това младите хора са благосклонни към инфлуенсърите и казват, че по-скоро не биха спрели да следват някого, ако той е замесен в някакъв обществен скандал.

Един от изводите в проучването е, че през 2023 г. има лек спад в доверието към инфлуенсърите. Ръстът е при следването на микро- (5000 – 40 000 последователи) и нано- (1000 – 5000 последователи) инфлуенсъри, като компаниите работят повече с експерти и нанолица.

През 2023 г. микроинфлуенсърите в България продължават да държат същата бройка от 1600. Макро- (40 000 – 100 000 последователи) инфлуенсъри са 717, а наноинфлуенсъри са 839, отчита докладът за проучването.

Над 80% от анкетираните са на мнение, че информацията, която инфлуенсърите споделят в пространството, по-скоро не е обективна.

Те биха искали инфлуенсърите да използват продуктите, които рекламират, в собственото си ежедневие, като по-този начин смятат, че доверието към предоставяната информация би било по-голямо.

Новият тренд – виртуален инфлуенсър

Най-новата тенденция в инфлуенсър маркетинга, която е включена и в настоящето изследване, е т.нар. виртуален инфлуенсър, който е по-популярен в САЩ, отколкото в България. Виртуалните инфлуенсъри са дигитални персонажи, създадени от компютърен софтуер. Те имат самоличност и се държат се като реални инфлуенсъри в социалните мрежи. В България по-малко от половината потребители (40%) са чували за тях, а едва 11% признават, че следват такива. Според Influencer Marketing Factory 35% от възрастните в САЩ пък са купили продукт или услуга, популяризирани от виртуални инфлуенсъри.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина