В изложбата могат да се видят редки творби от Илия Бешков и Владимир Димитров – Майстора
Икономистът и университетски преподавател доц. д-р Пламен Пъчев представи в Градска художествена галерия – Пловдив над 40 рисунки с голи тела и еротика от своята колекция произведения върху хартия, създадени от известни български художници.
Самият колекционер определя интереса си към рисунките така:
“Това са безценни образци от самия творчески процес, от емоцията, която владее от пъвокурсника в академията до такива колоси като Микеланджело или Андрей Николов, да кажем. Когато придобиваш някаква непретенциозна скица, ти всъщност съпреживяваш това как един или друг творец бавно и мъчително се стреми да постигне съвършенството…“
В изложбата могат да се видят редки творби от Илия Бешков (“Автопортрет в женско тяло”) и Владимир Димитров – Майстора (два малки етюда на голо женско тяло), от Иван Лазаров, Илия Петров, Васил Стоилов, Румен Скорчев, Петър Чуховски, Дора Бонева, Надежда Кутева, Тони Тодоров, Петранка Кац и други известни автори. С най-много рисунки от различни свои периоди е представен големият живописец Греди Асса, който тази година отбелязва своята 70-та годишнина. Колекционерът поддържа с него активни отношения от самото начало на творческия му път. Освен еротични творби върху хартия от Маня Вапцарова доц. Пъчев показва и рисуван от нея свой маслен портрет.
Изложбата може да се види на първия етаж в Залите за временни експозиции на ул. “Княз Александър I” №15 до 9 април.
Цялата колекция съдържа над 150 произведения, предимно върху хартия, на известни имена в българското изкуство, но и на по-млади и утвърдени автори. Досега малка част от творбите са показвани в Художествена галерия – Русе, в изложбената зала на Групата на художниците в Благоевград, в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“, Велико Търново. Колекционерът доц. д-р Пламен Пъчев е преподавател по икономика в Югозападния университет „Св. Неофит Рилски“ в Благоевград.
Ето как той обяснява подтика си да купува тъкмо работи върху хартия и то с тема голо тяло. Като се опира на тезата на прочутия изкуствовед, писател и критик Кенет Кларк, че голотата е еманация /олицетворение както на човешката личност, така и на нейната красота, доц. Пъчев подчертава: „Голото тяло сме всички ние – стари или млади, физически красиви или обидени от природата, бели или черни. Голотата прикрива човешката суета – страшният библейски грях. За голия човек в изкуството не можем да кажем дали той е беден или ботат, дали е министър или просяк, дали е випускник на престижен университет или едва срича. Той е само самият себе си и творецът чрез вложената емоция в процеса на създаване на дадена творба ни го представя. Накратко – когато един човек събира този жанр, той стои по-близо до себеподобните си – това е висша форма любов, уважение и хуманност...“
Сред мотивите да колекционира работи върху хартия доц. д-р Пламен Пъчев посочва и следното основание: „Преди един творец да създаде голямата картина в златна рамка или бронзовата си фигура за централния площад на града, той прави множество ескизи и подготвителни рисунки.